رؤیاسوار

(Spirit Riding Free)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و درام درباره‌ی دختری دوازده ساله، نقل مکان او و پدرش به شهری جدید و زندگی سراسر ماجراجویی او با دوستان تازه‌اش

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط لاکی با پدر و عمه‌اش، چالش‌هایی که در ورود به شهر جدید دارد، دوستی او با پرو و اَبیگل و ماجراهای هیجان‌انگیزی که تجربه می‌کنند و نیز ارتباط احساسی لاکی با مادر از دست رفته‌اش، همگی موضوعاتی همذات‌پندارانه و معنادار در دنیای کودکان و نوجونان‌اند.
  لاکی مهربان، شجاع و بااراده است. او دوستانش را به‌خاطر ویژگی‌های مثبت آن‌ها و نه ظاهرشان، انتخاب می‌کند. ارتباط او با دیگران محترمانه و در عین حال همراه با جسارت است. او نسبت به خواسته‌ها و احساساتش صادق است و سعی می‌کند با دیگران هم روراست باشد. پدر لاکی همیشه از او حمایت می‌کند و حتی وقتی با او مخالف است، دنیای لاکی را درک می‌کند و تمام تلاشش را می‌کند که او خوشحال و آرام باشد. پدر همچنین تصویری از مادر لاکی به او می‌دهد که قوی و مصمم بوده و تلاش می‌کند عدم حضور مادر را با تعریف کردن خاطراتی از ویژگی‌ها و رفتارهایش برای او جبران کند. دوستان لاکی هم مهربان و حمایتگرند و همراه با لاکی، دنیای ماجراجویانه و پرحادثه‌ای دارند. شخصیت‌های این سریال از نژادهای مختلفی هستند؛ مثلاً لاکی هیسپنیک است یا پرو، آفریقایی-آمریکایی است.
  خیلی به‌‌ندرت از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: بی‌کلاس، بدجنس‌ها. یکی از همکلاسی‌های لاکی همیشه در مورد کلاس و طبقه‌ی اجتماعی حرف می‌زند و یک ‌بار از کلمه‌ی دهاتی برای توهین استفاده می‌کند.
  داستان به قرن نوزدهم میلادی برمی‌گردد و بخش‌هایی از فرهنگ غربی، مثل پوشش، سبک زندگی و معماری در آن دوره به تصویر کشیده شده است.
  در طول سریال گاهی شخصیت‌ها در موقعیت‌های خطرناکی قرار می‌گیرند؛ مثل وقتی که دخترها به محل دینامیت‌گذاری راه‌آهن می‌روند ولی در نهایت کسی آسیبی نمی‌بیند. دزدانی در شهر پیدا می‌شوند که همه در موردشان نگران‌اند. لاکی در رؤیایش زنی را می‌بیند که دست‌های او را بسته و او را می‌دزدد. بعضی از قسمت‌ها با اتفاقات ترسناکی به پایان می‌رسند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌صورت کامپیوتری و سه‌بعدی و با الهام از فیلم اسپریت ساخته شده، در فارسی رؤیاسوار نام گرفته است. داستان درباره‌ی دختری دوازده ساله به نام لاکی است که در قرن نوزدهم میلادی و در آمریکا زندگی می‌کند و به‌خاطر کار پدر، همراه او و عمه‌اش به شهری جدید نقل مکان کرده است. او در شهر جدید نگران ارتباط برقرار کردن با همسن‌وسالانش و دوست پیدا کردن است، ولی به‌خاطر صادق بودن با خودش و دیگران خیلی زود دوستان تازه‌ای پیدا می‌کند که در طول سریال به ماجراجویی با آن‌ها می‌پردازد. او جسور و مهربان است و با شناخت خود و خواسته‌هایش و با بیان روشن احساساتش و نیز با ظاهری دخترانه و عادی (هرچند همچنان لاغر و کشیده)، شخصیتی غیرکلیشه‌ای در میان شخصیت‌های دختر در فیلم‌ها و سریال‌هاست. همچنین، این سریال به بخشی از مسائلی که مهاجرت برای مهاجر و جامعه‌ی میزبان پیش می‌آورد و نیز به جنبه‌هایی از زندگی غربی در قرن نوزدهم می‌پردازد.
  لاکی در گذشته مادرش را از دست داده و این موضوع گاهی در داستان‌ها حضور پیدا می‌کند و او را اندوهگین می‌کند. همچنین شخصیت‌ها گاهی در موقعیت‌های خطرناک قرار می‌گیرند و بعضی از قسمت‌ها با اتفاقات ترسناکی به پایان می‌رسند. موضوع داستان‌ها و دنیایی که در این سریال ترسیم شده، ممکن است برای کودکان کوچک‌تر قابل ارتباط نباشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دختر دوازده ساله‌ای به نام لاکی با پدر و عمه‌اش به شهر کوچک میرادرو در غرب آمریکا نقل مکان می‌کند. او در راه، اسب وحشی زیبایی می‌بیند که توسط رام‌کنندگان اسیر می‌شود تا اهلی شود. لاکی که با اسب دوست شده، توسط اسب انتخاب می‌شود و او اسمش را اسپریت می‌گذارد. دو دختر به نام‌های پرو و اَبیگل هم که همکلاسی لاکی‌اند، دوستان تازه‌ی او در شهر جدید می‌شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان لاکی چطور توانست خودش را با زندگی در شهر جدید سازگار کند؟ زندگی در زمان او چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با زندگی شما دارد؟
  چه چیزی لاکی و اسپریت را به هم نزدیک می‌کرد؟ آن‌ها چه اشتراکاتی با هم داشتند؟ لاکی و دوستانش چه اشتراکاتی داشتند؟
  لاکی چگونه با انتظارات عمه‌اش در مقابل خواسته‌های خودش ارتباط برقرار می‌کرد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","درام"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","درام"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۷