دینو و میمو

(Charley and Mimmo)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی زندگی روزمره‌ی یک پسربچه و تجربه‌ها و یادگیری‌های روزمره‌ی او کنار والدین و دوستانش

سال: 2000
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های روزمره‌ی دینو و دوستانش و موقعیت‌هایی که با آن‌ها مواجه می‌شوند، دربردارنده‌ی مجموعه‌ی موقعیت‌هایی است که خردسالان و کودکان تجربه می‌کنند. بازی و شیطنت، دوستی، ارتباط با والدین، چالش‌ها و ناکامی‌های معمول در زندگی روزمره، کنجکاوی و تجربه‌های مربوط به مهد، مدرسه و همکلاسی‌ها، همگی در جهان کودکان همذات‌پندارانه و معنادارند.
  دینو کنجکاو، سرزنده و جستجوگر است. ارتباط او با والدین و دوستانش محترمانه است؛ هرچند مثل خیلی از کودکان گاهی رفتارهای رئیس‌مآبانه دارد و با دوستانش بدرفتاری می‌کند یا برای دفاع از خودش دروغ می‌گوید. والدین دینو حمایتگر و مهربان‌اند. آن‌ها با صبوری به سؤال‌های دینو پاسخ می‌دهند و سعی می‌کنند با روی خوش، او را راهنمایی کنند و در موقعیت‌های دشوار کنارش باشند.
  گاهی در دعواهای بین دینو و دوستانش، از عبارات و جملات ناسزا استفاده می‌شود: یه بچه‌ی لوسی، باهات قهرم، کار خیلی بدی کردی، دست‌وپا چلفتی.
  داستان‌های سریال برای کودکان خردسال، آموزش‌های ساده و مفیدی در مورد مهارت‌های فردی و اجتماعی زندگی دارد؛ بهداشت و تغذیه، مراقبت از خود، مراقبت از حیوانات، احترام و کمک به دیگران، از موضوعات پرتکرار در هر قسمت‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی با نام اصلی چارلی و میمو، درباره‌ی پسربچه‌ی کوچک و بازیگوشی است که ظاهری عروسکی دارد و مثل عموم کودکان همسن‌وسالش، در خلال بازی‌ها و زندگی روزمره، ماجراهای زیادی را تجربه می‌کند و درباره‌ی موضوعات مختلفی مثل مراقبت از خود، رفتار مناسب با دیگران، دوستی و ارتباط با دوستان، حیوانات و مراقبت از آن‌ها چیزهایی یاد می‌گیرد. او خرسی عروسکی دارد که همیشه و همه‌جا همراه اوست و محرم و رازدار دینو به حساب می‌آید. دینو گاهی خوش‌رفتار و مهربان است و گاهی عصبانی می‌شود، قهر می‌کند یا حسادت می‌ورزد. اما با کمک والدین و دوستانش متوجه رفتارهای اشتباهش می‌شود. والدین او که رفتارهایی محترمانه و حمایتگرانه دارند، تلاش می‌کنند همیشه کنار دینو باشند و به او کمک کنند تا بر خشم و ناراحتی‌هایش غلبه کند و زندگی آرامی داشته باشد؛ این رابطه می‌تواند برای بزرگ‌ترها هم الهام‌بخش باشد.
  ترس و خشونت در داستان‌ها دیده نمی‌شود ولی گاهی دینو در ارتباط با دوستانش بدرفتاری می‌کند و با عبارات توهین‌آمیزی با آن‌ها حرف می‌زند؛ هرچند خیلی زود پشیمان می‌شود و عذرخواهی می‌کند. در خیلی از قسمت‌ها مشخص نیست چرا دینو از رفتارش پشیمان شده و در بعضی از قسمت‌ها نیز تا پایان، به دعوا و درگیری ادامه می‌دهد و داستان در فضای کشمکش به پایان می‌رسد. گفتگوهای زیاد بین شخصیت‌ها هم ممکن است برای کودکان کوچک‌تر خسته‌کننده باشد. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۵ سال سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد اتفاقات هر قسمت با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دینو پسر کوچولویی است که به نظر ۵ تا ۶ ساله می‌رسد و خیلی از ویژگی‌های مثبت و منفی کودکان همسن‌وسالش را دارد. او خرس عروسکی کوچکی به نام میمو دارد که حرف نمی‌زند ولی با ایما و اشاره با دینو ارتباط برقرار می‌کند. دینو مثل عموم کودکان گاهی خوش‌رفتار و مهربان است و گاهی عصبانی می‌شود، قهر می‌کند، دروغ می‌گوید یا حسادت می‌کند. در پایان هر قسمت او چیز تازه‌ای در مورد خودش و دیگران یاد می‌گیرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما دینو خوشحال و شاد است؟ چه چیزی باعث شده او شاد باشد؟ چه چیزهایی شما را خوشحال می‌کند؟
  مادر و پدر دینو با او خوش‌رفتارند؟ آن‌ها چگونه با دینو خوش‌رفتاری می‌کنند؟ رفتارهایشان چه شباهتی به رفتارهای مادر و پدر شما دارد؟
  در این قسمت، دینو چه چیزهای جدیدی یاد گرفت؟ شما امروز چه چیزهای جدیدی یاد گرفتید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۴
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۹۹
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۲۰۰۰