زوتوپیا+

(Zootopia+)
thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مجموعه‌ای شش اپیزودی از شخصیت‌های فیلم زوتوپیا، همراه با مضامینی چون دوستی، تلاش و پشتکار

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پدر و مادر جودی عاشق هم هستند. آن‌ها بچه‌هایشان را هم خیلی دوست دارند و زمانی که یکی از آن‌ها یواشکی همراه خواهرش سوار قطار می‌شود، دنبالش می‌روند تا او را هر طور شده به خانه برگردانند. زمانی که فروفرو می‌خواهد ساقدوش انتخاب کند، تروترو از راه می‌رسد و می‌گوید از بچگی قرار بوده ساقدوش او باشد. بین آن‌ها اختلافی به وجود آمده و درنهایت فروفرو به خاطر رفتار بدی که با تروترو داشته، از او عذرخواهی می‌کند و عروسی خوبی برگزار می‌کند. بزرگ‌آقا ماجرای زندگی‌اش را تعریف می‌کند. این‌که چه سختی‌هایی با مادربزرگ تحمل کرده‌اند تا توانسته‌ به این‌جا برسد. وقتی بنجامین به دروغ رئیسش را تا سالن رقص می‌کشاند، رئیسش با او همکاری می‌کند و به جای این‌که او را اخراج کند، با او می‌رقصد تا به آرزویش برسد. سم که در یک رستوران پیشخدمت است و می‌خواهد ساعت 6 خودش را به کنسرت برساند، با دو تا کوالای تنبل روبه‌رو می‌شود، ولی با آن‌ها مهربان است و سعی می‌کند تا لحظه‌ی آخر هوای آن‌ها را داشته باشد.
  در این مجموعه بیشتر شخصیت‌ها بزرگسال هستند و مسائلی که مطرح می‌شود هم مرتبط با دنیای بزرگسال‌ها است؛ یکی از آن‌ها می‌خواهد ازدواج کند و دنبال ساقدوش و لباس عروس است، یکی از آن‌ها راسویی است که شغلش دزدی است و در خیالاتش می‌خواهد آدم بهتری باشد که از راه‌های دیگر پول به دست بیاورد، ولی وقتی شرایط دزدی کلان برایش فراهم می‌شود، دزدی می‌کند. یکی از آن‌ها افسر پلیسی است که عاشق یک خواننده‌ی زن شده و می‌خواهد در مسابقه‌ی رقصی شرکت کند که داور مسابقه آن خواننده است. یکی از آن‌ها پیشخدمتی است که می‌خواهد خودش را به کنسرت یک خواننده برساند. در این مجموعه نوشیدن مشروبات الکی بارها به چشم می‌خورد.
  در این مجموعه گاهی از واژه‌های توهین‌آمیزی مثل دهن گشادت رو ببند، ایکبیری و... استفاده می‌شود و گاهی شخصیت‌ها با لحنی تحقیرآمیز با هم حرف می‌زنند.
  گاهی شخصیت‌های کوچک‌تر مورد قلدری بقیه قرار می‌گیرند، گاهی از ارتفاع پرت می‌شوند، در موقعیت‌هایی چیزی نمانده زیر ماشین بروند، یا دونات بزرگی آن‌ها را له کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مجموعه‌ی انیمیشنی زوتوپیا+ از شش اپیزود مجزا تشکیل شده است که بر اساس شخصیت‌های انیمیشن زوتوپیا محصول سال 2016 ساخته شده است. کارگردان با الهام گرفتن از شخصیت‌های آن فیلم، داستان‌های کوتاهی ساخته که ربط مستقیمی به هم ندارند. در این مجموعه مضامینی چون دوست داشتن همدیگر، داشتن تلاش و پشتکار و گذشت کردن به نمایش درآمده است. شخصیت‌ها گاهی از اشتباه‌های گذشته‌شان درس می‌گیرند و تصمیم می‌گیرند آدم‌های بهتری باشند و گاهی نیز از رفتار اشتباهی که با بقیه داشتند پشیمان می‌شوند.
  این مجموعه داستان‌های کوتاهی دارد که تقریباً هیچ کدام از آن‌ها ربطی به جهان کودک و نوجوان ندارند. مسائلی از دنیای بزرگ‌ترها در همه‌ی آن‌ها مطرح می‌شود. ازدواج، انتخاب ساقدوش، عشق به یک خواننده‌ی معروف، پشیمانی از دزدی و کارهای شرورانه و… . نوشیدن مشروبات الکی در چند موقعیت دیده می‌شود. علاوه بر این، در دوبله‌ی فیلم از جمله‌ها و اصطلاحاتی استفاده می‌شود که مناسب کودکان کوچک‌تر نیست و بار معنایی زشتی دارد؛ مثل سپاس‌درازم، سارقِ دلمی، الان سیراب‌شیردون گوسفند رو بدون پشم دیدم، این بچه آخری که اومدم سیاتیکم مشکل پیدا کرد، زانوم روی من بند نیست.

  چکیده داستان

  زوتوپیا+ شش داستان کوتاه از شخصیت‌های فیلم زوتوپیا است. هر کدام از شخصیت‌ها که در فیلم زوتوپیا (2016) نقشی داشته‌اند، در این مجموعه کارهای دیگری انجام می‌دهند و داستان‌های کوتاهی خلق می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  زوتوپیا را بیشتر دوست داشتید یا زوتوپیا+ را؟
  به نظرتان کدام یکی از داستان‌ها جالب‌تر بودند؟
  اگر بتوانید فیلمی درباره‌ی یکی از شخصیت‌ها بسازید، کدام را انتخاب می‌کنید و چه داستانی برایش می‌نویسید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۶
  رتبه MPAA TV-PG
  مدت زمان ۹
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو Disney Television Animation، Walt Disney Animation Studios
  بازیگران آلن تودیک، شارلوت نیکدائو، کیتی لوز
  سال انتشار ۲۰۲۲