روبی رنگین‌کمان

(Rainbow Ruby)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی یک دختربچه و تلاش‌های او برای کمک به دوستانش در حل مسائل، همراه با تجربه‌ی دوستی و همکاری

سال: 2016
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فضای سریال شاد و رنگارنگ است و شخصیت‌ها در صلح و دوستی با هم فعالیت می‌کنند. دوستی بین روبی و عروسک‌هایش و همکاری بین آن‌ها برای حل مسائل مختلف می‌تواند برای کودکان خردسال قابل ارتباط باشد.
  روبی مهربان و مسئولیت‌پذیر است و از کمک کردن به دیگران لذت می‌برد. او روحیه‌ی شاد و بانشاطی دارد و در موقعیت‌های چالش‌برانگیز، امیدش را از دست نمی‌دهد و با کمک دوستانش، همیشه راهی برای حل مسائل پیدا می‌کند. او همچنین، باگذشت است و خطاهای دیگران را می‌بخشد. شخصیت‌های مختلف سریال در پیدا کردن راه‌حل به روبی اعتماد و به او کمک می‌کنند.
  بعضی از عروسک‌های روبی یا وسایلی که او برای حل مسائل استفاده می‌کند، محصولاتی از برندهای خاص تجاری هستند که در سراسر دنیا به فروش می‌رسند.
  این سریال سعی دارد کودکان را به حل مسئله و پیدا کردن راه‌های خلاقانه برای حل مسائل ترغیب کند. شخصیت‌ها در هر قسمت با مسئله‌ای مواجه می‌شوند و با هم‌فکری و راهنمایی روبی، راه‌حلی برای آن پیدا می‌کنند.
  در بعضی قسمت‌ها برای شخصیت‌های دهکده اتفاقات ترسناکی می‌افتد؛ مثلاً در جنگل تاریک، هیولا می‌بینند یا باد یکی از شخصیت‌ها را در هوا می‌چرخاند و او اذیت می‌شود اما همه‌ی اتفاقات به خوبی و خوشی پایان می‌پذیرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال که انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی است، درباره‌ی دختربچه‌ای مهربان و خوشبین به نام روبی است که در هر قسمت، به همراه خرس عروسکی‌اش به دهکده‌ی رنگین‌کمان می‌رود و به اهالی دهکده کمک می‌کند تا مسائل‌شان را حل کنند. روبی باروحیه و مسئولیت‌پذیر است و در مواجهه با مسائل امیدش را از دست نمی‌دهد. او همیشه باور دارد که راه‌حلی وجود دارد و به‌خوبی از دیگران کمک می‌گیرد تا مسائل را حل کند. دوستان روبی هم به او اعتماد دارند و به پیشنهادها و راه‌کارهای او توجه می‌کنند. آن‌ها با همکاری هم می‌توانند چالش‌های مختلف را پشت سر بگذارند و در پایان هر قسمت، احساس خوب به نتیجه رسیدن و موفقیت را تجربه کنند؛ هرچند خیلی از موقعیت‌هایی که روبی و دوستانش در آن قرار می‌گیرند، موقعیت‌های کودکانه‌ای نیستند و در تجربه‌های کودکان خردسال جایی ندارند.
  گاهی در هر قسمت اتفاقاتی می‌افتد که ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشند؛ مثلاً شخصیت‌ها در جنگل هیولا می‌بینند ولی همه‌ی اتفاقات ختم به خیر می‌شوند. موضوعی که خوب است والدین به آن توجه کنند این است که روبی اسباب‌بازی‌ها و وسایل زیاد و متنوعی دارد که بخشی از آن‌ها محصولات برندهای تجاری مختلف‌اند و تماشای سریال ممکن است میل به خریدن و داشتن این وسایل را در کودکان برانگیزد. اتاق و وسایل روبی عموماً صورتی‌اند و می‌توانند به کلیشه‌ی رنگ دخترانه دامن بزنند اما شخصیت و رفتارهای او کلیشه‌ای نیست. روبی رفتن به دهکده‌ی رنگین‌کمان را از والدینش پنهان می‌کند و گاهی برای این کار مجبور می‌شود رفتاری نمایشی و ساختگی داشته باشد تا والدین از کارش سر درنیاورند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از 5 سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  روبی دختربچه‌ی شاد و مهربانی است که با والدین و خرس عروسکی‌اش زندگی می‌کند. در هر قسمت، قلبی که روی سینه‌ی خرس قرار دارد شروع به درخشش و صدادادن می‌کند و روبی می‌فهمد که در دهکده‌ی رنگین‌کمان مشکلی پیش آمده و به کمک او نیاز است. او و خرس به دهکده می‌روند و توسط شهردار دهکده در جریان مسئله قرار می‌گیرند. سپس روبی با کمک دوستانش سعی می‌کند مسئله را حل کند و بعد دوباره، همراه با خرس به اتاقش در خانه برمی‌گردد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز برای دوستان روبی چه مسئله‌ای پیش آمده بود؟ آن‌ها چگونه توانستند مسئله را حل کنند؟
  به نظرتان اگر روبی نبود، اهالی دهکده چگونه می‌توانستند مسئله‌شان را حل کنند؟
  تا به حال برای شما پیش آمده که به دیگران کمک کنید تا مسئله‌ای را حل کنند؟ یا از دیگران برای حل مسئله‌تان کمک بگیرید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۵۲
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۲۰۱۶