روزها

(Days)
thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و ورزشی درباره‌ی نوجوانی خجالتی و تلاش او برای حرفه‌ای شدن در فوتبال و پذیرفته شدن در جمع بازیکنان بزرگ

سال: 2016
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  میل به رقابت و تلاش برای برنده شدن، همراه با دوستی و ارتباط دوستانه بین اعضای تیم، در جهان کودکان و نوجوانان معنا‌دار و برجسته است؛ هرچند که در این سریال فضای رقابت، شدید و گاهی آزاردهنده است و روابط بین شخصیت‌ها بیشتر در دنیای نوجوانان معنادار است تا کودکان. شخصیت‌ها در مسیر فوتبال، احساسات مختلفی را تجربه می‌کنند و شکست و ناکامی و ناامیدی را نیز تجربه می‌کنند.
  سوکاموتو پسری خوش‌قلب و مهربان است که با تمام وجود برای رسیدن به هدفش تلاش می‌کند؛ هرچند از همان ابتدا مشخص نمی‌شود که به خاطر جلب توجه کازاما و دیگران این همه تلاش می‌کند یا واقعاً موفقیت در فوتبال از علاقه‌های شخصی خود اوست. کازاما جنگجو و بااراده است و در همه‌ی موقعیت‌های سخت سوکاموتو را حمایت می‌کند. فضای سریال خیلی پسرانه است و زن‌ها و دختران حضوری کمرنگ و حاشیه‌ای دارند.
  در خیلی از موقعیت‌ها دختری که دوست دوران کودکی سوکاموتوست و به نظر می‌رسد دوست‌دختر او باشد، همراه اوست. در نسخه‌ی دوبله او خواهر سوکاموتو معرفی می‌شود. بین دختران و پسران نوجوان نگاه‌ها و گفت‌وگوهای معناداری رد و بدل می‌شود که همه‌ی آن‌ها در دوبله حذف شده‌اند. گاهی بازیکنان پیراهن‌هایشان را در می‌آورند یا در استخر، با لباس زیر نمایش داده می‌شوند، یا بعضی بازیکنان بزرگ‌تر سیگار می‌کشند. بیشتر این صحنه‌ها هم در دوبله حذف شده‌اند. موضوع رقابت جدی و نفس‌گیر برای برنده شدن و قهرمان شدن در ورزش حرفه‌ای، موضوع کودکانه‌ای نیست و می‌تواند برای کودکان استرس‌زا و اضطراب‌آور باشد.
  در جریان درگیری‌ها و رقابت‌های بین اعضای تیم، از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده می‌شود: دست و پا چلفتی، بی‌کله، مگه از رو جنازه من رد بشی، روزگارتون سیاهه، گنده‌تر از دهنت حرف می‌زنی، احمق، کودن، همه‌ی آتیشا از گور تو بلند می‌شه، بی‌عرضه، ساکت شین،‌ نیم‌وجبی،‌ کور بودین، گنده بک، نادون، پسره‌ی بی‌ادب. بعضی از این عبارات در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند. شخصیت‌ها با لحنی تند و خشن و تحریک‌آمیز با هم صحبت می‌کنند و مدام تلاش می‌کنند یکدیگر را به رقابت و اثبات خود وادارند. آن‌ها بازیکنان ضعیف را تحقیر می‌کنند یا آن‌ها را به خاطر خطاهایشان مدام سرزنش می‌کنند.
  سریال به رشته‌ی ورزشی فوتبال و حواشی آن می‌پردازد.
  گاهی درگیری‌هایی بین اعضای تیم پیش می‌آید و با هم با تندی رفتار می‌کنند. فضای رقابتی شدید سریال هم می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده و استرس‌زا باشد. بازیکنان با وجود آسیب دیدن، به کارشان ادامه می‌دهند و خطراتی که ورزش برای سلامتی‌شان دارد را نادیده می‌گیرند. این روحیه‌ی آن‌ها در سریال ارزش‌گذاری می‌شود و کسی در مورد آسیب‌های ورزش یا خطرات آن برای سلامتی بدن هشدار جدی نمی‌دهد؛ نتیجه هم همیشه مثبت است و کسی آسیب جدی نمی‌بیند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمه‌ی سریالی برگرفته از مانگایی به همین نام، نوشته‌ی سویوشی یاسوداست. داستان درباره‌ی پسری نوجوان به نام سوکاموتو است که به‌تازگی وارد مدرسه‌ای جدید شده و نسبت به همکلاسی‌ها و معلمان، بسیار احساس شرم و ناتوانی می‌کند. او با وجود این‌که تا به حال هیچ ورزشی را به صورت جدی دنبال نکرده و از نظر بدنی خیلی ضعیف است، به طور اتفاقی به تیم فوتبال مدرسه وارد می‌شود و در آن‌جا مجبور می‌شود با ضعف‌ها و ناتوانی‌هایش مواجه شود و تلاش کند بر آن‌ها مسلط شود. او که دوست دارد در جمع بزرگان فوتبال پذیرفته شود و از طرف بچه‌های بزرگ‌تر تیم فوتبال مدرسه مورد تأیید و احترام قرار گیرد و در عین حال خودش را خیلی دست‌کم می‌گیرد و به نظر دست و پا چلفتی و ضعیف می‌رسد، چنان اراده و پشتکاری از خود نشان می‌دهد که مایه‌ی تعجب بازیکنان بزرگ و حرفه‌ای تیم می‌شود. سوکاموتو در هیچ یک از موقعیت‌های دشوار ناامید نمی‌شود و با روحیه و انگیزه به تمرین و تلاش ادامه می‌دهد و به خواسته‌اش می‌رسد. ناامید نشدن، میل به اثبات توانمندی‌های خود به دیگران و جنگنده بودن، از موضوعات مورد تأکید در این سریال‌اند.
  فضای کلی سریال خشن و رقابتی است و می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده و استرس‌زا باشد. گاهی درگیری‌هایی بین اعضای تیم پیش می‌آید و با هم با تندی رفتار می‌کنند یا خشن و تحقیرآمیز با هم حرف می‌زنند. نکته‌ی مهمی که والدین باید به آن توجه داشته باشند این است که در این سریال، بازیکنان با وجود آسیب دیدن، به کارشان ادامه می‌دهند و خطراتی را که ورزش برای سلامتی‌شان دارد، نادیده می‌گیرند. این روحیه‌ی آن‌ها در داستان ارزش‌گذاری می‌شود و کسی درباره‌ی آسیب‌های ورزش یا خطرات آن برای سلامتی بدن هشدار جدی نمی‌دهد. این موضوع می‌تواند برای کوچک‌ترها آموزه‌های نامناسبی را در مورد بدن و سلامتی به همراه داشته باشد. همچنین، فضای سریال کاملاً پسرانه است و شخصیت‌های دختر نقشی حاشیه‌ای و صرفاً حمایت‌کننده دارند. تماشای این سریال برای کودکان زیر 10 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 10 و 11 ساله هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی فضای رقابتی سریال و موضوعات داستان برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  سوکاموتو پسری نوجوان و خجالتی است که به‌تازگی وارد مدرسه‌‌ی جدیدی شده که تیم فوتبالی معروف دارد. او دلش می‌خواهد وارد تیم فوتبال شود، ولی از آن‌جایی که تا به حال هیچ ورزشی نکرده و از نظر بدنی خیلی ضعیف است، امیدی ندارد. روزی به طور اتفاقی، از طرف یکی از بازیکنان محبوب و تأثیرگذار تیم، به نام کازاما به تیم دعوت می‌شود تا جای خالی یکی از نفرات را پر کند. سوکاموتو در این بازی خیلی ضعیف عمل می‌کند و کازاما از این دعوت پشیمان می‌شود ولی سوکاموتو که لذت بازی در تیم را چشیده، تصمیم می‌گیرد همه‌ی تلاشش را بکند تا به عنوان یک عوض از تیم فوتبال مدرسه پذیرفته شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما کدام یک از شخصیت‌های این سریال را دوست دارید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که برای شما جالب‌اند؟
  کار تیمی در این سریال چقدر در پیروزی تیم مهم است؟ به نظرتان تیم‌ها در این سریال، بیشتر روی کار گروهی‌شان تکیه می‌کنند یا روی بازیکنان شاخص‌شان؟
  به ورزش خاصی علاقه دارید؟ فکر می‌کنید از چه سنی می‌توان ورزش حرفه‌ای را دنبال کرد؟ به نظرتان این میزان رقابت در ورزش برای بچه‌ها مفید است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۴
  مدت زمان ۲۴
  سال انتشار ۲۰۱۶