ربات‌های پلیس

(RollBots)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و علمی‌تخیلی درباره‌ی شهر ربات‌ها، درگیری همیشگی بین ربات‌های پلیس و ربات‌های تبهکار و تلاش پلیس برای نجات شهر

سال: 2009
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های اسپین، رفتارهای دیگران با او، تلاشی که برای نشان دادن توانایی‌هایش می‌کند و ارتباط و دوستی‌اش با دیگر ربات‌ها، همگی می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط و معنادار باشند.
  اسپین با وجود تجربه‌ی کم، شجاع، پرتلاش و خستگی‌ناپذیر است و سعی می‌کند توانایی‌هایش را به دیگران ثابت کند. ربات‌ها با همکاری هم موفق می‌شوند مأموریت‌های پلیسی را با موفقیت انجام دهند. آن‌ها از اسپین حمایت می‌کنند تا بتواند مهارت‌هایش را تقویت کند.
  موضوع اصلی سریال تلاش ربات‌های بد برای نابودی شهر و مأموریت‌های ربات‌های پلیس برای نجات شهر است. این موضوع و همه‌ی مناسباتی که به دنبال دارد، مانند دزدی از بانک، مأموریت‌های پلیسی، گفتگوی مدام در مورد نابودی، نجات، تبهکاری و بازداشت، موضوعات کودکانه‌ای نیستند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و خشن زیاد استفاده شده: برو گمشو، حسابت رو می‌رسم، نشونت می‌دم، دست‌ا‌ت رو بکش، بی‌عرضه، کله‌پوک، نادون، تنبل، به درد نخور. از خرابکاری و نابودی زیاد صحبت می‌شود و لحن خشن، همراه با تحقیر و سرزنش هم در سریال زیاد به کار می‌رود.
  سراسر سریال شاهد تعقیب و گریز، زدوخورد و درگیری، افتادن و پرت شدن هستیم. ربات‌های خوب و بد مدام در حال نقشه کشیدن برای از بین بردن یکدیگرند. ربات‌های بد می‌خواهند شهر را نابود کنند و ربات‌های خوب می‌خواهند ربات‌های بد را از بین ببرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده و در فارسی ربات‌های پلیس نام گرفته، ماجراهای شهری رباتی است که همیشه مورد حمله و خرابکاری ربات‌های شرور قرار می‌گیرد. پلیس‌های این شهر در تلاش‌اند تا خرابکاری‌های ربات‌های بد را خنثی کنند و امنیت را به شهر برگردانند. بخش عمده‌ی ماجراها به ربات جوانی مربوط می‌شود که تازه وارد گروه پلیس شده و در تمام مدت در تلاش است تا توانایی‌هایش را به دیگران ثابت کند و خود را در ماموریت‌های پلیسی جا بدهد. او گاهی موفق می‌شود و گاهی با بی‌تجربگی‌هایش دردسرهایی درست می‌کند. ربات‌های دیگر هم گاهی او را مسخره می‌کنند و ضعف‌هایش را به رخش می‌کشند. گاهی هم او را حمایت می‌کنند تا به هدفش برسد. سراسر سریال روایتگر تقابل نیروهای خیر و شر و موفقیت خوب‌ها بر بدهاست.
  صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن و ترسناک سریال پرشمارند؛ در واقع همه‌ی قسمت‌ها داستان تقابل پلیس‌ها و تبهکاران و تعقیب و گریز و زدوخوردهای بین آن‌هاست. در همه‌ی قسمت‌ها صحبت از نابودی شهر، انتقام و به سزای اعمال رساندن است؛ هرچند خشونت‌ها تصاویر آزاردهنده‌ای ندارند و خون و خونریزی و آسیب دیدن اتفاق نمی‌افتد. نکته‌ی قابل توجه در مورد این سریال تمایز روشن بین خوب‌ها و بدهاست و این‌که بدها هیچ فرصتی برای تغییر و خوب شدن ندارند. موضوع اصلی داستان هم که تلاش پلیس برای از بین بردن تبهکاران و نجات ساکنین شهر است، موضوع کودکانه‌ای نیست. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موضوعات غیرکودکانه و موقعیت‌های خشن داستان‌ها با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در شهری به نام روبو شهر که ساکنانش ربات‌ها هستند، ربات‌های پلیس مسئولیت حفظ امنیت شهر در مقابل ربات‌های شرور و خرابکار را بر عهده دارند. ربات جوانی به نام اسپین که تازه به ایستگاه پلیس وارد شده، سعی دارد از همان ابتدا خودش را نشان دهد و وارد مأموریت‌های پلیسی شود. او در مورد سردسته‌ی تبهکاران چیزهایی می‌فهمد که برای بقیه قابل باور نیست.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام یک از شخصیت‌های سریال را بیشتر دوست دارید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد؟
  به نظر شما موضوع این سریال به بچه‌ها مربوط است؟ فکر می‌کنید چه موضوعاتی در آن برای بچه‌ها جالب است؟
  خشونت زیاد در رفتار شخصیت‌ها چه تأثیری روی شما دارد؟ بعد از تماشای این سریال چه احساسی دارید؟ دوست دارید چکار کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","علمی-تخیلی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","علمی-تخیلی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۰۹