رنگ نیرنگ

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی درباره‌ی سگی خیالباف و گله‌ای گوسفند، و خوش‌شانسی همیشگی سگ در نگهبانی از گله و فراری دادن گرگ

سال: 1393
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  استفاده از ریتم برای بیان داستان‌ها در دنیای کودکان قابل ارتباط است.
  گاهی در شعرها از کلمات و عبارات ناسزا استفاده شده: بازنده، بدجنس، زشت و چاق، دیوونه، سوراخ سوراخت می‌کنم، ناقلا.
  در همه‌ی قسمت‌ها گرگ به گله حمله می‌کند و سگ گله یا چوپان او را با وسیله‌ای می‌زنند و دور می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تلفیق تکنیک‌های دوبعدی و سه‌بعدی و با استفاده از اشعار شکوه قاسم‌نیا و افسانه شعبان‌نژاد ساخته شده، ماجراهای آشنای گرگ و گله است. این بار سگی خیالباف نگهبان گله است که همیشه در رویاهای شیرینش سیر می‌کند ولی هر بار با خوش‌شانسی و کاملاً اتفاقی موفق می‌شود گرگ را از گله دور کند و مورد تشویق چوپان قرار گیرد. داستان‌های این سریال منظوم‌اند و توسط راوی روایت می‌شوند.
  موقعیت ترسناک و خشن خاصی در سریال وجود ندارد؛ جز این‌که گرگ همیشه در تلاش برای گرفتن گوسفندهاست و سگ و چوپان هم در حال زدن و دور کردن گرگ. ولی همه‌ی این ماجراها در قالبی طنز و خنده‌دار به نمایش در می‌آیند. زبان موزون سریال ممکن است درک داستان‌ها را برای کودکان کوچک‌تر دشوار کند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  هاپول یک سگ نگهبان است که همراه با چوپان و گله‌اش در دشتی سرسبز زندگی می‌کند. او سگی خیال‌پرداز است و در بیشتر مواقع در رؤیاهایش سیر می‌کند. او در عین حال خوش‌شانس هم هست؛ چون همیشه به‌طور اتفاقی به داد گله می‌رسد و تا به حال گرگ نتوانسته به گوسفندها آسیبی برساند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  از این‌که داستان‌ها را با ریتم تعریف می‌کنند خوش‌تان می‌آید؟ چه کارتون‌های دیگری می‌شناسید که شبیه به این باشند؟
  شما هم دوست دارید با کلمه‌ها و جمله‌هایتان ریتم بسازید و با آهنگ حرف بزنید؟ تا به حال این کار را تمرین کرده‌اید؟
  چه چیزی را در این کارتون دوست دارید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۹۳