ریون، ناقلای کوچولو

(Raven, the Little Rascal)
thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی کلاغی بازیگوش و دردسرهای همیشگی او برای خود و دوستانش، همراه با تجربه‌ی دوستی و همکاری

سال: 2016
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌های ریون و دردسرهایی که برای خودش و دیگران درست می‌کند، ویژگی‌های شخصیتی کودکانه‌ی او، بازی‌ها و فعالیت‌های او در کنار دیگر حیوانات و تجربه‌هایش در ارتباط با خانم گورکن، همگی می‌توانند برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  ریون خوش‌قلب و مهربان است و با وجود این‌که همیشه دردسری درست می‌کند، قصد اذیت و آزار دیگران را ندارد. دوستان ریون در موقعیت‌های مختلف کنار او می‌مانند و به او کمک می‌کنند تا مسئله‌ای را که به وجود آورده، حل کند.
  گاهی ریون از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌کند: خنگ‌بازی، تنبل، چرند، ترسو. ریون در موقعیت‌های مختلف برای رسیدن به خواسته‌هایش دروغ می‌گوید. گاهی دروغ گفتن‌های او پیامدی به دنبال ندارند و او به هدفش می‌رسد.
  موضوع و موقعیت ترسناک و خشنی در سریال وجود ندارد، جز این‌که گاهی ماجراجویی‌های ریون او را در موقعیت‌های ترسناکی قرار می‌دهد؛ مثلاً به جزیره‌ای می‌رود و از صداهای آن‌جا می‌ترسد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که با اقتباس از مجموعه کتاب‌هایی با همین نام، اثر نیل موست و آنت رودولف ساخته شده، درباره‌ی کلاغ بامزه‌ای به نام ریون است که همیشه برای رسیدن به خواسته‌هایش دست به نقشه‌های شیطنت‌آمیز می‌زند و خودش و دیگران را به دردسر می‌اندازد. ریون یک لنگه جوراب راه‌راه به پا دارد که وقتی به مسئله‌ای بر می‌خورد، سعی می‌کند از آن کمک بگیرد. او مثل خیلی از کودکان، فقط به خواسته‌های خودش فکر می‌کند و خیلی وقت‌ها برای برآوردن آن‌ها دروغ می‌گوید. ریون قلبی مهربان دارد و در همه‌ی خرابکاری‌هایی که به بار می‌آورد، قصد آزار و اذیت دیگران را ندارد اما به طور اتفاقی همیشه راه‌هایی را برای رسیدن به اهدافش انتخاب می‌کند که مسئله‌ساز می‌شوند و بعد باید با کمک دوستانش برای حل مسائل به وجود آمده تلاش کند. دوستان او همیشه در کنارش هستند و او را همان‌طوری که هست دوست دارند.
  موضوع و موقعیت ترسناک و خشنی در سریال وجود ندارد، جز این‌که گاهی ماجراجویی‌های ریون او را در موقعیت‌های ترسناکی قرار می‌دهد؛ مثلاً به جزیره‌ای می‌رود و از صداهای آن‌جا می‌ترسد. ریون برای رسیدن به اهدافش زیاد دروغ می‌گوید و گاهی دروغ گفتن‌هایش پیامدی منفی به همراه ندارند و او را به خواسته‌هایش می‌رسانند. این موضوع ممکن است برای کودکان کوچک‌تر آموزه‌ی مناسبی نباشد و آن‌ها را دچار بدفهمی کند؛ خوب است والدین و کودکان در این مورد با هم گفتگو کنند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات داستان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ریون کلاغ بازیگوشی است که یک لنگه جوراب راه‌راه به پا دارد و عاشق ماکارونی است. او دوستانی مثل خرس و گوسفند دارد که با آن‌ها در جنگلی سرسبز زندگی و بازی می‌کند و همیشه به دنبال دردسر و نقشه‌های شیطنت‌آمیز است. خانم گورکن بزرگسالی است که همیشه مراقب او و بقیه‌ی بچه حیوان‌هاست. وقتی ریون دردسری درست می‌کند، سعی می‌کند قبل از خبردار شدن خانم گورکن، با کمک دوستانش آن را رفع و رجوع کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا ریون برای رسیدن به خواسته‌هایش دروغ می‌گوید یا چیزهایی را از دیگران پنهان می‌کند؟ او چه راه‌های دیگری دارد تا به خواسته‌هایش برسد؟
  فکر می‌کنید ریون و خرس و گوسفند و بقیه با هم دوست‌اند؟ آن‌ها چه کارهایی می‌کنند که می‌فهمیم با هم دوست‌اند؟ شما با دوستان‌تان چه بازی‌هایی می‌کنید؟
  به نظرتان ریون چه احساسی نسبت به خانم گورکن دارد؟ او چگونه می‌تواند در مورد احساساتش با خانم گورکن صحبت کند؟ فکر می‌کنید خانم گورکن به حرف‌های او توجه می‌کند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۵۲
  مدت زمان ۱۲
  سال انتشار ۲۰۱۶