راشَن و ماهشَن

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی پسری نوجوان و روستایی و تلاش او برای امتحان کردن مشاغل مختلف و انتخاب شغل ایده‌آل در آینده

سال: 1393
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط راشَن و ماهشن با هم و با عمه تداعی‌کننده‌ی روابط خانوادگی است. راشَن و ماهشن با هم کل‌کل می‌کنند، به هم کمک می‌کنند، رقابت می‌کنند و عمه عالی هم مثل یک والد حمایتگر همیشه آن‌ها را همراهی می‌کند.
  راشَن در عین حالی که می‌خواهد پیشرفت کند، حواسش هست که به مردم هم کمک کند. عمه عالی همیشه راشَن و ماهشن را حمایت می‌کند و اشتباهات‌شان را به آن‌ها یادآوری می‌کند. تیار جان هم برای کمک به راشَن و مردم روستا همیشه آماده است و با روی خوش و گشاده آن‌ها را راهنمایی می‌کند. نقش و حضور ماهشَن در سریال، صرفاً همراهی راشَن است و خودش، به غیر از عنوان سریال، نقش مستقل دیگری ندارد.
  از بعضی عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: صدات رو ببُر، بی‌عار، خندق بلا، خیک، بدجنس، ضایع، خجالت بکش، خودت رو جمع کن، حق‌به‌جانب، سق‌سیاه. در بسیاری از موقعیت‌ها راشَن و ماهشن و راوی با لحن تمسخرآمیزی با هم حرف می‌زنند.
  در سریال به بعضی از سنت‌های سبزوار و خطه‌ی خراسان، مثل غذاهای سنتی، معماری، لباس و پوشش و نیز به جغرافیای منطقه پرداخته می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری ساخته شده، درباره‌ی پسری نوجوان به نام راشَن است که با خواهر و عمه‌ی خود در یکی از روستاهای سبزوار زندگی می‌کند. راشَن به شغل آبا و اجدادی‌اش که قالی‌بافی است علاقه‌ای ندارد و هنوز نمی‌داند در آینده می‌خواهد چکاره شود. او در هر قسمت با چالشی جدید روبه‌رو می‌شود و با کمک دوره‌گردی خردمند که قالیچه‌ای جادویی دارد، مشاغل مختلف را امتحان می‌کند. برخی از این مشاغل، حرفه‌های سنتی و فراموش‌شده‌ی ایرانی‌اند. راشَن با همراهی خواهر و عمه‌اش، هم به اهالی روستا کمک می‌کند تا مسائل و مشکلات‌شان را پشت سر بگذارند و هم با خرده‌فرمایش‌های پادشاه روستا دست و پنجه نرم می‌کند. داستان هر قسمت، از زبان یک راوی روایت می‌شود که با شخصیت‌های داستان صحبت می‌کند. در خلال این داستان‌ها کودکان با مشاغل مختلف و نیز با بعضی عناصر فرهنگی خطه‌ی خراسان، مانند غذاهای سنتی، پوشش و ظاهر مردم و جغرافیا و طبیعت منطقه آشنا می‌شوند.
  این سریال صحنه‌های ترسناک و خشنی ندارد ولی لحن گفتگوهای راشَن و ماهشن و راوی در بسیاری از صحنه‌ها تمسخرآمیز است. بعضی موضوعات مطرح‌شده در داستان‌ها مثل اسامی مشاغل یا ابزارهای مورد استفاده در مشاغل، ممکن است برای کودکانی که چنین تجربه‌هایی را در محیط اطراف‌شان نداشته‌اند، قابل فهم نباشند. حضور والدین و توضیحات و راهنمایی‌های آن‌ها می‌تواند تماشای سریال را برای کودکان دلنشین‌تر کند. تماشای این سریال برای کودکان زیر 7 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 7 تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد داستان‌ها و مشاغل و سنت‌های آن منطقه برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  راشَن و ماهشن برادر و خواهر نوجوانی‌اند که با عمه عالی در روستای تک سپید سبزوار زندگی می‌کنند. راشَن به دنبال فرصت‌هایی طلایی است تا وضعیت زندگی خود را بهبود بخشد اما هنوز نمی‌داند در آینده می‌خواهد چکاره شود. با این‌که شغل خانوادگی آن‌ها طراحی نقوش قالی و بافتن آن بوده اما راشَن مانند ماهشن به این شغل علاقه‌ای نشان نمی‌دهد. او با کمک دوره‌گرد سال‌خورده و خردمندی به نام تیار جان، که با قالیچه‌ای جادویی و قدیمی به نام «تاس قالیچه»، این فرصت‌ها را در اختیار راشَن قرار می‌دهد، مشاغل محلی مختلف را امتحان می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چقدر با مشاغلی که در این سریال معرفی می‌شوند آشنایی دارید؟ این سریال به شما کمک کرد با این مشاغل بیشتر آشنا شوید؟
  تا به حال به شغل آینده‌تان فکر کرده‌اید؟ چه شغل‌هایی را دوست دارید امتحان کنید؟
  به نظر شما برای این‌که شغل مناسبی انتخاب کنیم، چه کارهایی باید در کودکی انجام دهیم؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۳
  مدت زمان ۱۳
  سال انتشار ۱۳۹۳