زخم کاری

(Mortal Wound)
thumbnail
۱۸ سال به بالا

سریالی درام درباره‌ی انتقام مردی از زندگی گذشته، طمع کسب ثروت و مواجهه با تنش‌های خانوادگی همراه با تجربه‌ی عشق

سال: 1400
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  عشق و رابطه‌ی دوستانه بین میثم و مائده برای نوجوانان قابل‌درک است.
  مالک فردی جسور و شجاع است و با تلاش و اراده از زندگی سخت و فقیرانه‌ی دوران کودکی گذر کرده است. میثم پسری عدالت‌خواه و مهربان است. او نسبت به تصمیمات ظالمانه پدر و خانواده پدری‌اش اعتراض می‌کند و تمایلی به ادامه دادن راه آن‌ها و کار کردن در شرکت خانوادگی‌شان ندارد.
  در برخی از موقعیت‌ها، شخصیت‌ها سیگار می‌کشند و مشروبات الکی مصرف می‌کنند. ریز آبادی در جمع‌های خانوادگی تریاک می‌کشد. سمیرا برای اجرای نقشه‌ی قتل ریز آبادی و برای بردن او به اتاق، با او صحبت‌های عاشقانه می‌کند و با خوراندن الکل او را مست می‌کند. سمیرا بعد از رسیدن به پول با علاقه‌ی زیاد به دنبال ساختن زندگی پر زرق‌وبرق و خانه‌ی لوکس خود است. مائده وقتی از طرف خانواده برای ازدواج با میثم با مخالف روبه‌رو می‌شود در غذای میثم و خودش قرص می‌ریزد تا هر دو با هم خودکشی کنند، اما در نهایت هر دو نجات پیدا می‌کنند. سمیرا در گذشته همسر نعمت ریز آبادی بوده است و میثم درواقع پسر سمیرا و ریز آبادی است. سمیرا با برملا کردن این راز از خانواده ریز آبادی انتقام می‌گیرد و قصد اخاذی از آن‌ها را دارد. مائده با فهمیدن راز خانوادگی، در حمام خودکشی می‌کند و فوت می‌کند. سمیرا بر اثر تنش‌های خانوادگی دچار بیماری روانی می‌شود و رفتارهای خطرناکی از خود نشان می‌دهد که باعث تصادف او و پرت شدن ماشین به ته دره می‌شود. همچنین موضوعاتی چون کلاه‌برداری‌های بزرگ، قتل و خیانت در داستان اتفاق می‌افتد که مربوط به دنیای بزرگ‌سالان است.
  در طول سریال از کلمات و عبارات توهین آمیزی زیادی استفاده می‌شود. سمیرا با تحقیر و توهین با مالک صحبت می‌کند و گاهی از شدت عصبانیت او را کتک می‌زند. در طول سریال عباراتی مانند؛ بیشعور، احمق، کثافت، عوضی، خیانتکار و ... شنیده می‌شود.
  در سریال صحنه‌های زیادی از درگیری لفظی و فیزیکی، توهین و تحقیر وجود دارد که در برخی از آن‌ها افراد آسیب شدید می‌بینند و دچار خون‌ریزی می‌شوند. ناصر، در میان جمع، مالک را به خاطر فقیر بودن پدرش تحقیر می‌کند. سمیرا با عصبانیت با مالک برخورد می‌کند و او را کتک می‌زند. مردی که از همسر خود جداشده و اجازه‌ی دیدن فرزندش را ندارد، برای دیدن دخترش به مدرسه‌ی او می‌رود و به‌زور وارد کلاس می‌شود و بچه‌ها را می‌ترساند. مالک و سمیرا نقشه‌ی قتل ریز آبادی را می‌کشند و سمیرا با مست کردن ریز آبادی او را وارد وان حمام‌کرده و مالک او را غرق می‌کند. مالک، شخصی را اجیر می‌کند تا یکی از کارکنان شرکت را که راز قتل ریز آبادی را فهمیده است به قتل برساند. افراد مالک به خانه‌ی ریز آبادی‌ها حمله می‌کنند و بعد از زدوخورد و شکاندن وسایل خانه، سودابه خدمتکار خانه را به قتل می‌رسانند. میثم در فرودگاه دبی به جرم حمل مواد مخدر دستگیرشده و به زندان می‌افتد و تا یک‌قدمی حکم اعدام می‌رود. مائده بعد از برملا شدن رازی خانوادگی و متوجه شدن این موضوع که میثم درواقع عموی او است در حمام با بریدن رگ دستش خودکشی می‌کند و در این صحنه مائده در حال خونریزی نشان داده می‌شود و در بیمارستان از دنیا می‌رود. سمیرا در حین رانندگی تصادف می‌کند و با پرت شدن به ته دره باعث مرگ مغزی دختر کوچکش می‌شود. منصوره برای انتقام گرفتن از مالک با ضربه‌ی چاقو او را به قتل می‌رساند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  زخم کاری سریالی درام و جنایی، برگرفته از رمان بیست زخم کاری، نوشتهٔ محمود حسینی‌زاد و نمایشنامه‌ی مکبث اثر ویلیام شکسپیر است. داستان درباره‌ی مردی به نام مالک است که مدیر یک هولدینگ خانوادگی است. مالک به دلیل کینه‌ای که از گذشته دارد با کلاه‌برداری از خانواده ریز آبادی و قتل حاج عمو، از آن‌ها انتقام می‌گیرد. با مرگ ریز آبادی اعضای این خانواده درگیر تنش‌ها و درگیری‌های بسیاری می‌شوند. دراین‌بین میثم و مائده که به یکدیگر علاقه دارند متوجه رازی بزرگ می‌شوند که مانع اصلی ازدواج آن‌ها است. مائده با فهمیدن این موضوع دست به خودکشی می‌زند و از دنیا می‌رود. میثم خانواده را ترد می‌کند و سمیرا دچار تنش‌های روحی می‌شود که در نتیجه این تنش‌ها در یک تصادف دختر خود را از دست می‌دهد. منصوره، دختر ریز آبادی برای انتقام از مالک در یک قرار ملاقات با ضربات چاقو مالک را به قتل می‌رساند.
  صحنه‌های بسیاری از ترس و خشونت و موارد بزگسالانه در سریال وجود دارد. مالک و سمیرا با یک نقشه ریز آبادی را در وان خفه کرده و به قتل می‌رسانند، مائده در غذای خودش و میثم سم می‌ریزد و یک خودکشی ناکام را رقم می‌زند، افراد مالک وارد خانه‌ی ریز آبادی‌ها می‌شوند و بعد از زدوخورد مستخدم خانه را به قتل می‌رسانند، مالک یکی از کارکنان شرکت را به قتل می‌رساند، مائده در حمام خودکشی می‌کند و بعد از خون‌ریزی فراوان از دنیا می‌رود، در صحنه‌ی پایانی مالک با ضربات متعدد چاقو توسط منصوره به قتل می‌رسد. همچنین در داستان موضوعاتی چون خیانت، کلاه‌برداری، روابط نامشروع، مصرف سیگار، مشروبات الکلی، تریاک و دسیسه کردن برای به دست آوردن قدرت و ثروت وجود دارد که مربوط به دنیای بزرگ‌سالان است. تماشای این سریال برای نوجوانان کوچکتر از 18 سال پیشنهاد نمی‌شود.

  چکیده داستان

  مالک مالکی یکی از مدیران شرکت ریز آبادی است. مالک که از زمان‌های گذشته و به دلیل مشکلات خانوادگی از “نعمت ریز آبادی کینه به دل دارد، تصمیم می‌گیرد مبلغ قرارداد نفتی بزرگی را به حساب خود واریز کرده و بدین ترتیب از ریز آبادی‌ها کلاه‌برداری می‌کند. مالک به همراه همسرش سمیرا، نعمت ریز آبادی را به قتل می‌رساند. هم‌زمان با مرگ ریز آبادی، دخترش منصوره که نامزد سابق مالک است از فرانسه برمی‌گردد. مالک از اینکه توانسته خانوادهٔ ریزآبادی را تحت‌فشار قرار بدهد تا سهم خود را از شرکت بگیرد، بسیار سرخوش است، ولی با گذر زمان کارکنان شرکت متوجه ماجرای قتل ریز آبادی می‌شوند و از مالک باج می‌خواهند. بدین ترتیب مالک درگیر قتل‌های دیگری نیز می‌شود و هم‌زمان با تحت‌فشار گذاشتن ناصر، پسر ریز آبادی، انتقام گذشته را می‌گیرد. در ادامه هم‌زمان با برملا شدن راز بزرگ خانوادگی، دختر ناصر به دلیل علاقه‌اش به پسر مالکی خودکشی می‌کند و تنش در خانواده‌ی مالکی و ریز آبادی زیاد می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا مالک برای گرفتن حق خود تصمیم درستی گرفته بود؟
  شما کدام ویژگی میثم را می‌پسندید؟
  به نظر شما بهترین راه برای میثم برای مخالفت با تصمیم‌های اشتباه خانواده چه چیزی است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۵
  مدت زمان ۵۰
  کشور سازنده ایران
  استودیو Honar Aval، HA International
  بازیگران جواد عزتی، رعنا آزادی ور، هانیه توسلی
  سال انتشار ۱۴۰۰