ساخت ایران 3

thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی کمدی درباره‌ی همکاری برای حل بدهی مالی بزرگ، تجربه‌ی عشق و گذر از فراز و نشیب‌های مختلف همراه با مضامینی چون دوستی و مسئولیت‌پذیری

سال: 1400
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  غلام با اینکه از فرزندش دور است، اما رابطه‌ی نزدیکی با او دارد. موضوعاتی چون علاقه‌ی غلام به ستاره، دوستی و همدلی برای کمک به او و مواجه با احساساتی مانند ناامیدی، خشم، خوشحالی و ترس برای نوجوانان معنادار است.
  غلام برای کمک به ستاره تلاش و پشتکار زیادی دارد و راه‌های مختلفی را امتحان می‌کند.
  غلام به عنوان فردی که به راحتی دلباخته‌ی دخترها می‌شود در سریال معرفی‌شده است. او عاشق ستاره است و نگاه‌های عاشقانه‌ی زیادی با او رد و بدل می‌کند. ظلی با سوءاستفاده از بدهی‌های ستاره او را مجبور به شروع رابطه با خودش می‌کند. افراد در طول سریال سیگار و قلیان می‌کشند.
  در طول سریال از عبارات و کلمات توهین‌آمیز زیادی استفاده می‌شود. برای مثال کلماتی چون؛ مردتیکه هارت و پورتی، میخوابونم توی گوشت، غیرت و خوردی مردونگی و تف کردی، بی غیرت، نره خر، خفه شو، مردتیکه، هیچ گهی نیستی، بدبخت، جعلق، بی عرضه و ... . درگیری‌های کلامی زیادی بین شخصیت‌ها با صدای بلند صورت می‌گیرد. همچنین برخی از شوخی‌های به کار برده شده در سریال مفاهیم جنسی دارند. غلام در طول فصل‌های گذشته سریال بارها به دخترهای زیادی علاقه‌مند شده است و این موضوع باعث شده است تا دیگران به او توهین کنند و با لحنی تمسخرآمیز با او درباره‌ی دوست داشتن و عشق صحبت کنند.
  بخشی از فضای داستان در جنوب کشور و بخشی در کشور استانبول اتفاق می‌افتد. موضوعاتی چون زندگی مردم بومی و نوع پوشش و جاذبه‌های توریستی در داستان مشاهده می‌شود.
  صحنه‌های زیادی از درگیری تن‌به‌تن در سریال وجود دارد. مرتضی با ورود به دفتر ظلی با او دعوا می‌کند، شیشه‌ها را خرد کرده و با توهین و فریاد با او صحبت می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال ساخت ایران در سه فصل ساخته‌ شده است. فصل سوم از این سریال درباره‌ی دختری به نام ستاره است که جنس‌های قاچاقش در دریا غرق‌شده است. ستاره برای پیدا کردن جنس‌هایش پیش غلام که غواص جنوب کشور است می‌رود. غلام به ستاره علاقه‌مند می‌شود و برای کمک به او به تهران می‌رود تا از بدهکار او فرصت بگیرد. تلاش غلام برای حل کردن این مشکل او را با شخصیت‌های جدیدی آشنا می‌کند، فراز و نشیب‌های زیادی را خلق می‌کند و ماجراجوی‌های زیادی را رقم می‌زند.
  در طول سریال صحنه‌هایی از ترس و خشونت و همچنین مفاهیم بزرگسالانه وجود دارد. غلام برای برقراری رابطه عاشقانه با ستاره تلاش زیادی می‌کند و مسائل جنسی مانند چشمک زدن، سوءاستفاده از ستاره برای حل مشکل او و تیک زدن در داستان وجود دارد. در موقعیت‌های مختلفی درگیری‌های کلامی و فیزیکی رخ می‌دهد که منجر به شکستن وسایل و خرابی می‌شود. همچنین افراد از عبارات توهین‌آمیزی چون؛ بی غیرت، بدبخت، جعلق و بی‌عرضه استفاده می‌کنند. غلام در سریال به عنوان فردی که به سرعت و بدون دلیل عاشق می‌شود معرفی‌شده است. تماشای این سریال برای نوجوانان کوچک‌تر از 15سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان 15 تا 17 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که با همراهی والدین آن را تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند باهم گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  ستاره بدهی مالی زیادی به بار آورده است و جنس‌هایی که به‌صورت قاچاق وارد کرده در دریا غرق‌شده‌اند. او به دنبال غلام می‌رود تا به کمک او جنس‌ها را از دریا خارج کنند. غلام که غواصه‌ است، به ستاره علاقه‌مند می‌شود. او راضی می‌شود که به ستاره کمک کند و برای حل مشکل ستاره از پسردایی‌اش، مرتضی کمک می‌گیرد. غلام و مرتضی باهم به سراغ ظلی می‌روند تا برای ستاره وقت بگیرند، اما بعد از مخالف ظلی تصمیم می‌گیرند، او را تعقیب کنند تا با فهمیدن خلاف‌هایی که مرتکب می‌شود او را تهدید کنند تا از بدهی ستاره منصرف شود. غلام و دوستانش دردسرهای زیادی را به وجود می‌آورند، مشکلات زیادی را حل می‌کنند و در عین حال مشکلات جدیدتری خلق می‌کنند تا ظلی را راضی کنند. غلام برای مشکل ستاره، به کمک سیاوش نیاز دارد و سیاوش هم با غلام و مرتضی همراه می‌شود تا داستان بدهی مالی ستاره حل شود. در طول سریال فراز و نشیب‌های متعددی بر سر راه شخصیت‌ها قرار می‌گیرد که موقعیت‌های طنزی را رقم می‌زند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما آیا ستاره به تنهایی قادر به حل مشکلش بود؟
  فکر می‌کنید حضور ستاره باعث چه تغییری در رفتار غلام شده است و چرا؟
  به نظر شما آیا با گفتگو مشکلات داخل داستان حل می‌شود؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۱
  کارگردان بهمن گودرزی
  مدت زمان ۵۰
  کشور سازنده ایران
  استودیو HA International، Marlik Media، MarlikTasvir
  بازیگران آناهیتا درگاهی، امین حیایی، مجید صالحی
  سال انتشار ۱۴۰۰