رامکال

(Rascal the Raccoon)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و درام درباره‌ی پسربچه‌ای خوش‌قلب و علاقه‌مند به حیوانات و چگونگی مواجهه‌ی او با بحران‌های بسیار سخت زندگی

سال: 1977
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  استرلینگ پسربچه‌ای در اوان نوجوانی است که در بحران‌هایی چون بیماری و مرگ مادر و ورشکستگی پدر، نه‌تنها دچار ناامیدی یا ناامنی نمی‌شود، بلکه از موقعیت‌های پیش‌آمده برای رشد و بالندگی بهره می‌برد. او سه دوست صمیمی دارد که در سختی‌ها و شادی‌ها در کنارش هستند. زندگی فقیرانه‌ی اسکار یا زندگی مجلل آلیس تاثیری در رابطه‌ی نزدیک آن‌ها ندارد و دردسرهای رامکال از علاقه‌ی استرلینگ به حیوانات نمی‌کاهد.
  استرلینگ پسری مهربان و موقر است که در نبود مادر، بیش از پدر به کارهای خانه رسیدگی می‌کند. آشپزی می‌کند، سبزی می‌کارد، ارتباط خوبی با پدر و خواهرانش دارد و مسئولیت حیواناتی را که نگهداری می‌کند به‌خوبی بر عهده می‌گیرد. او با درک مسئله‌ی تعارض بین زندگی انسان و حیوان، برای حل مسائلی که پیش می‌آید تلاش می‌کند. پدر استرلینگ والدی حمایتگر است و حمایت او موجب تلاش و تحرک بیشتر فرزندانش می‌شود. او استقلال رای و نظر آن‌ها را به رسمیت می‌شناسد؛ مثلاً بعد از این‌که پسرش را در حال دعوا با اسلمی می‌بیند به او می‌گوید: با این‌که هر کسی بعضی وقت‌ها مجبور است دعوا کند، اما تو همه‌ی سعیت را بکن که دعوا نکنی.
  پدر اسکار مردی خشن و بددهن است که میزان کاری که بر عهده‌ی اسکار در مزرعه می‌گذارد، بیش از حد سن اوست. او گاهی در حال مصرف نوشیدنی الکلی است و خشن و بی‌ادبانه رفتار می‌کند. رفتارهایی حاکی از علاقه‌ی بین کارل و خواهر آلیس در بعضی قسمت‌ها دیده می‌شود.
  اسلمی و دو نوچه‌اش از زبان تهدید زیاد استفاده می‌کنند. پدر اسکار نیز لحن خشن و بی‌ادبانه‌ای دارد.
  در خلال داستان‌ها به موضوعات مختلفی مثل چگونگی زندگی و نگهداری حیوانات، خطرات وقایع طبیعی مثل قرار گرفتن در کولاک یا شکستن یخ روی دریاچه و تجربه‌های متنوعی در زندگی پرداخته می‌شود.
  فضای سریال، بخش‌هایی از فرهنگ اروپای قرن نوزدهم میلادی را به نمایش می‌گذارد: ظاهر و پوشش مردم، تفاوت لباس زن‌ها و مردها، سبک زندگی، ساختمان‌ها.
  اسلمی و دو نوچه‌اش تقریباً تنها کسانی‌ هستند که با تهدید، تحقیر و برخورد فیزیکی با همکلاسی‌هایشان برخورد می‌کنند. همچنین در برخی از قسمت‌ها، بیماری و مرگ والدین می‌تواند کودکان را دچار نگرانی کند. در برخی از قسمت‌ها خشونت بین دانش‌آموزان دیده می‌شود؛ مثلاً آن‌جا که اسلمی می‌خواهد به زور بچه راکون را از استرلینگ بگیرد و او مقاومت می‌کند و بالاخره استرلینگ راه‌حل را در دعوای تن به تن می‌بیند یا جایی که اسلمی می‌خواهد اسکار را با خود به جنگل ببرد ولی اسکار دست او را گاز می‌گیرد تا رهایش کند. پدر اسکار رفتار خشنی با خانواده‌اش دارد و در یک صحنه که عصبانی و مست است، لیوانی پرتاب کرده و می‌شکند. در پایان سریال، استرلینگ تصمیم می‌گیرد رامکال را به محیط طبیعی زندگی‌اش برگرداند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال انیمه‌ی رامکال که با اقتباس از رمانی به نام راسکال، نوشته‌ی استرلینگ نورث و با الهام از زندگی واقعی نویسنده در قرن نوزدهم میلادی ساخته شده، درباره‌ی زندگی پسر نوجوانی به نام استرلینگ است که لابه‌لای مشکلات پدر و مرگ مادرش و مردم دور و برش گیر کرده است. استرلینگ پسربچه‌ای مهربان و خوش‌قلب است که علاقه‌ی زیادی به حیوانات دارد و از یک بچه راکون به نام رامکال نگهداری می‌کند. بیماری مادر استرلینگ و سپس مرگ او، شرایط سختی را برای پسری به سن او به همراه دارد اما زندگی او و پدرش وقتی پیچیده‌تر می‌شود که برای پدر مشکلات مالی پیش می‌آید. این وضعیت نه تنها موجب سردرگمی پسرک نمی‌شود، بلکه برای استرلینگ فرصتی فراهم می‌آورد تا مهارت‌های بیشتری در حل مسائلش به دست آورد، با دوستان جدیدی آشنا شود، زندگی در مکان‌های دیگری را تجربه کند و اهمیت خانواده و دوستانش را بیشتر درک کند. در تمام این لحظه‌ها رامکال در کنار استرلینگ است و دردسرهای متعددی را نیز برای او پیش می‌آورد؛ دردسرهایی که در پی خود، دوستی و رفتار درست با حیوانات را به همراه دارند.
  سریال صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد؛ از جمله صحنه‌های تهدید و زد و خورد بین دانش‌آموزان یا موضوع بیماری و مرگ والدین. موقعیت‌هایی مانند مرگ مادر استرلینگ یا ورشکستگی پدر او ممکن است برای بسیاری از کودکان خیلی غم‌انگیز باشند. تماشای این سریال برای کودکان زیر 7 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 7 تا 9 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم بتوانند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ‌استرلینگ پسربچه‌ای خوش‌قلب و مهربان است که با پدرش زندگی می‌کند و از راکونی بی‌مادر به نام رامکال مراقبت می‌کند. حضور رامکال دردسرهای زیادی را برای استرلینگ پیش می‌آورد ولی او در تمام این موقعیت‌ها با رامکال رفتار خوب و دوستانه‌ای دارد. در پایان سریال، رامکال که طعم شیرین ذرت را چشیده، به مزرعه‌ی ذرت همسایه هجوم می‌برد و همین باعث ایجاد دردسرهای تازه‌ای برای استرلینگ می‌شود. استرلینگ که باید برای رفتن به دبیرستان به شهر میلواکی سفر کند، تصمیم می‌گیرد او را به محیط طبیعی‌اش در میان درختان جنگل بازگرداند. او رامکال را به کنار دریاچه می‌برد و رها می‌کند تا به میان درختان برود. خود او هم روز بعد شهرش را با قطار ترک می‌کند و به سوی میلواکی رهسپار می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا استرلینگ برای نگهداری از حیوانات خودش را به دردسر می‌اندازد؟ نگهداری از آن‌ها چه فایده‌ای دارد؟
  با این‌که رفتار پدر اسکار خیلی خشن است، تا جایی که اسکار سعی می‌کند با او حرف نزند، چرا استرلینگ خواسته‌هایش را با او مطرح می‌کند؟
  به نظرتان شخصیت مادربزرگ آلیس در این سریال چه ویژگی‌هایی دارد؟ شما کسی را می‌شناسید که شبیه او باشد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","درام"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","درام"]
  مدت زمان ۲۴
  سال انتشار ۱۹۷۷