ریلاکوما و کائورو

(Rilakkuma and Kaoru)

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و درام درباره‌ی زندگی روزمره‌ی دختری جوان و تجربه‌ها و مسائل او در ارتباط با اعضای خانواده، همکاران و عشقش

سال: 2019
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  زندگی روزمره‌ی کائورو، ارتباط او با عروسک‌هایی که شبیه اعضای خانواده‌ی او هستند و مراقبت از آن‌ها، چالش‌هایی که در محیط کارش دارد، نگرانی‌هایش درباره‌ی ادامه‌ی زندگی حرفه‌ای و عاشقانه، احساسات او نسبت به مردی که بسته‌ها را می‌رساند و روابط او با همکارانش، همگی می‌توانند برای نوجوانان همذات‌پندارانه و قابل ارتباط باشند. احساساتی که کائورو در ارتباط با خودش تجربه می‌کند، نظیر اعتمادبه‌نفس پایین یا تردید نسبت به خواسته‌هایش نیز می‌توانند برای نوجوانان معنادار باشند.
  کائورو آرام و مهربان است و از عروسک‌ها و پسر همسایه مراقبت و حمایت می‌کند. او ارتباط محترمانه‌ای با دیگران دارد و در مواجهه با مسائل مختلف سعی می‌کند خونسردی‌اش را حفظ کند و با کمک عروسک‌ها راه‌حلی برای آن‌ها پیدا کند. او با وجود بدشانسی‌هایی که می‌آورد، خوشبین و امیدوار است و برای رسیدن به خواسته‌هایش تلاش می‌کند. عروسک‌ها مهربان و خوش‌قلب‌اند و در موقعیت‌های مختلف از هم و ازکائورو حمایت می‌کنند.
  فضای کلی داستان و دغدغه‌ها و مسائلی که طرح می‌شوند، بزرگسالانه و بالغانه‌اند و در دنیای کودکان معنادار و قابل ارتباط نیستند؛ حتی ممکن است باعث ایجاد اضطراب یا ترس و ناامنی در آن‌ها شوند. روابط بین شخصیت‌ها نیز به دنیای بزرگسالان مربوط است؛ مثلاً همکاران زن کائورو از قرار با دوست‌پسرهایشان حرف می‌زنند یا در حال آرایش کردن نشان داده می‌شوند. کائورو عاشق مردی می‌شود که مامور رساندن بسته‌هاست. در رویای کائورو، مردان کنار ساحل با مایو نشان داده می‌شوند. کائورو برای حل مسئله‌ی بدشانسی‌اش به فال‌بین متوسل می‌شود و از او دستبند شانس می‌گیرد.
  به ندرت از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: تنبل، مزخرف، شکمو.
  داستان در زمینه‌ای جذاب و دوست‌داشتنی، به جنبه‌های مختلفی از فرهنگ ژاپن می‌پردازد؛ بخش‌هایی چون موسیقی، رقص و آواز، پوشش، غذاها، معماری و جنبه‌های دیگری از سنت‌ها و سبک زندگی مردم این کشور.
  در چند قسمت موقعیت‌های ترسناکی پیش می‌آید؛ مثلاً یک بار پسر همسایه ریلاکوما را می‌دزدد و کائورو در خیالش او را تصور می‌کند که با طناب بسته شده و ناراحت است؛ زود مشخص می‌شود که او اشتباه می‌کرده است. در یک قسمت روح دختری مرده ظاهر می‌شود و در مورد تصادفش با کامیون و مرگش، با اعضای خانواده صحبت می‌کند. یا در قسمتی دیگر، کائورو عروسک‌ها را از خانه بیرون می‌کند و آن‌ها بیرون از خانه، سرگردان می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی استاپ‌موشن، درباره‌ی ماجراهای روزمره‌ی زندگی دختری جوان به نام کائورو است که در منطقه‌ای در حومه‌ی توکیو زندگی می‌کند. او که دو خرس و یک جوجه‌ی عروسکی را به فرزندی قبول کرده، همراه آن‌ها در آپارتمانی در یک مجتمع مسکونی قدیمی زندگی می‌کند. کائورو هر روز سر کار می‌رود و سعی می‌کند با پیدا کردن معنا در کاری که می‌کند، نسبت به زندگی‌اش احساس رضایت کند اما همیشه موفق نمی‌شود و گاهی بر سر انتخاب بین کارهایی که می‌تواند انجام دهد، دچار تردید می‌شود. او در بقیه‌ی جنبه‌های زندگی‌اش نیز مردد است و همیشه از این بابت از خودش ناراضی است اما چالش‌ها و مسائلی که او با خودش و با جهان اطرافش دارد، به او کمک می‌کنند تا شناخت بیشتری نسبت به خودش و احساسات و خواسته‌هایش پیدا کند. او همچنین، ارتباط صمیمی و مهربانانه‌ای با عروسک‌ها دارد و وقتی به مسئله‌ای برمی‌خورد، با آن‌ها در میان می‌گذارد و از حمایت و محبت آن‌ها کمک می‌گیرد. این سریال با روایت برش‌هایی از زندگی کائورو، نشان می‌دهد که احساس رضایت از زندگی مقوله‌ای شخصی و درونی است و هر کس برای رسیدن به این احساس رضایت، روش خاص خودش را دارد.
  در چند قسمت موقعیت‌های ترسناکی پیش می‌آید؛ مثلاً یک بار کسی ریلاکوما را می‌دزدد و کائورو در خیالش او را تصور می‌کند که با طناب بسته شده و ناراحت است ولی زود مشخص می‌شود که اشتباه می‌کرده است. در یک قسمت روح دختری مرده ظاهر می‌شود و در مورد تصادفش با کامیون و مرگش صحبت می‌کند. یا در قسمتی دیگر، کائورو عروسک‌ها را از خانه بیرون می‌کند و آن‌ها بیرون از خانه، سرگردان می‌شوند. اما چیزی که سریال را برای کودکان نامناسب می‌کند این است که فضای کلی داستان و دغدغه‌ها و مسائلی که طرح می‌شوند، بزرگسالانه و بالغانه‌اند و در دنیای کودکان معنادار و قابل ارتباط نیستند؛ حتی ممکن است باعث ایجاد اضطراب یا ترس و ناامنی در آن‌ها شوند. روابط بین شخصیت‌ها نیز به دنیای بزرگسالان مربوط است؛ مثلاً همکاران زن کائورو از قرار با دوست‌پسرهایشان حرف می‌زنند و کائورو عاشق مردی می‌شود و مدت‌ها درگیر ارتباط برقرار کردن با اوست. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  کائورو دختری جوان است که با دو خرس عروسکی قهوه‌ای و سفید به نام‌های ریلاکوما و کوریلاکوما و جوجه‌ای عروسکی به نام کیرویتوری، که هر سه را جلوی درِ آپارتمانش پیدا کرده، زندگی می‌کند. او کارمند یک شرکت بزرگ است و تمام مدتی که سر کار می‌رود، ریلاکوما مشغول استراحت است و کیرویتوری در حال تمیز کردن خانه. آن ها مثل اعضای یک خانوده در کنار هم زندگی می‌کنند تا این که کائورو عاشق مردی می‌شود که مأمور رساندن بسته‌هاست. او برای دیدن هرچه بیشتر مرد، بسته‌های بیشتری سفارش می‌دهد و به‌‌تدریج بدهی زیادی بالا می‌آورد. وقتی عروسک‌ها موضوع را می‌فهمند، برای کمک به مخارج خانه، بدون اطلاع او شروع به کار کردن می‌کنند. ولی کائورو موضوع را متوجه می‌شود و به آن‌ها اطمینان می‌دهد که مسائل مالی‌شان قابل حل است و نیازی نیست آن‌ها کار کنند. اعضای خانواده به زندگی شاد و آرام‌شان در کنار هم ادامه می‌دهند و کائورو مسائل مختلفی را در زندگی حرفه‌ای و عاشقانه‌اش پشت سر می‌گذارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چقدر با مسائل کائورو همذات‌پنداری کردید؟ چه تجربه‌هایی شبیه به او داشته‌اید؟ شما برای حل مسائل‌تان از چه کسانی کمک می‌گیرید؟ برای بیان احساسات‌تان با چه کسانی راحت‌ترید؟
  فکر می‌کنید کائورو بدون حمایت‌های عروسک‌ها می‌توانست مسائلش را حل کند؟ به نظر شما بچه‌ها می‌توانند در حال مسائل به بزرگ‌ترها کمک کنند؟ شما چنین تجربه‌ای داشته‌اید؟
  به نظرتان کائورو از زندگی‌اش احساس رضایت می‌کرد؟ او چگونه به احساس رضایت رسید؟ فکر می‌کنید رضایت برای همه یک معنا دارد؟ برای شما چه معنایی دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["درام"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["درام"]
  مدت زمان ۱۲
  سال انتشار ۲۰۱۹