دیدی و بودی

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی دوستی یک مرد جوان با یک ربات و تلاش آن‌ها برای حل مشکلات با راهکارهای خلاقانه

سال: 1397
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی و همکاری دیدی و بودی با وجود تفاوت‌هایشان احتمالاً برای کودکان معنادار باشد. دیدی همیشه خرابکاری می‌کند و بودی تلاش می‌کند با راهکارهای خلاقانه آن را درست کند؛ اگرچه مشکلات او چیزهایی نیست که در دنیای کودکی معنادار باشد.
  دیدی با وجود ناکامی‌های متعدد، ناامید نمی‌شود و با پشتکار به تلاش ادامه می‌دهد. بودی هم در کارهای خانه و ساخت وسایل مختلف به دیدی کمک می‌کند و راهکارهایی خلاقانه دارد.
  دیدی همیشه به دلار و طلا فکر می‌کند. آن‌ها خرید و فروش‌شان را هم از طریق رایانه و اینترنت انجام می‌دهند.
  شخصیت‌ها زیاد حرف نمی‌زنند اما دیدی مدام فریاد می‌زند و گاه از عبارت‌های توهین‌آمیزی نظیر تو روح‌تون، برو پی کارت، تف‌مال استفاده می‌کند.
  کارهای دیدی همیشه به خرابکاری و افتادن و شکستن وسایل ختم می‌شود. او بارها لیز می‌خورد، می‌افتد و دچار برق‌گرفتگی یا سوختگی می‌شود، اما معمولاً آسیب جدی‌ای نمی‌بیند. در هر قسمت، او به کمک بودی موفق می‌شود چیزی را درست کند اما در صحنه‌ی پایانی دوباره همه ‌چیز خراب می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مجموعه‌ی دیدی و بودی یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است. دیدی مرد جوانی است که کارگاه متروکه‌ای را خریده تا کسب‌و‌کار تازه‌ای راه بیندازد و آن‌جا با رباتی به نام بودی آشنا می‌شود. آن‌ها در ابتدا به حضور یکدیگر عادت ندارند اما کم‌کم با هم دوست می‌شوند. در هر قسمت، دیدی در پی ساختن وسیله‌ای جدید یا حل مشکلی است. او معمولاً خرابکاری می‌کند اما هر قدر هم که شکست می‌خورد، ناامید نمی‌شود و با پشتکار به تلاش ادامه می‌دهد. در مقابل، بودی با استفاده از رایانه و اینترنت و با راهکارهایی ساده و خلاقانه به او کمک می‌کند. دیدی یک بزرگسال تنهاست اما با خرابکاری‌های همیشگی‌اش بیشتر شبیه کودکی است که همیشه به حمایت بودی نیاز دارد. دیدی و بودی را شاید بتوان با انیمیشن پت و مت مقایسه کرد اما برعکس پت و مت، همفکری و همکاری در آن کم‌رنگ‌تر است.
  خرابکاری‌های دیدی همیشه به صحنه‌های خشن و ترسناکی از برق‌گرفتگی، لیز خوردن، سوختگی یا افتادن و شکستن وسایل ختم می‌شود؛ هرچند معمولاً آسیب جدی‌ای نمی‌بیند. او در هر قسمت، به کمک بودی موفق می‌شود ایده‌ی خود را عملی کند اما در صحنه‌ی پایانی دوباره همه ‌چیز را خراب می‌کند. دیدی و بودی زیاد حرف نمی‌زنند اما دیدی مدام فریاد می‌زند و گاه از عبارت‌های توهین‌آمیزی استفاده می‌کند. تماشای این مجموعه برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا درباره‌ی بدبیاری‌ها و اتفاق‌های ناگواری که برای دیدی رخ می‌دهد و تجربه‌ها و احساسات خودشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دیدی در پی ناکامی‌های مستمر، کارگاه متروکه‌ای را خریده تا کسب‌و‌کار جدیدی راه بیندازد اما در بدو ورود به کارگاه متوجه می‌شود ربات صاحب قبلی کارگاه که بودی نام دارد، آن‌جا مانده و به هیچ عنوان قصد ترک آن‌جا را ندارد. دیدی نیز چاره‌ای ندارد جز آن‌که زندگی در کنار بودی را انتخاب کند و کم‌کم با هم دوست می‌شوند. در هر قسمت، دیدی سعی می‌کند وسیله‌ی جدیدی بسازد و بودی با ایده‌های خلاقانه‌اش به او کمک می‌کند. آن‌ها موفق می‌شوند اما در آخرین لحظه، دیدی دوباره همه‌ چیز را خراب می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، این مجموعه برای کودکان ساخته شده است؟ چه چیزهایی در آن برای شما جالب‌اند؟
  این مجموعه با پت و مت چه تفاوت‌ها یا شباهت‌هایی دارد؟
  خرابکاری‌های دیدی خنده‌دار است؟ به نظرتان، اصلاً چرا بعضی حوادث خنده‌دارند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["کمدی"]
  مدت زمان ۸
  سال انتشار ۱۳۹۷