رکاب‌زنان کوهستان

(Yowamushi Pedal)

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و ورزشی درباره‌ی پسری نوجوان و تلاش بی‌وقفه‌ی او برای افزایش مهارت‌های دوچرخه‌سواری‌اش، همراه با تجربه‌ی پیروزی و شکست در مسابقات

سال: 2013
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های دوچرخه‌سواران، ارتباط و دوستی آنها با هم، رقابت‌ها و درگیری‌هایشان، میل به برنده شدن و تلاش برای شکست رقبا، همگی از موضوعات معنادار در دنیای نوجوانان‌اند؛ هرچند که در این سریال فضای رقابت، شدید و گاهی منفی و آزاردهنده است. اونودا که کم اعتماد‌به‌نفس و کمروست و نسبت به توانایی‌هایش بی‌اعتماد است، در مسیر مسابقات، خودش را و توانمندی‌هایش را بهتر می‌شناسد و اعتماد‌به‌نفس بیشتری پیدا می‌کند.
  چند شخصیت‌ اصلی سریال پرتلاش و مسئول‌اند و برای رسیدن به هدفشان تمام انرژی‌شان را صرف می‌کنند و ناامید نمی‌شوند؛ به ‌خصوص اونودا که یادگیرنده و سخت‌کوش است و دست از تلاش برنمی‌دارد. زنان و دختران نقش‌های حاشیه‌ای و عموماً حمایتگرانه دارند؛ به جز یکی از دختران به نام میکی که دانش زیادی در مورد دوچرخه‌سواری دارد و از ابتدا در پیروزی‌های اونودا نقش موثری دارد.
  بعضی از دانش‌آموزان دختر نسبت به بعضی از دوچرخه‌سواران احساسات خاصی دارند و با دیدن آنها دست‌وپایشان را گم می‌کنند یا قرمز می‌شوند. در نسخه‌ی دوبله سعی شده شخصیت‌هایی که به هم علاقه دارند، خواهر و برادر معرفی شوند. رقابت جدی و نفس‌گیر برای برنده شدن و قهرمان شدن و نیز، روحیه‌ی انتقام‌جویی میان دوچرخه‌سواران، موضوع کودکانه‌ای نیست؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  در جریان درگیری‌ها و رقابت‌های بین دوچرخه‌سواران، هرازگاهی از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده می‌شود: کله‌شق، نامرد، بی‌معرفت. عباراتی مثل موفرفری یا عینکی برای توهین یا تمسخر به کار می‌روند.
  در قسمت‌های مختلف سریال به تکنیک‌های دوچرخه‌سواری و مهارت‌های لازم برای موفقیت در این رشته‌ی ورزشی پرداخته می‌شود.
  فضای رقابت در این سریال بسیار شدید است و رفتار دوچرخه‌سواران با هم همراه با درگیری‌ها و کل انداختن‌های زیاد است. گاهی دوچرخه‌سواران نسبت به خودشان و دیگران رفتارهای خشنی انجام می‌دهند؛ مثلاً تا جایی به رکاب‌زدن ادامه می‌دهند که به خود آسیب می‌رسانند یا به دیگران تنه می‌زنند. آنها گاهی برای برنده‌شدن به آسیب‌هایی که به بدنشان می‌رسد، بی‌توجهی می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه که برگرفته از مانگایی نوشته‌ی واتارو واتانابه است و در فارسی رکاب‌زنان کوهستان نام گرفته، درباره‌ی پسری نوجوان به نام اونودا ساکامیچی است که به طور اتفاقی وارد دنیای دوچرخه‌سواری حرفه‌ای می‌شود. او که از استعداد خاصش در دوچرخه‌سواری بی‌اطلاع است، با پیگیری‌های یکی از هم‌مدرسه‌ای‌هایش شروع به تمرین جدی و سخت می‌کند و از همان ابتدا با دوچرخه‌سواران حرفه‌ای مدرسه مسابقه می‌دهد. اونودا متوجه می‌شود با وجود اینکه توانایی زیادی برای این کار دارد، ولی بدون تمرین سخت و یادگرفتن تکنیک‌های دوچرخه‌سواری نمی‌تواند دیگران را شکست دهد. او و دیگران در طول سریال در تلاش‌اند مهارت‌هایشان را ارتقا دهند و از یکدیگر پیشی بگیرند. فضای این سریال سرشار از رقابت، تلاش برای پیروزی و ثابت کردن توانایی‌های خود به رقباست.
  صحنه‌های خشن و ترسناک مرسوم در این سریال وجود ندارد، اما فضای رقابتی شدید و کل انداختن‌های زیاد بین بازیکنان و اصرارشان برای بردن و پیشی گرفتن از یکدیگر، که گاهی برایشان با آسیب یا درد همراه است، می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده و اضطراب‌آور باشد یا توسط آنها مورد تقلید قرار گیرد. فضای سریال به ‌شدت پسرانه است و عموم زن‌ها و دختران نقش‌های حاشیه‌ای و صرفاً حمایتی دارند. بعضی از دانش‌آموزان دختر نسبت به بعضی از دوچرخه‌سواران احساسات خاصی دارند و با دیدن آنها دست‌وپایشان را گم می‌کنند یا قرمز می‌شوند که در نسخه‌ی دوبله سعی شده خواهر و برادر معرفی شوند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو در مورد فضای رقابتی سریال برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  اونودا ساکامیچی پسری نوجوان است که به تازگی وارد دبیرستان شده و به خاطر علاقه‌اش به کارتون و انیمیشن، در تلاش است باشگاه انیمیشن مدرسه را دوباره احیا کند. روزی که با دوچرخه‌اش مسیری کوهستانی را طی می‌کند، دوچرخه‌سواری حرفه‌ای که هم‌سن اوست، اونودا را می‌بیند و تحت‌تاثیر قدرت دوچرخه‌سواری او قرار می‌گیرد. او به اونودا پیشنهاد مسابقه می‌دهد و به این ترتیب، اونودا که از راه افتادن باشگاه انیمیشن ناامید شده، وارد باشگاه دوچرخه‌سواری می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه ویژگی‌هایی در شخصیت اونودا هست که برای شما جالب‌اند؟ به نظرتان او در طول سریال چه تغییراتی کرد؟
  این سریال شما را به دوچرخه‌سواری یا تمرین کردن در یک رشته‌‌ی ورزشی ترغیب می‌کند؟
  چه کارتون‌هایی مشابه این سریال می‌شناسید؟ انیمیشن این سریال که انیمه نام دارد، چه تفاوت‌هایی با بقیه‌ی کارتون‌ها دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["ورزشی","کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["ورزشی","کمدی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۳