زیر بیرق بهشت

(Under the banner of heaven)
thumbnail
۱۸ سال به بالا
۱۶ تا ۱۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مینی‌سریالی جنایی بر اساس داستان واقعیِ به قتل رسیدن زن جوانی به همراه دخترش، و تلاش پلیس برای پیدا کردن قاتل

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برندا لایت که عقاید مذهبی‌اش مشابه عقاید خانواده‌ی الن است، اما به رفتارهای نادرست آنان ایراد می‌گیرد و به آن‌ها توصیه می‌کند از مسیر درست منحرف نشوند. حتی زمانی که ران و دن می‌خواهند او و دخترش را بکشند، به آن‌ها می‌گوید از راه خدا نافرمانی نکنند و تا لحظه‌ی آخر دست از عقایدش برنمی‌دارد. کارآگاه جِب، سعی می‌کند واقع‌بینانه‌تر به باورهایش نگاه کند و این موضوع را بپذیرد که حتی آدم‌هایی با باورهای مذهبی هم می‌توانند در دینشان دچار افراط و اشتباه شوند.
  دَن می‌خواهد با دختر بزرگ خودش و همسرش ماتیلدا ارتباط جنسی برقرار کند. او به ماتیلدا می‌گوید دختر بزرگشان و همینطور دختر دیگرشان نباید با مردی که مقدس نیست ازدواج کند.
  در این سریال گاهی از واژه‌ها و عبارت‌های توهین‌آمیز استفاده می‌شود؛ آشغال، عوضی و احمق‌بازی درنیار.
  تماشای این سریال مخاطب را با فرقه‌ای مذهبی به اسم مورمون آشنا می‌کند.
  زندگی در دهه‌ی 1980 و خصوصاً آداب و رسوم، عقاید، غذاهایی که می‌خورند، نحوه‌ی دعا کردن، متن دعاها و باور به چند همسریِ مورمون‌ها در این سریال نمایش داده می‌شود.
  در این سریال صحنه‌های ترسناک و خشن دیده می‌‌شود. صحنه‌ی به قتل رسیدن برندا و دخترش، موقعیتی که یکی از همسایه‌ها سگ خانواده‌ی لفرتی را دار می‌زند، فرار کردن دخترهای دَن از دستش، تهدید به مرگ ماتیلدا، خشونت ران علیه دایانا و فرار او، موقعیتی که ران می‌خواهد دن را در دستشویی به قتل برساند از موقعیت‌های ترسناک و خشن فیلم هستند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مینی‌سریال زیر بیرق بهشت بر اساس داستانی واقعی و برگرفته از کتابی به همین نام به نویسندگی جان کراکائر ساخته شده است. این مینی‌سریال ماجرای به قتل رسیدن برندا لایت لفرتی و دختر پانزده ماهه‌اش است. او دختر زیبایی است که وارد خانواده‌ی مذهبی همسرش می‌شود. خود برندا هم عضو فرقه‌ی مورمون‌هاست، ولی متوجه می‌شود برادرهای همسرش رفتارهای اشتباهی دارند. برندا علاوه بر این‌که از رفتارهای آن‌ها انتقاد می‌کند، از همسرش می‌خواهد از برادرهایش دوری کند. همین موضوع باعث خشم برادرشوهرهایش می‌شود و در نهایت او را به قتل می‌رسانند. فیلم مضامینی چون دوری کردن از افراط و تفریط را پررنگ می‌کند. برندا دختر معتقدی است که تا آخرین لحظه‌ی زندگی پای عقایدش می‌ماند ولی سرانجام گرفتار تندروی‌های خانواده‌ی همسرش می‌شود.
  این مینی‌سریال حاوی صحنه‌های خشن و ترسناکی است. صحنه‌ی به قتل رسیدن برندا، خشونتی که برادرها علیه همسرشان به کار می‌برند، صحنه‌ای که ران می‌خواهد دن را به قتل برساند از موقعیت‌های خشن فیلم است. تماشای این مینی‌سریال برای نوجوان‌های 18 سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  در شهری خیالی در ایالت یوتا، برندا لایت لفرتی و دختر پانزده ماهه‌اش به اسم اریکا به طرز فجیعی به قتل می‌رسند. پلیس شوهر برندا (اِلن) را به دستگیر می‌کند. الن می‌گوید قتل کار او نبوده و مردهای ریش‌داری زن و بچه‌اش را کشته‌اند. خانواده‌ی الن عضو فرقه‌ای مذهبی به اسم مورمون هستند. کارآگاه پرونده به اسم جِب، خودش عضو مورمون‌هاست. کم‌کم مشخص می‌شود برادرهای الن از برندا خوششان نمی‌آمده. برندا دختر رکی بوده که از آن‌ها می‌خواسته مالیاتشان را بپردازند و گاهی به رفتارهایشان ایراد می‌گرفته و به همسرهای آن‌ها می‌گفته زیر بار ظلم و خشونت آن‌ها نروند. برندا کم‌کم الن را از برادرهایش دور می‌کند. دو تا از برادرهای الن به اسم‌های ران و دَن که از دوری برادرشان و جدا شدن از باورهای آن‌ها عصبانی بودند، برندا و دخترش را می‌کشند و در نهایت پلیس آن‌ها را دستگیر می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا با فرقه‌ی مذهبی مورمون‌ها و باورهای مذهبی آن‌ها آشنا شدید؟
  به نظرتان چه عاملی باعث شد ران و دَن دست به قتل برندا و دخترش بزنند؟
  فکر می‌کنید افراط و تفریط در هر کاری چه مشکلاتی به وجود می‌آورد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۷
  کارگردان Dustin Lance Black
  رتبه MPAA TV-MA
  مدت زمان ۸۰
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Aggregate Films، FX Productions، Imagine Entertainment، Imagine Television
  بازیگران آدلاید کلمنس، اندرو گارفیلد، گیل بیرمنگام
  سال انتشار ۲۰۲۲