سارا و سامان

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی درباره‌ی خواهر و برادری کوچک، تجربه‌ها و اشتباهات همیشگی آن‌ها و اصلاح رفتارهایشان با کمک توضیحات راوی

سال: 1392
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی سارا و سامان، دوستی، حسادت و رقابت بین‌شان، و تجربه‌های روزمره‌ی آن‌ها مثل خرابکاری، آسیب زدن به وسایل، بازی و شیطنت، و ترس، همگی در جهان کودکان خردسال معنادار و برجسته‌اند؛ هرچند عموم این تجارب با رویکرد منفی و از منظر بزرگسال نمایش داده می‌شوند.
  سارا و سامان کنجکاو و بازیگوش‌اند و سعی می‌کنند به هم کمک کنند. آن‌ها بعد از این مسئله‌ای بین‌شان پیش می‌آید، با همکاری هم مسئله را حل می‌کنند.
  زبان بزرگ‌ترها به‌خصوص راوی، در بسیاری از مواقع، تحکم‌آمیز و همراه با سرزنش یا نصیحت است.
  کودکان با بعضی پدیده‌های طبیعی مثل باد و باران و نیز، با رفتار مناسب در موقعیت‌های مختلف آشنا می‌شوند. اما بخشی از اطلاعاتی که راوی به کودکان انتقال می‌دهد، اطلاعات نادرستی هستند؛ مثلاً در مورد رعد و برق توضیح اشتباهی می‌دهد یا در مورد بعضی جانوران.
  در بعضی قسمت‌ها اتفاقات خشن یا ترسناکی می‌افتد؛ مثلاً سارا و سامان سر عروسک دعوا می‌کنند یا از رعد و برق می‌ترسند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به ‌صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، ماجراهای خواهر و برادر کوچکی به نام‌های سارا و سامان است که با مادر و پدرشان زندگی می‌کنند. آن‌ها در ارتباط با هم و والدین‌شان به مسائلی برمی‌خورند و سعی می‌کنند با کمک راوی داستان‌ها این مسائل را حل کنند. عموم موقعیت‌هایی که با آن‌ها مواجه می‌شوند، موقعیت‌های جاری در زندگی کودکان خردسال است؛ مثلاً حسادت‌های خواهر و برادری یا دعوا بر سر یک وسیله یا حس مالکیت و نیز مواجهه با پدیده‌های تازه‌ای مثل رعد و برق یا نیاز به عینک. البته به همه‌ی این موضوعات از منظر بزرگسال پرداخته شده و سعی سریال بر این است که کودکان، واکنش‌های درست و منطقی در مواجهه با این موقعیت‌ها را یاد بگیرند. راوی داستان‌ها که بی‌وقفه حرف می‌زند، برای سارا و سامان توضیح می‌دهد که رفتار درست و نادرست در هر موقعیت کدام است و آن‌ها باید رفتار درست را انجام دهند.
  رویکرد این سریال در آموزش و تربیت، رفتارگرایانه و معطوف به تربیت «بچه‌ی خوب» است؛ به این معنی که تصویر روشنی از بچه‌ی خوب از نگاه بزرگسال دارد و در تمام مدت هر قسمت، تلاش می‌کند کودکان را به این نقطه برساند که رفتارهایشان اشتباه‌اند و باید آن‌ها را تغییر دهند. صحبت‌های راوی با سارا و سامان، سرشار از جملات تحکم‌آمیز یا همراه با سرزنش و نصیحت است و تقریباً رفتاری نیست که راوی در مورد آن، نظر و قضاوتی ابراز نکند. بخشی از آموزش‌های طرح‌شده در سریال نیز گزاره‌ها و اطلاعات نادرستی را انتقال می‌دهند و لازم است کودکان کوچک‌تر برای اصلاح این اطلاعات غلط، همراهی شوند. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۵ سال، سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم والدین و هم کودک فرصت داشته باشند در مورد آموزه‌های آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سارا و سامان خواهر و برادر کوچکی هستند که همراه مادر و پدرشان زندگی می‌کنند. گاهی بین آن‌ها چالش‌ها و مسائلی پیش می‌آید که با کمک راوی آن‌ها را حل می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این کارتون را دوست دارید؟ از این کارتون چیزی یاد می‌گیرید؟ کارتون‌هایی که می‌خواهند چیزی به شما یاد بدهند دوست دارید؟
  دوست دارید خواهر یا برادر داشته باشید؟ به نظرتان خواهر و برادر داشتن چه خوبی‌ها و بدی‌هایی نسبت به تنها بودن دارد؟
  به نظر شما سارا و سامان یکدیگر را دوست دارند؟ از کجا می‌فهمید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۷
  سال انتشار ۱۳۹۲