سرزمین بادکنکی

(Balloopo)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی عروسک‌های بادی در سرزمینی خیالی، ماجراهای روزمره‌ی آن‌ها و یادگرفتن رفتارهای درست از هم

سال: 2016
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های عروسک‌های بادی و مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شوند، مثل دوستی، بازی، قهر و آشتی و رقابت، برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند.
  شخصیت‌های مثبت داستان، مهربان و حمایتگرند و سعی می‌کنند در موقعیت‌های مختلف به هم کمک کنند. کودکان شاد و بازیگوش‌اند و از هر فرصتی برای شیطنت استفاده می‌کنند.
  شخصیت‌ها گاهی از کلمات توهین‌آمیز استفاده می‌کنند: بدجنس، دیوونه‌بازی. حرف زدن پرنسس با دیگران رئیس‌مآبانه است. در یکی از قسمت‌ها در حال رفتن به اردو می‌گوید: «یه پرنسس هیچ وقت کوله‌پشتی روی دوش‌اش نمی‌اندازه، ما نگهبان داریم تا این کار رو برامون انجام بده.» این رفتار او تا آخر داستان زیر سوال نمی‌رود.
  در بعضی از قسمت‌ها موقعیت‌هایی پیش می‌آید که ممکن است کوچک‌ترها را نگران کند. تعقیب و گریز و افتادن و پرت شدن، همراه با موسیقی پرهیجان، پای ثابت بیشتر قسمت‌های سریال است. در قسمتی که به اردو رفته‌اند تصور می‌کنند ببر دیده‌اند و فرار می‌کنند یا در قسمتی که مسابقه‌ی طناب‌کشی دارند فضای رقابتی شدید است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده و در فارسی سرزمین بادکنکی نام گرفته، ماجراهای یک فیل بادکنکی و دوستانش است که در شهری ساخته شده از بادکنک زندگی می‌کنند. همه‌ی این شهر، خیالی و تمام شخصیت‌های سریال عروسک‌های بادی‌اند. فیل و دیگران هر روز با ماجراها و مسائل تازهای مواجه می‌شوند و با همراهی هم از پس آن‌ها برمی‌آیند. چند شخصیت منفی هم در سریال وجود دارند که معمولاً سعی دارند دیگران را اذیت کنند. یک شخصیت پرنسس هم هست که لوس و خودخواه به نظر می‌رسد و رفتارهای رئیس‌مآبانه دارد و پوشش و رفتارهایش تداعی‌کننده‌ی کلیشه‌های جنسیتی در مورد دختران است. فضای کلی سریال شاد و خوش آب و رنگ است و همه‌ی اتفاقات پایان خوشی دارند. دوستان همیشه هوای هم را دارند و مسائل‌شان را با گفتگو و خوشرویی حل می‌کنند.
  این سریال سعی دارد با نشان دادن پیامدهای منفی رفتارهای اشتباه، کودکان را به انجام رفتار درست تشویق و ترغیب کند اما رویکرد بسیار غیرمستقیمی که دارد، ممکن است باعث شود نه‌تنها کودکان پیام داستان را دریافت نکنند بلکه به تقلید از رفتارهای اشتباه شخصیت‌های منفی نیز ترغیب شوند. این در حالی است که برای آموزش رفتار مناسب به خردسالان، بهتر است به جای تمرکز روی رفتارهای منفی، رفتارهای مثبت و درست را برای آن‌ها به تصویر بکشیم. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موقعیت‌های پیش‌آمده و رفتار و گفتار نامناسب شخصیت‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در آسمان‌ها و فراتر از ابرها سرزمینی خیالی وجود دارد که همه چیز در آن بادی و بادکنکی است؛ خیابان‌ها، ساختمان‌ها و حتی آدم‌ها. در بخشی از این سرزمین که کمی جاذبه وجود دارد، یک فیل بزرگ بادی آبی‌رنگ به همراه دوستانش زندگی می‌کند. آن‌ها هر روز ماجراهای زیادی را در این سرزمین خیالی تجربه می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام یک از شخصیت‌های این سریال را بیشتر دوست دارید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که شما می‌پسندید؟
  نظرتان در مورد رفتارهای پرنسس چیست؟ رفتار او شما را یاد کسی می‌اندازد؟ به نظرتان دیگران از رفتارهای او اذیت می‌شوند؟
  شما فکر می‌کنید کدام شخصیت‌ها در این سریال با هم دوست‌اند؟ آن‌ها چکار می‌کنند که می‌فهمید با هم دوست‌اند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۵۲
  مدت زمان ۱۳
  سال انتشار ۲۰۱۶