سامی و دوستان

thumbnail
۴ سال به بالا
۳ تا ۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک پسربچه و دوستانش، تجربه‌های کودکانه‌ی آن‌ها و دوستی و همکاری بین‌شان برای حل مسائل ساده‌ی روزمره

سال: 1382
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌های سامی، ارتباط و دوستی او با ترمه و کواک و تجربه‌های روزمره‌ی آن‌ها مثل بازی، درست کردن کاردستی و ماجراجویی، برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند.
  سامی مهربان و خوش‌رفتار است و وقتی اشتباهی می‌کند و متوجه اشتباهش می‌شود، پذیراست و سعی می‌کند رفتارش را تغییر دهد. او دوست خوبی برای ترمه و کواک است. ترمه و کواک هم خوش‌رفتار و مهربان‌اند و همیشه هوای سامی را دارند. راوی این سریال مهربان و حمایتگر است و لحن گفتگوهایش با سامی و دیگران دوستانه و با احترام است.
  در خلال داستان‌ها بعضی از مهارت‌های زندگی مثل رعایت نوبت، احترام به دیگران، صبوری کردن و مراقبت و توجه نسبت به دیگران تمرین می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌ صورت استاپ‌ موشن ساخته شده، درباره‌ی پسربچه‌ای به نام سامی است که با یک عروسک خیمه‌شب‌بازی به نام ترمه و یک جوجه اردک کوکی به نام کواک دوست است. سامی و دوستانش هر روز ماجراهای مختلفی را تجربه می‌کنند، کلی بازی می‌کنند و در خلال بازی‌هایشان یاد می‌گیرند نوبت را رعایت کنند، مراقب همدیگر باشند، کاردستی‌های مختلف درست کنند، صبر و انتظار را تجربه کنند و با هم ارتباط خوب و دوستانه‌ای برقرار کنند. موقعیت‌هایی که سامی در آن‌ها قرار می‌گیرد، موقعیت‌های جاری در زندگی عموم کودکان خردسال‌اند و کودکان می‌توانند با تماشای این سریال، بخشی از تجربه‌های روزمره‌ی خود را تکرار و تمرین کنند.
  رویکرد این سریال در آموزش، مثبت و غیرمستقیم است؛ به این معنی که با شناخت کودک و نیازها و علاقه‌هایش و با نزدیک شدن به جهان کودکان، سعی دارد به آن‌ها کمک کند تا خود و دنیای اطراف‌شان را بهتر بشناسند و ارتباط بهتری با جهان برقرار کنند. این آموزش‌ها با ایجاد احساس امنیت و آرامش در کودک، او را در یادگیری موضوعات مورد نیازش همراهی می‌کنند. به تصویر کشیدن موقعیت‌های شکست و ناکامی و حضور حمایتگر دوستان در این موقعیت‌ها، فرصت‌های یادگیری را در این سریال تأ‌ثیرگذار کرده است؛ هرچند بخشی از آموزش‌ها به صورت کلامی و مستقیم صورت می‌گیرند که ممکن است درک آن‌ها برای کودکان کوچک‌تر دشوار باشد. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۴ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سامی پسربچه‌ای است که با دوستانش ترمه و کواک زندگی می‌کند. ترمه یک عروسک خیمه‌شب‌بازی است و کواک یک جوجه اردک کوکی است. آن‌ها هر روز بازی و شیطنت می‌کنند و ماجراهای مختلفی را از سر می‌گذرانند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز سامی و دوستانش چه بازی‌هایی کردند؟ شما هم دوست دارید این بازی‌ها را بکنید؟
  شما با دوستان‌تان چه بازی‌هایی می‌کنید؟ دوستان‌تان را کجاها می‌بینید؟
  به نظر شما مادر و پدر سامی کجا هستند؟ اگر آدم بتواند با دوستانش زندگی کند خوب است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۱۳۸۲