سرزمین آدم کوچولوها

(Little Memole)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و درام درباره‌ی آدم کوچولوهایی مهربان و شاد و آماده برای کمک به دیگران، همرا با تجربه‌ی تنهایی و دوستی

سال: 1984
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی ممول و ماریل، ارتباط ممول با پدربزرگش و سخت‌گیری‌ها و مخالفت‌های او، بیماری ماریل و این‌که تنهاست و پدرش به‌خاطر مشغله از او سراغی نمی‌گیرد و در مجموع، تجربه‌هایی که ممول و ماریل از سر می‌گذرانند، همگی در جهان کودکان همذات‌پندارانه و معنادارند.
  ممول ارتباط خوبی با پدربزرگ دارد و با وجود سر و صدایی که در برابر محدودیت‌های اعمال شده از سوی پدربزرگ راه می‌اندازد، به او اعتماد دارد و او را نمی‌رنجاند. او در عین حال سعی می‌کند راه‌های رسیدن به خواسته‌هایش را پیدا کند. ممول در زمان مناسب تصمیم می‌گیرد، مشکلات و راه‌حل‌ها را شناسایی می‌کند، مذاکره می‌کند، در صورت نیاز درخواست کمک می‌کند، می‌تواند هیجاناتش را مدیریت کند، به نقاط ضعف و قوت خود آشناست و به دیگران اعتماد می‌کند. پدربزرگ دقیق، دلسوز و منطقی است. به علایق ممول اهمیت می‌دهد و تا حد امکان، شرایط را برای دلبستگی‌های نوه‌اش هموار می‌کند ولی نسبت به سلامت و تربیت او بسیار سختگیر است.
  در برخی از قسمت‌ها ممول با لحن و جملات تحقیرآمیزی با دیگران صحبت می‌کند؛ مثلاً موسیقی ورزشی که پدر پاشا ساخته به تمسخر می‌گیرد و وقتی مورد اعتراض واقع می‌شود با رفتاری طلبکارانه می‌گوید: خب از این موسیقی خوشم نمیاد!
  در بعضی از قسمت‌ها اطلاعاتی در ارتباط با طبیعت و بدن انسان، مثلاً در قالب مراقبت از بیمار ارائه می‌شود.
  ماریل از مادرش جدا شده و پدرش به بهانه‌ی مشغله‌ی زیاد، حتی در لحظاتی که او با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند، سراغی از او نمی‌گیرد. او بیشتر اوقات بیمار است، به مدرسه نمی‌رود و دوستانش محدود به اسکار و دوست دختر او (در نسخه‌ی ایرانی، خواهرش) می‌شود؛ به ‌علاوه‌ی دنیای فانتزی آدم کوچولوها. آدم کوچولوها توسط حیوانات وحشی تهدید می‌شوند. مرگ افراد مختلف در داستان، به‌‌خصوص از سوی تندپا زود به زود مطرح می‌شود (مرگ جهانگرد، مرگ مادر پرنده‌ها، مرگ ماریل، مرگ ممول). او کمی مضطرب و ناآرام است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه، راجع به رابطه‌ی دوستی بین ممول، آدم کوچولویی ساکن جنگل وودلند و ماریل، دختر بچه‌ای ناامید و بیمار از دنیای انسان‌ها است. ممول هر چند خیلی کوچک است اما همیشه برای کمک به دیگران پیش‌قدم می‌شود. او شاد، امیدوار و با اعتمادبه‌نفس است و هر جا که احساس نیاز می‌کند، از دوستان و بزرگ‌ترها درخواست کمک می‌کند. ممول پس از آشنایی با ماریل مهربان و تنها تصمیم می‌گیرد در کنارش باشد و دوستی یک ساله‌ی آن‌ها تأثیر قابل توجهی بر سلامتی و شادابی ماریل می‌گذارد. خانواده و دوستان ممول با او در محبت به ماریل همراه‌اند و هر کمکی به آن‌ها و رابطه‌ی دوستی‌شان را مانند وظیفه‌ای برای خود می‌دانند. ماریل آرام‌آرام در کنار ممول و آدم کوچولوها آرامش‌اش را بازمی‌یابد و به زندگی لبخند می‌زند. او که بسیار مهربان است، اعتماد آدم کوچولوها را جلب می‌کند و این اعتماد تا حدی است که آن‌ها برای بازگشت به سیاره‌شان از او درخواست کمک می‌کنند.
  در این سریال لحظات غم‌انگیز مرگ بارها تکرار می‌شود و فضای غم‌انگیزی به داستان می‌دهد. بیماری ماریل و بی‌توجهی پدرش به او نیز ممکن است برای کوچک‌ترها اضطراب‌آور باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر 5 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 5 تا 7 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و نیز در مورد موقعیت‌هایی که شخصیت‌ها تجربه می‌کنند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ‌ممول و 245 آدم کوچولو از سیاره‌ی ریرورو به زمین آمده‌اند و مدت‌هاست برای بازگشت به سیاره‌ی خودشان دچار مشکل شده‌اند و ناگزیر در جنگل وودلند ساکن‌اند. در پی ماجرای کمک به یک پرنده، نوای پیانو از خانه‌ای زیبا، یکی از آدم کوچولوها به نام ممول را به سوی خود جذب می‌کند و این آغاز دوستی ممول و ماریل است. ماریل که دختری بیمار اما مهربان است، از تنهایی رنج می‌برد و به جز اسکار که گه‌گاه به او سر می‌زند، دوستی ندارد. با ورود ممول و دوستانش به زندگی ماریل، او کم‌‌کم اعتمادبه‌نفس پیدا می‌کند و با بیماری مبارزه می‌کند؛ تا جایی که می‌تواند از خانه بیرون برود و دوستان جدیدی پیدا کند. اما هیچ ‌کدام از آن‌ها جای ممول را برای ماریل نمی‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا ممول می‌خواهد به دختر مهربان کمک کند؟ اگر شما در این موقعیت بودید چکار می‌کردید؟
  چرا جدایی از ممول این‌ قدر برای ماریل سخت است‌؟ به نظر شما رابطه‌ی آن‌ها دوستانه است؟
  بین شخصیت‌های پدربزرگ و خانم پنه‌لوپه و جهانگرد کدام را ترجیح می‌دهید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که رفتارش را بیشتر می‌پسندید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","درام"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","درام"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۱۹۸۴