دیجیمون: هیولاهای دیجیتال

(Digimon: Digital Monsters)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و اکشن درباره‌ی ماجراجویی‌های تعدادی کودک در دنیای هیولاهای دیجیتال و مبارزات‌شان برای برقراری صلح، همراه با تجربه‌ی دوستی و کار گروهی

سال: 1999
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط بین کودکان و دوستی‌ها و مشاجره‌هایشان و نیز تجربه‌هایی که در دنیای دیجیمون‌ها به دست می‌آورند، در جهان کودکان قابل ارتباط و معنادار است.
  شحصیت‌ها برای رسیدن به هدف‌شان با هم همکاری و کار گروهی دارند. هرچند در این مسیر با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند اما از اشتباهات‌شان درس می‌گیرند و برای بهتر شدن تلاش می‌کنند و هیچ‌ گاه امیدشان را از دست نمی‌دهد.
  موضوع مبارزه برای برقراری صلح و عدالت، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
  لحن خشن و توهین‌آمیز در سریال بسیار به گوش می‌رسد.
  دیجیمون‌های خوب مدام در حال مبارزه و جنگ با دیجیمون‌های بد هستند. کودکان نیز در برخی از مبارزات به کمک دیجیمون‌ها می‌روند اما هیچ آسیب جدی‌ای نمی‌بینند. دیجیمون‌ها نیز بعد از شکست ناپدید می‌شوند. همچنین تصور جدایی کودکان از خانواده‌هایشان ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ناراحت‌کننده و ترسناک باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه اولین سری از مجموعه‌های دیجیمون به معنی هیولاهای دیجیتال است که با الهام از یک افسانه ساخته شده است. طبق این افسانه روزی قدرت تاریکی، دنیای دیجیمون‌ها را به خطر می‌اندازد و دیجیمون‌های خوب را به دیجیمون‌های بد تبدیل می‌کند. تعدادی کودک از یک دنیای دیگر نزد دیجیمون‌ها می‌آیند و وسایلی همراه خود دارند که با آن می‌توانند دنیای دیجی را نجات دهند. در این سریال کودکان برای برقراری صلح و عدالت در دنیای دیجیمون‌ها تلاش می‌کنند و در این راه به اهمیت موضوعاتی مانند دوستی، کار گروهی، وفاداری و شجاعت پی می‌برند. هرچند هدف کودکان برقراری صلح است ولی فضای کلی سریال سرشار از درگیری و مبارزه و خشونت است.
  این سریال صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد؛ از جمله مبارزه‌های متعدد دیجیمون‌ها با هم و مبارزات دیجیمون‌ها و کودکان. شخصیت‌های اصلی داستان برای حل مسائل‌شان دست به مبارزه می‌زنند؛ هرچند مبارزات‌شان با خون و خونریزی همراه نیست. همچنین تصور جدایی کودکان از خانواده‌هایشان ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ناراحت کننده و ترسناک باشد. موضوع مبارزه برای برقراری صلح و عدالت نیز موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. تماشای این سریال برای کودکان زیر 6 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 6 تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان و ترس‌ها و نگرانی‌هایشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  چند کودک که در تعطیلات تابستانی به همراه سایر بچه‌های مدرسه به اردو رفته بودند، با یک حادثه از محل کمپ جدا شده و به یک دنیای دیگر منتقل می‌شوند: دنیای دیجیمون‌ها؛ در حالی که هیچ اطلاعی از وجود چنین دنیایی نداشتند. آن‌ها خیلی زود متوجه می‌شوند از جانب موجودات عجیب‌غریبی به آ‌ن‌جا فراخوانده شده‌اند. این موجودات از کودکان می‌خواهند که برای مقابله با دیجیمون‌های بد، به آن‌ها کمک کنند. کودکان به این نتیجه می‌رسند که دیجیمون‌های آن‌ها با کمک نیروی فکر بچه‌ها و استفاده‌ی به‌‌موقع از اشیای دیجیتالی که در اختیار آن‌ها قرار گرفته، به قدرتی فراتر می‌رسند که حتی می‌توانند تغییر شکل دهند و از آن‌ها دفاع کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان این سریال چه شباهت‌هایی به سریال‌های مشابه، مثل بن تن یا لاک‌پشت‌های نینجا دارد؟
  کدام یک از شخصیت‌های سریال را بیشتر دوست دارید؟ چه ویژگی‌هایی از او را می‌پسندید؟
  فکر می‌کنید برای حل مسائلی که بچه‌ها با آن‌ها مواجه می‌شوند راه‌های دیگری هم وجود دارد؟ شما اگر داستان را می‌نوشتید چه روش‌هایی را برای برقرار صلح در دنیای دیجیمون‌ها انتخاب می‌کردید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","اکشن"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","اکشن"]
  مدت زمان ۲۰
  سال انتشار ۱۹۹۹