ستارگان ایرانی

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و تاریخی درباره‌ی دانشمندان ناشناس ایرانی، سنگ‌اندازی‌های درباریان و مردم علیه آن‌ها و سعه‌ی صدر و پشتکار آن‌ها برای رسیدن به هدف

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آشنایی با شخصیت‌های تاریخی و تلاش و پشتکار آن‌ها برای رسیدن به هدف، می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  همه‌ی شخصیت‌های تاریخی معرفی شده، انسان‌هایی سختکوش و بااخلاق‌اند. آن‌ها برای پیگیری مطالعات و پژوهش‌هایشان سختی‌های زیادی تحمل می‌کنند اما ناامید نمی‌شوند و دست از تلاش برنمی‌دارند. رفتار آن‌ها با مردم محترمانه است و از اذیت و آزار دیگران دوری می‌کنند.
  گاهی از کلمات توهین‌آمیز استفاده شده: مردک، نادان، دروغگو.
  مخاطبان با موضوعات مختلفی از هندسه و ریاضی گرفته تا ستاره‌شناسی آشنا می‌شوند. در هر قسمت به دستاوردهای این دانشمندان و کتاب‌ها و آثارشان هم اشاره می‌شود. مخاطبان در صورت تمایل می‌توانند مطالعات بیشتری در مورد هر یک از این شخصیت‌ها و آثارشان انجام دهند.
  دانشمندان ناشناس ایرانی که در تاریخ علم و فرهنگ ایران نقش برجسته‌ای داشته‌اند معرفی می‌شوند؛ شخصیت‌هایی چون عبدالرحمن خازنی، حسن ‌بن موسی، ابوالوفا بوزجانی و دیگران. در مورد دستاوردهای آن‌ها و تأثیرشان بر علم و ریاضیات کنونی صحبت می‌شود. در خلال داستان‌ها، فرهنگ، شیوه‌ی کشورداری، پوشش و ظاهر مردم و معماری شهرها در گذشته‌ی ایران هم نمایش داده می‌شود.
  عموم این دانشمندان در دربار یا در میان مردم بدخواهانی داشته‌اند که به شیوه‌های مختلف سعی در تخریب و از سر راه برداشتن آن‌ها داشته‌اند. گاهی اختراعات‌شان را آتش زده‌اند و گاهی آن‌ها را تهدید به مرگ کرده‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به ‌صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده، به بخش‌هایی از زندگینامه‌ی دانشمندان برجسته و ناشناس ایرانی می‌پردازد که عموم آن‌ها از قرن پنجم به بعد زندگی می‌کرده‌اند. در هر قسمت فرازهایی از زندگی یکی از این شخصیت‌های تاریخی و دستاوردها و اختراعات‌شان نمایش داده می‌شود و نیز به دردسرهایی که برای رسیدن به هدف‌شان متحمل می‌شده‌اند، اشاره می‌شود. در پایان، توضیحاتی در مورد نقش و تأثیر هر یک از این شخصیت‌ها در تاریخ فیزیک، ریاضی یا نجوم داده می‌شود و به استفاده‌ی دانشمندان غربی از این دستاوردها هم اشاره می‌شود. این سریال در خلال داستان‌هایش، به اخلاق و منش این دانشمندان در مقابل بدخواهان و دشمنان‌شان می‌پردازد و نشان می‌دهد همه‌ی آن‌ها در عین داشتن سختکوشی و پشتکار، شخصیت‌هایی بزرگوار و بااخلاق هم بوده‌اند و در ارتباط با دیگران، باگذشت و خوش‌رفتار بوده‌اند. همچنین، بعضی از آن‌ها برای مبارزه با باورهای خرافی در میان مردم زمانه‌شان تلاش زیادی کرده‌اند.
  این سریال صحنه‌های ترسناکی ندارد ولی بعضی رفتارهای درباریان با دانشمندان خشونت‌آمیزند؛ مثلاً تلاش می‌کنند اختراعات‌شان را از بین ببرند یا خودشان را تهدید به مرگ می‌کنند. همچنین، زبان سریال در بعضی موقعیت‌ها، کمی سنگین است و ممکن است فهم داستان را برای کوچک‌ترها با دشواری همراه کند. تماشای این سریال با توجه به موضوع داستان‌ها، برای کودکان زیر ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موضوعات مورد مطالعه‌ی این دانشمندان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در هر قسمت یکی از دانشمندان ناشناس ایرانی که دستاوردهای چشمگیری در تاریخ و علم و فرهنگ ایران داشته‌اند، معرفی می‌شوند و به بخش‌هایی از زندگینامه‌ی آن‌ها پرداخته می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا مهم است شخصیت‌های تاریخی ایرانی را بشناسیم؟ چرا تاریخ اهمیت دارد؟ شما به تاریخ علاقه دارید؟
  به نظر شما این سریال در معرفی شخصیت‌های تاریخی موفق است؟ اگر شما بودید برای معرفی آن‌ها از چه روش‌هایی استفاده می‌کردید؟
  دانشمندان در گذشته در مقایسه با امروز با چه سختی‌هایی مواجه بودند؟ چرا دیگران موانعی سر راه رشد و پیشرفت آنان قرار می‌دادند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["تاریخی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["تاریخی"]
  مدت زمان ۱۵
  سال انتشار ۱۳۹۱