آکادمی فراطبیعی

(Supernatural Academy)
thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی فانتزی درباره‌‌ی دو خواهر گرگینه، تلاش آن‌ها و دوستان‌شان برای برقراری صلح و عدالت به همراه تجربه‌ی عشق

سال: 2022
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  میشا و مادرش همیشه در حال نقل مکان هستند و این جابه‌جایی و کابوس‌های شبانه‌ی میشا باعث ناراحتی و اضطراب او شده است، چون او مجبور است مدام دوستانش را ترک کند و به محیطی جدید عادت کند. وقتی میشا و جسا باهم روبرو شده و از نسبت‌شان آگاه می‌شوند، متعجب و سردرگم می‌شوند. درک اتفاقات گذشته و علت تصمیم والدین‌شان برای آن‌ها سخت است، اما به‌تدریج به شرایط جدید عادت می‌کنند و رابطه‌ی خواهری‌شان منجر به حس دلگرمی و همدلی بین آن دو می‌شود. میشا دلتنگ امکانات دنیای انسان‌هاست و کنار آمدن با دنیای فراطبیعی‌ها و قوانین‌ آن برایش سخت است. او برخلاف خواهر و دیگر فراطبیعی‌ها قادر نیست گرگ درونش را پیدا و آشکار کند و همین امر باعث شرم و کمبود اعتماد به نفس او شده است، اما دوستی‌های جدید او با دانش‌آموزان آکادمی فراطبیعی به او کمک می‌کند تا خودش را پیدا کند. جسا گاهی از رفتارهای میشا در جمع احساس خجالت می‌کند. برخی دوستانش نیز به رابطه‌ی او با میشا حسادت می‌کنند و از اینکه تنها مانده‌اند، دچار دلخوری هستند، اما روابط و دوستی‌های بچه‌ها به تدریج از نو ساخته و ترمیم می‌شود و آن‌ها با درک متقابل یکدیگر و تخیل موقعیت هم، شرایط را بهبود می‌بخشند. بین برخی دخترها و پسرهای مدرسه، احساسات و دوستی‌هایی عاشقانه شکل می‌گیرد و هرکدام برای جلب توجه هم تلاش می‌کنند. والدین میشا و جسا رفتاری همدلانه و حمایتگرانه نسبت به دخترها دارند و فضای خانواده را برای برقراری آرامش و راحتی بچه‌ها به شکلی مناسب تنظیم می‌کنند.
  جسا دختری با اعتماد به نفس و شجاع است. او برای اهدافش تلاش می‌کند و اگر مسیری را درست بداند، از هر طریقی که شده سعی می‌کند آن هدف را دنبال کند. او از تهدیدهای بقیه نمی‌ترسد و خطر و تبعات انتخابش را بر عهده می‌گیرد. دوستانش نیز شخصیت‌هایی حمایتگر و همراه هستند و برای کشف رازهای آکادمی با هم متحد می‌شود و اگر اختلافی هم بین‌شان رخ بدهد، با گفت‌وگو و به شکلی منطقی با آن برخورد می‌کنند. میشا در ابتدا به خاطر تفاوتش با بقیه‌ی فراطبیعی‌ها از خود ناراحت است، اما به تدریج موفق می‌شود خود را همانطور که هست بپذیرد و با راهنمایی‌های دوستان و مربیانش، بر نقص‌های درونی‌اش غلبه می‌کند. شخصیت‌های مثبت برای حفاظت از مردم و سرزمین خود فداکاری می‌کنند و شجاعانه در مقابل با نیروهای منفی می‌ایستند. بچه‌ها درک خوبی نسبت به کودکان با نشان اژدها دارند و نسبت به آن‌ها و رفتاری که با آن‌ها شده احساس مسئولیت می‌کنند و تلاش می‌کنند نظر جامعه‌ی فراطبیعی را نسبت به این کودکان و خرافاتی که درباره‌ی ظاهرشان وجود دارد، تغییر دهند تا عدالت در حق آن‌ها رعایت شود.
  بین جسا و میشا و دو همکلاسی پسرشان، مکس و براکس، احساسی عاشقانه شکل می‌گیرد. آن‌ها برای جشن پایان سال برای رقص و باهم بودن از هم دعوت می‌کنند. این احساس با نگاه‌های معنادار، تلاش برای جلب توجه و بوسه و در آغوش گرفتن در نسخه‌ی اصلی ابراز می‌شود. والدین جسا و میشا نیز در نسخه‌ی اصلی چندبار هم را در آغوش می‌گیرند و می‌بوسند. آرایش چهره و رنگ‌آمیزی موهای برخی دانش‌آموزان دختر در مدرسه به شکل اغراق شده‌ای تصویر شده است و در برخی مهمانی‌ها لباس بازتری به تن می‌کنند. در جشن پایان سال بچه‌ها نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند و برخی حالت مستی و عدم تعادل دارند. موضوع جنگ بر سر قدرت و نابودی نسل‌ها، کودک‌ربایی، حقوق کودکان و شستشوی مغزی آن‌ها نیز جز موضوعات مطرح در سریال است که به جهان بزرگسالی متعلق است.
  برخی الفاظ توهین‌آمیز در سریال به کار رفته است؛ گستاخ، بدجنس، لعنتی، بازنده، مسخره، کله‌شق و به دردنخور.
  کودکان با نشان اژدها در صومعه‌ای مخوف به اجبار محبوس می‌شوند و در کریستال‌هایی جادویی در حالی که زنده هستند، قفل می‌شوند. جسا و میشا نیز به خاطر وجود این نشان، جان‌شان در خطر است و عده‌ای سعی دارند آن‌ها را دستگیر کرده و به آن صومعه بفرستند. میشا به علت طلسم کودکی‌اش نیروهایش از بقیه‌ی هم‌نوعانش کمتر است و بیشتر در معرض خطر است. برخی دانش‌آموزان نسبت به شخصیت‌های مثبت در آکادمی رفتاری تهاجمی دارند. میشا در هنگام تمرین‌های رزمی توسط پری دریایی به زیر آب کشیده می‌شود و نزدیک است خفه شود. مدیر آکادمی برای تنبیه دانش‌آموزان خاطی با دستگاهی دردناک نیروهای‌شان را کاهش می‌دهد. یکی از بچه‌ها در مواجهه با دری جادویی به سرزمینی خشک کشیده می‌شود و در اثر طلسم آنجا تمام نیروی حیاتش را نزدیک است از دست بدهد. بین شخصیت‌های مثبت و منفی مبارزاتی شکل می‌گیرد و آن‌ها با استفاده از انواع جادوها، پرتاب اشیا و آتش و لیزر با هم می‌جنگند و در اثر آن گاهی دچار صدماتی از جمله بیهوشی نیز می‌شوند. پدر جسا و میشا در پایان به درون تاریکی کشیده می‌شود و محو می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال انیمیشنی آکادمی فراطبیعی، براساس مجموعه کتابی به همین نام اثر جیمین ایو ساخته شده است. داستان سریال درباره‌ی دو خواهر گرگینه به نام‌های جسا و میشا است که در کودکی از هم جدا شده‌اند. آن‌ها در زمان تولد نشانی بر تن دارند که مورد ترس و خشم جامعه‌ی فراطبیعی‌هاست. مادر و پدر برای مراقبت از آن‌ها از هم جدا می‌شوند و میشا در کنار مادر در دنیای انسان‌ها و جسا با پدر در دنیای فراطبیعی‌ها بزرگ می‌شود، اما به خاطر بروز خطراتی، مادر و میشا به دنیای فراطبیعی‌ها بازمی‌گردند و دو خواهر با هم به آکادمی جادویی می‌روند. وقتی میشا و جسا باهم روبرو شده و از نسبت‌شان آگاه می‌شوند، متعجب و سردرگم می‌شوند. درک اتفاقات گذشته و علت تصمیم والدین‌شان برای آن‌ها سخت است، اما به تدریج به شرایط جدید عادت می‌کنند و رابطه‌ی خواهری‌شان منجر به حس دلگرمی و همدلی بین آن دو می‌شود. جسا دختری با اعتماد به نفس و شجاع است. او برای اهدافش تلاش می‌کند و اگر مسیری را درست بداند، از هر طریقی که شده سعی می‌کند آن هدف را دنبال کند. او از تهدیدهای بقیه نمی‌ترسد و خطر و تبعات انتخابش را بر عهده می‌گیرد. دوستانش نیز شخصیت‌هایی حمایتگر و همراه هستند و برای کشف رازهای آکادمی با هم متحد می‌شود و اگر اختلافی هم بین‌شان رخ بدهد، با گفت‌وگو و به شکلی منطقی با آن برخورد می‌کنند. میشا در ابتدا به خاطر تفاوتش با بقیه‌ی فراطبیعی‌ها از خود ناراحت است، اما به تدریج موفق می‌شود خود را همان‌طور که هست بپذیرد و با راهنمایی‌های دوستان و مربیانش، بر نقص‌های درونی‌اش غلبه می‌کند. سریال بر مفاهیمی چون درک دیگران، پرهیز از خرافات و فرصت دادن به هم تاکید دارد.
  کودکان با نشان اژدها در صومعه‌ای مخوف به اجبار محبوس می‌شوند و در کریستال‌هایی جادویی درحالی‌که زنده هستند، قفل می‌شوند. جسا و میشا نیز به خاطر وجود این نشان، جان‌شان در خطر است. برخی دانش‌آموزان نسبت به شخصیت‌های مثبت در آکادمی رفتاری تهاجمی دارند. بین شخصیت‌های مثبت و منفی سریال مبارزاتی شکل می‌گیرد و با استفاده از انواع جادوها، پرتاب اشیا و آتش و لیزر با هم می‌جنگند و در اثر آن گاهی دچار صدماتی از جمله بیهوشی نیز می‌شوند. بین جسا و میشا و دو همکلاسی پسرشان، مکس و براکس، احساسی عاشقانه شکل می‌گیرد. آن‌ها برای جشن پایان سال برای رقص و باهم بودن از هم دعوت می‌کنند. این احساس با نگاه‌های معنادار، تلاش برای جلب توجه و بوسه و در آغوش گرفتن در نسخه‌ی اصلی ابراز می‌شود. آرایش چهره و رنگ‌آمیزی موهای برخی دانش‌آموزان دختر در مدرسه به شکل اغراق شده‌ای تصویر شده است. در جشن پایان سال، بچه‌ها نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند و برخی حالت مستی و عدم تعادل دارند. موضوع جنگ بر سر قدرت و نابودی نسل‌ها، کودک‌ربایی، حقوق کودکان و شستشوی مغزی آن‌ها نیز جزو موضوعات مطرح در سریال است که به جهان بزرگسالی متعلق است. برخی الفاظ توهین‌آمیز در سریال به کار رفته است. تماشای این سریال برای کودکان و نوجوانان کوچکتر از 14 سال پیشنهاد نمی‌شود. نوجوانان بین 14 تا 16 سال هم بهتر است همراه با والدین خود تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو پیرامون مفاهیم فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  میشا و جسا دو خواهر دوقلوی گرگینه هستند که تا 16 سالگی از وجود هم بی‌خبر بوده‌اند. در دنیای فراطبیعی‌ها بچه‌هایی که در زمان تولد با خود نشان اژدها را داشته باشند، به صومعه فرستاده می‌شوند تا شاه اژدها را که دشمن فراطبیعی‌هاست، بیدار و حمایت نکنند. میشا و جسا در زمان تولد این نشان را دارند و مادر و پدر برای مراقبت از آن‌ها از هم جدا می‌شوند. میشا در کنار مادر در دنیای انسان‌ها و جسا با پدر در دنیای فراطبیعی‌ها بزرگ می‌شود، اما به خاطر بروز خطراتی، مادر و میشا به دنیای فراطبیعی‌ها بازمی‌گردند و دو خواهر با هم به آکادمی جادویی می‌روند. جسا و دوستانش بدنبال کشفِ راز دری مرموز هستند که مدیر آکادمی پسری را به اجبار به درونش برده است. میشا که به علت طلسمی، هنوز قادر نیست گرگ درونش را آزاد کند، در کنار جسا و دیگر دوستان به این ماجراجویی ملحق می‌شود. در قسمت‌های مختلف این سریال، داستان ماجراجویی‌های بچه‌ها ترسیم می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چه چیزی باعث شد میشا هم مثل بقیه‌ی فراطبیعی‌ها موفق شود گرگ درونش را پیدا و آشکار کند؟
  به نظر شما گرگ یا حیواناتی که فراطبیعی‌ها به آن‌ها تبدیل می‌شدند، در جهان واقعی می‌تواند نماد چه باشد؟
  علت رفتار جامعه‌ی فراطبیعی با کودکانی که نشان اژدها داشتند چه بود؟ به نظر شما عادلانه بود این رفتار یا نه؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۶
  کارگردان Steve Ball
  مدت زمان ۲۳
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو ICON Creative Studio، ۴۱ Entertainment
  بازیگران کاردی ونگ، لاریسا دیاس، وینسنت تانگ
  سال انتشار ۲۰۲۲