روش مرد خانه‌دار

(The Way of the Househusband)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی یک تبهکار بازنشسته و مشغولیت او در امر خانه‌داری و راه و روش خاص او برای انجام این کار

سال: 2021
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فضای جنایی سریال و این‌همانی بین روحیات تبهکارانه و موضوعات خانه‌داری می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  تاتسو از خانه‌داری لذت می‌برد و در کارش جدی و سخت‌کوش است. او در همه‌ی موقعیت‌ها به این فکر می‌کند که چطور می‌تواند از آن موقعیت برای خانه‌داری کمک بگیرد تا کارش را با بهترین کیفیت انجام دهد.
  تاتسو بارها با بالاتنه‌ی برهنه و بدن عضلانی و خالکوبی‌شده نشان داده می‌شود. تاتسو و دیگران سیگار می‌‌کشند. در یک قسمت پلیس تصور می‌کند تاتسو در حال کشت گیاهی غیرقانونی است.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده: لعنتی، احمق، گم شو، مرده‌شورش رو ببرن، چه کوفتیه، مخت تاب برداشته، عوضی، می‌کشمت،‌ کله‌خر، بی‌اعصاب، گند زدم، مسخره، مگه کوری، کله‌گنده، ترسو، جقله، بی‌مصرف، قپی‌بیا، زشت، بی‌ریخت، نق‌نقو، دیوونه، چه غلطی می‌کنی، بدجنس، زر زدی، کدوم خری هستی، جرواجرش کردم، آشغال.
  با توجه به سابقه‌ی جنایی تاتسو، خیلی از موقعیت‌های خانه‌داری او شبیه صحنه‌ی جرم به نظر می‌رسند؛ مثلا وقتی سس قرمز یا شراب روی لباس‌ها یا وسایل خانه ریخته، انگار خون و خون‌ریزی اتفاق افتاده است. تاتسو در تصوراتش در حال درگیری و زد و خورد با دیگران است که گاهی این تصورات به واقعیت هم سرایت می‌کنند و موجب درگیری با افراد و شکستن وسایل می‌شوند. افرادی که تاتسو را از قبل می‌شناسند تصور می‌کنند با یک تبهکار طرف‌اند و نگران تکه تکه شدن یا پوست کنده شدن توسط او هستند. آن‌ها گاهی برای دفاع از خود به تاتسو آسیب می‌زنند؛ مثلا کسی با چوب به سرش می‌کوبد و از سرش خون می‌آید. داد و فریاد و چاقو کشیدن و مشت زدن هم بارها اتفاق می‌افتد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به روش موشن کمیک و بر اساس مجموعه داستان‌های مصوری با همین نام، اثر کوسوکه اونو ساخته شده، درباره‌ی تبهکاری باسابقه به نام تاتسو است که خود را بازنشسته کرده و تصمیم گرفته برای ادامه‌ی زندگی‌اش خانه‌داری کند. سابقه‌ی تبهکاری تاتسو باعث شده تا او همه‌ی موقعیت‌های خانه‌داری را مثل صحنه‌ی جرم ببیند. تاتسو از کار جدیدش لذت می‌برد و از این‌که می‌تواند از همسر شاغلش حمایت کند راضی به نظر می‌رسد؛ هرچند برای کسانی که او را از قبل می‌شناخته‌اند، سخت است که شرایط جدید او را هضم کنند. آن‌ها همیشه تصور می‌کنند تاتسو قرار است فعالیتی جنایی انجام دهد یا به آن‌ها آسیب برساند و همین باعث می‌شود خیلی از موقعیت‌های روزمره تبدیل به صحنه‌ی زد و خورد شوند. سریال با نگاهی کمدی، بین موقعیت‌های خانه‌داری و جنایی ارتباط برقرار می‌کند و نشان می‌دهد خیلی از مردان در صورت پیدا کردن شباهت‌هایی بین خانه‌داری و موقعیت‌های حرفه‌ای است که می‌توانند از انجام امور خانه لذت ببرند.
  خیلی از صحنه‌های مربوط به خانه‌داری تاتسو شبیه صحنه‌ی جرم به نظر می‌رسند؛ مثلا وقتی سس قرمز یا نوشیدنی روی لباس‌ها یا وسایل خانه ریخته، انگار خون و خون‌ریزی شده است. تاتسو در تصوراتش در حال درگیری و زد و خورد با دیگران است و گاهی این تصورات به واقعیت تبدیل می‌شوند. داد و فریاد و چاقو کشیدن و مشت زدن هم در همه‌ی قسمت‌ها اتفاق می‌افتد. از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی هم استفاده می‌شود. بالاتنه‌ی برهنه و عضلانی تاتسو همراه با خالکوبی‌هایش بارها نمایش داده می‌شود. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  تاتسو که قبلا رییس یک گروه تبهکار بوده و به اژدهای فناناپذیر شهرت داشته، از تبهکاری دست کشیده و به عنوان یک مرد خانه‌دار زندگی می‌کند تا از همسر شاغلش، میکو، حمایت کند. او در هر قسمت با لباس‌های کثیف، ظرف‌های نشسته، مواد غذاییِ آماده‌ی طبخ و ابعاد دیگری از خانه‌داری، مثل موضوعات جنایی برخورد می‌کند و روحیات و توانمندی‌های تبهکارانه‌اش را در امر خانه‌داری به کار می‌برد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا تاتسو تصمیم گرفته تبهکاری را کنار بگذارد و خانه‌دار شود؟
  به نظر شما چرا تاتسو با روش تبهکاران خانه‌داری می‌کند؟ روش او در انجام امور خانه چه تفاوت‌هایی با روش مادر یا پدر شما دارد؟
  فکر می‌کنید روش تاتسو برای افراد شاغل دیگری که می‌خواهند کارهای خانه را انجام دهند مفید است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۰
  رتبه MPAA TV-۱۴
  مدت زمان ۱۶
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو J.C. Staff، Netflix Animation
  بازیگران شیزوکا ایتو، کازویوکی اوکیتسو، کنجیرو تسودا
  سال انتشار ۲۰۲۱