زنان کوچک

(Little Women)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه درباره‌ی خانواده‌ای که پدرشان در جنگ است، تأثیر جنگ بر زندگی آن‌ها و تلاش و استقامت‌شان برای غلبه کردن بر مسائل زندگی

سال: 1987
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  چهار خواهر در شرایط بحرانی کشورشان با وضعیت جدیدی روبه‌رو می‌شوند که می‌تواند برای آن‌ها احساس ناامیدی و ناامنی به ‌همراه داشته باشد. تغییر توان مالی خانواده و محدودیت‌های ناشی از آن، دوری از پدر، بیماری خطرناک و مسری خواهر، ترک خانه و رفتن به شهری دیگر، همه نمونه‌هایی از وضعیت‌هایی هستند که هر کودک و نوجوانی را می‌تواند دچار بحران کند. البته در خانواده‌ی مارچ از این شرایط، فرصت‌هایی برای رشد فراهم می‌شود.
  مادر خانواده زنی عاقل و آرام است و سرپرستی دخترانش را به‌تنهایی به ‌عهده دارد. در شرایط سخت مالی، پاسخ او به پیشنهاد وسوسه‌برانگیز سپردن یکی از دختران به عمه جان در ازای ارثیه‌ای هنگفت، منفی است. مگی دختری مهربان و صبور است که حتی با تهمت دزدی از طرف کارفرمایش، با طمأنینه رفتار می‌کند و آن‌ها را متنبه می‌کند. کتی دختری پرشور و هیجان با آرزوهای بلندپروازانه‌ای چون نویسنده‌ای مشهور شدن است. او قلبی مهربان دارد و خواهر بیمارش را تا بهبودی کامل پرستاری می‌کند. بتی دختر آرامی است که حتی بیماری خطرناکش را با صبوری می‌پذیرد و البته تا حد زیادی گوشه‌گیر است؛ ‌طوری که به‌جای مدرسه، پدر به او آموزش می‌داده و به مدرسه نرفته است. و بالاخره سارا که کوچک‌ترین عضو خانواده است، کنجکاو و بازیگوش و مهربان است و در عین حال به بزرگ‌ترها هم کمک می‌کند و رفتارش با دیگران محترمانه است.
  موضوع جنگ، فقر و بیماری در این سریال خیلی پررنگ است.
  در خلال داستان، به بخش‌هایی از فرهنگ آمریکا در قرن نوزدهم میلادی پرداخته می‌شود؛ بخش‌هایی مثل سبک زندگی، پوشش و ظاهر مردم، ساختمان‌ها.
  اطلاع از مجروح شدن پدر در جبهه‌ی جنگ و نگرانی از سلامتی او و خطر مرگ در جنگ برای پدر، طولانی بودن زمان‌های نبود پدر که یک سال و یک سال و نیم است، بیماری مسری و خطرناک بتی، ترس از حمله‌ی دشمن، خبر ویرانی شهر و محل زندگی و فقر خانواده، همگی می‌توانند برای کودکان دلهره‌آور و غم‌انگیز باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این سریال انیمه برگرفته از رمانی با همین نام، نوشته‌ی لوییزا می الکات و با الهام از زندگی واقعی نویسنده در قرن نوزدهم میلادی در آمریکا است. ماری و فردریک مارچ چهار دختر به نام‌های مگی، کتی، بتی و سارا دارند. خانواده‌ی مارچ با رفتن پدر به جنگ، زندگی بدون حضور پدر در خانواده را تجربه می‌کنند و دیدن پدر، حتی سال به سال هم برای آن‌ها غنیمتی گران‌بهاست. در فضای ترس و نگرانی از حضور دشمن، تنها راه برای آن‌ها کوچ کردن به شهری است که عمه‌ی آقای مارچ در آن‌جا زندگی می‌کند. هرچند عمه بسیار ثروتمند است ولی این دلیلی برای ماندن در خانه‌ی عمه نیست و آن‌ها ترجیح می‌دهند استقلال‌شان را حفظ کنند و به خانه‌ای اجاره‌ای نقل مکان می‌کنند. کار کردن دختران بزرگ‌تر خانواده، دوستی با اقشار مختلف جامعه و فعالیت مادر در کمک به خانواده‌ی سربازان به جنگ رفته، چالش‌هایی است که این خانواده را در نبود پدر با خود درگیر می‌کند و آن‌ها به‌خوبی از عهده برمی‌آیند. خانواده‌ی مارچ عزت‌نفس بالایی دارند و ترجیح می‌دهند در نبود پدر نیز روی پای خود بایستند. البته در شرایط سختی چون مجروح شدن پدر و بستری شدنش در جایی دور از خانواده یا هنگام بیماری بتی، از فامیل و دوستان کمک می‌گیرند.
  در این سریال لحظات غم‌انگیز و ترسناکی وجود دارد؛ موضوع جنگ و نبود پدر و احتمال مجروح شدن و از دست دادن او بر تمام سریال سایه افکنده است. همچنین موضوعاتی مثل فقر و بیماری در قسمت‌های مختلف سریال خیلی پررنگ‌اند و ممکن است برای بسیاری از کودکان اضطراب‌آور و غم‌انگیز باشند. تماشای این سریال برای کودکان زیر 9 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 9 تا 11 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ماری و فردریک مارچ چهار دختر به نام‌های مگی، کتی، بتی و سارا دارند. زندگی خوش آن‌ها با آغاز جنگ به‌سختی می‌گراید. در شرایط بد اقتصادی جنگ، همه‌ی خانواده‌ها صدمه می‌بینند و خانواده‌ی مارچ نیز از این قاعده مستثنی نیست. پدر به جنگ می‌رود و پس از مدتی خانواده‌ی مارچ که مجبور به مهاجرت به طرف شهرهای امن‌تر هستند، نزد عمه‌ی پدرشان می‌روند. مگی و کتی با این‌که سن زیادی ندارند اما سعی می‌کنند در حل مسائل و مشکلات زندگی کمک حال مادرشان باشند و این را از جمله‌ی وظایف خود می‌دانند و از همه‌ی ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایشان در این راه استفاده می‌کنند. مگی پرستار و معلم یک خانواده‌ی ثروتمند می‌شود و کتی برای یک روزنامه مطلب می‌نویسد. او آرزو دارد در آینده نویسنده‌ی موفقی شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه تصوری از جنگ دارید؟ چه احساسی نسبت به آن دارید؟ تا به حال از بزرگ‌ترها در مورد تجربه‌ی جنگ شنیده‌اید؟
  اگر مجبور باشید برای زندگی به شهر دیگری بروید، چه‌جور شهری را انتخاب می‌کنید؟ فکر می‌کنید در ورود به شهر جدید با چه مسئله‌ای بیشتر مواجه شوید؟
  اگر مادر یا پدر یا یکی از اعضاء خانواده را مدتی نبینید، چه احساسی به شما دست می‌دهد؟ در اولین دیدار چه کار می‌کنید یا اولین حرفی که می‌زنید، چیست؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","درام"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","درام"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۱۹۸۷