رؤسای کوچک

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی درباره‌ی کودکانی در نقش کشورهای جهان، تنازعات بین آن‌ها، نقش آمریکا در تنش‌آفرینی در جهان و حضور ایران در نقش حامی کشورهای مورد ستم

سال: 1395
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از چالش‌های بین شخصیت‌ها یا قلدری‌هایی که از جانب بعضی صورت می‌گیرد، ممکن است برای کودکان همذات‌پندارانه باشد.
  دو تا از پسرها که نقش ایران و فلسطین را بازی می‌کنند، در موقعیت‌های مختلف به هم و به دیگران کمک می‌کنند و در مقابل زورگویی و قلدری دیگران مقاومت می‌کنند.
  به نظر می‌رسد این سریال با هدف انتقال دیدگاه‌های سیاسی و نمایش روابط قدرت بین کشورهای جهان ساخته شده که به جهان کودکان کاملاً بی‌ارتباط است و از موضوع برابری نژادی به عنوان ابزاری برای انتقال مفاهیمی بزرگسالانه استفاده شده است.
  سه تا از شخصیت‌ها که به نظر می‌رسد نقش کشورهای غربی را بازی می‌کنند، مدام برای دیگران دردسر درست می‌کنند و با رفتارهای منفی و خشن، آن‌ها را اذیت می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به صورت دوبعدی و با تکنیک کات‌اوت ساخته شده، درباره‌ی چند کودک از نژادهای مختلف است که در ساختمانی شبیه مهدکودک با هم زندگی می‌کنند. هر کدام از آن‌ها نماد یکی از کشورهای دنیاست؛ کشورهایی چون ایران، هند، فلسطین، عربستان، آمریکا و چند کشور اروپایی. کودکانی که نقش کشورهای غربی را بازی می‌کنند، مدام برای بقیه دردسر درست می‌کنند و کودکی که نماد کشور ایران است، به بقیه کمک می‌کند تا در مقابل زورگویی‌های آن‌ها مقاومت کنند و حق خود را بگیرند. با وجود این‌که هدف از ساخت این سریال، آموزش برابری نژادی بیان شده اما این برابری در داستان‌ها رعایت نشده و کودکانی که نماینده‌ی کشورهای غربی‌اند، همیشه در نقش منفی ظاهر می‌شوند. برخلاف ظاهر کودکانه‌ی سریال، همه‌ی نمادسازی‌ها به روابط سیاسی و مناسبات قدرت بین کشورهای جهان و نقش سازمان ملل به عنوان میانجی مربوط می‌شوند.
  این سریال صحنه‌های ترسناک و خشن زیادی ندارد ولی سه شخصیت‌ منفی مدام برای دیگران دردسر درست می‌کنند و با رفتارهای خشن، آن‌ها را اذیت می‌کنند. با وجود این‌که سریال با شعار آموزش برابری نژادی و ایستادگی در مقابل زورگویی ساخته شده، ولی به نظر می‌رسد از این مفاهیم برای انتقال پیام‌هایی سیاسی که به جهان کودکان ارتباطی ندارند، استفاده شده است. سریال سعی دارد رفتارهای سیاسی حکومت‌ها را به مردم و به‌ویژه به کودکان مربوط کند و ذهنیت کودکان را نسبت به کشورهای مختلف تحت‌تأثیر قرار دهد. این سریال بی‌کلام است و ممکن است دنبال کردن خط داستانی برای کودکان کوچک‌تر دشوار باشد. تماشای آن برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات نژادپرستانه‌ی داستان‌ها و اهداف سازندگان آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در سریال رؤسای کوچک، چندین کودک از نژادهای مختلف در کنار هم زندگی می‌کنند که هر کدام نماد یکی از کشورهای شناخته‌شده‌ی جهان‌اند. بعضی از این کودکان به بقیه زور می‌گویند و آن‌ها را اذیت می‌کنند؛ این کودکان، نماینده‌ی کشورهای غربی‌اند. بقیه‌ی کودکان که عموماً نماینده‌ی کشورهای خاورمیانه و آفریقا هستند، در مقابل زورگویی آن‌ها مقاومت کرده و با کمک هم، به زورگویان اجازه نمی‌دهند در کارهایشان دخالت کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما این سریال با چه هدفی ساخته شده است؟ با تماشای آن چه پیامی می‌گیرید؟
  کشورهایی را که این کودکان نماد آن‌ها بودند، می‌شناسید؟ چقدر درباره‌ی مردم و فرهنگ این کشورها می‌دانید؟
  به نظر شما درست است که در این کارتون، بعضی از کشورها فقط زورگو نمایش داده شده‌اند و بعضی فقط حامی یا مظلوم؟ اگر شما این سریال را می‌ساختید نقش‌ها را چگونه تقسیم می‌کردید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک"]
  مدت زمان ۳
  سال انتشار ۱۳۹۵