سالار

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک پسربچه و سفر او همراه با خانواده‌اش از شهر به روستا، تجربه‌های مختلف او در روستا، لذت از زندگی در آن‌جا و تصمیم خانوادگی به ماندن

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دنیای این سریال از نگاه سالار به تصویر کشیده شده و نمایان‌گر دغدغه‌ها، علاقه‌ها، دوستی‌ها و تجربه‌های روزمره‌ی او در کنار خانواده و دوستانش است. همه‌ی این موضوعات در دنیای کودکان همذات‌پندارانه و معنادارند.
  سالار مهربان و پرانرژی است. او با دیگران محترمانه رفتار می‌کند، خواسته‌های خودش را می‌شناسد و با اعتماد‌به‌نفس آن ها را بیان می‌کند. اعضای خانواده‌ی سالار مهربان و حمایتگرند و در موقعیت‌های سخت هوای یکدیگر را دارند. مادر و پدر سالار والدینی صبور و منطقی‌اند و همواره از فرزندان‌شان حمایت می‌کنند. بقیه‌ی شخصیت‌های سریال نیز خوش‌رفتار و درستکارند و فضای کلی آن مثبت و محترمانه است. سالار خواهر کوچکی دارد ولی هم او و هم دیگر زنان و دختران نقش کمرنگی در سریال دارند.
  در بعضی از موقعیت‌ها رفتار سالار و خانواده‌اش با اهالی روستا از بالا به پایین است؛ مثلاً سالار می‌خواهد به بچه‌های روستا فوتبال یاد بدهد یا پدرش برای اهالی روستا کارخانه احداث می‌کند. این شکل از روایت، با نگاه کودکان به شهر و روستا متفاوت است و می‌تواند کلیشه‌های رایج در مورد این‌که شهری‌ها باید به روستایی‌ها چیزهایی یاد بدهند را در آن‌ها ایجاد کند.
  کودکان در مسیر سفر خانواده‌ی سالار با بعضی از شهرهای ایران و نیز با روستای کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی ماجراهای سفر خانوادگی پسربچه‌ای به نام سالار به همراه والدین و خواهر و برادرش از شهر به روستاست. آن‌ها که به‌خاطر شغل پدر تصمیم گرفته‌اند تعطیلات تابستان را در روستا بگذرانند، بعد از تجربه‌های مختلف و تلخ و شیرینی که در روستای کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری دارند، از بازگشت به شهر منصرف می‌شوند و ماندن دائمی در روستا را انتخاب می‌کنند. سالار در روستا با بچه‌ها دوست می‌شود و چون در شهر فوتبال بازی می‌کرده، به آن‌ها فوتبال یاد می‌دهد. پدر سالار هم برای کمک به اهالی روستا و اشتغال‌زایی برایشان، کارخانه‌ای در روستا احداث می‌کند. ارتباط خانواده‌ی سالار با اهالی رابطه‌ای مثبت و محترمانه است و اهالی هم از تصمیم آن‌ها به ماندن استقبال می‌کنند.
  موضوع ترسناک و خشن خاصی در سریال وجود ندارد. فضای کلی سریال آرام و مثبت و کودکانه است و چالش‌های کوچکی که بین شخصیت‌ها به وجود می‌آید، به‌سادگی رفع و رجوع می‌شوند. نکته‌ای که والدین خوب است به آن توجه کنند نگاه سریال به شهر و روستاست؛ در بعضی از موقعیت‌ها رفتار سالار و خانواده‌اش با اهالی روستا از بالا به پایین است. این شکل از روایت، با نگاه کودکان به شهر و روستا متفاوت است و می‌تواند کلیشه‌های رایج در مورد این‌که شهری‌ها باید به روستایی‌ها چیزهایی یاد بدهند را در آن‌ها ایجاد کند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سالار و خانواده‌اش در تهران زندگی می‌کنند ولی به‌خاطر شغل پدر که گیاه‌شناس است و باید در مناطق روستایی فعالیت کند، تصمیم می‌گیرند به روستای کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری بروند و تعطیلات تابستان را در آن‌جا بگذرانند. سالار آن‌جا به بچه‌های روستا فوتبال یاد می‌دهد و پدرش در کنار تحقیقات گیاه‌شناسی، کارخانه‌ای برای اشتغال اهالی روستا راه می‌اندازد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما در شهر زندگی می‌کنید یا روستا؟ شهر و روستا چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ دوست دارید زندگی در جای دیگری را تجربه کنید؟
  به نظر شما سالار چه چیزهایی می‌تواند از بچه‌های روستا یاد بگیرد؟ مادر و پدر سالار چه چیزهایی می‌توانند از اهالی روستا یاد بگیرند؟
  اگر شما جای سالار بودید، بین فوتبال و رفتن به روستا چه انتخابی می‌کردید؟ به نظرتان سالار از خواسته‌ی خودش گذشت؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۳
  سال انتشار ۱۳۹۱