جیران

thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی درام درباره‌ی دوران سلطنتِ شاه قاجار پس از مرگ امیرکبیر، آشنایی شاه با دختری جوان همراه با تجربه‌ی عشق

سال: 1401
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تماشای عشق و دوستی خدیجه و سیاوش و درکی که نسبت به یکدیگر دارند و همین‌طور آرمان‌خواهی سیاوش و تلاش او و خدیجه برای تحقق عدالت ممکن است برای نوجوانان معنادار باشد.
  داستان سریال درباره‌ی اتفاقات پس از مرگ امیرکبیر است، اما شخصیت‌ها بارها به مسئولیت‌پذیری او اشاره می‌کنند. امیرکبیر که رعیت‌زاده بوده است با تلاش و پشتکار به مقام صدارت می‌رسد. از او به عنوان فردی جسور و صادق یاد می‌شود. امیرکبیر برای بهبود زندگی طبقه‌ی رعیت تلاش می‌کرده است. خدیجه که به جیران مشهور می‌شود، دختری جسور است. او به چهارچوب‌هایی که جامعه و طبقه‌ی اجتماعی‌اش برای او تعین می‌کند پایبند نیست و با تکیه بر دانشی که دارد و با کمک جسارتش، برای آینده‌ی خود تصمیم‌گیری می‌کند. او با وجود اینکه تسلیم کلیشه‌های جنسیتی جامعه‌ی خود می‌شود، تصمیم می‌گیرد در شرایط جدید، با کمک گرفتن از دوستانش و با استفاده از دانشی که دارد، راه امیرکبیر برای خدمت به طبقه‌ی رعیت را ادامه دهد. سیاوش فردی راستگو و صادق است. او در هر موقعیتی تلاش می‌کند تا کار درست را انجام دهد و به دیگران کمک کند. پدر خدیجه نجار است. او به دخترش جسارت جست‌وجوگر بودن و پایبند نبودن به کلیشه‌های رایج در جامعه را می‌دهد و به او کمک می‌کند تا خواندن و نوشتن را بیاموزد. زمانی که خدیجه مجبور به ترک خانه و رفتن به دربار است، پدرش به‌خوبی او را درک می‌کند. خانواده‌ی خدیجه در هر موقعیتی همراه او هستند و از او حمایت می‌کنند. مسئولیت‌پذیری، کمک به دیگری، همدلی و مهربان بودن از ویژگی‌های شخصیت‌هایی است که خیرخواه ایران و مردمش هستند.
  ناصرالدین شاه با دیدن خدیجه به او علاقمند می‌شود و دستور می‌دهد تا او را به حرمسرا ببرند. خدیجه که به فرد دیگری علاقمند است، مجبور است به این ازدواج تن دهد. ناصرالدین شاه حرمسرا دارد که در آن زنان بسیاری زندگی می‌کنند و آن‌ها برای ملاقات‌های شبانه با شاه و عزیز بودن در نظر او با یکدیگر مبارزه‌ای پنهان دارند. زنان در حرمسرا بیش‌تر زمان خود را به فتنه‌گری و دسیسه برای ولیعهدی فرزاندشان می‌گذرانند. در سریال بارها به ارزشمند بودن فرزند پسر اشاره می‌شود. اسارت، شکنجه کردن زندانی، تلاش شخصیت‌ها برای رسیدن به قدرت و ثروت و همینطور موضوع سیاست در دنیای کودکان معناردار نیستند.
  در برخی از موقعیت‌های شخصیت‌های سریال با لحنی همراه با تحقیر و تمسخر با یکدیگر صحبت می‌کنند. خدیجه بارها از سمت زنان حرمسرا به دلیل رعیت بودن و نداشتن خون قجری، تحقیر می‌شود.
  ممکن است تماشای سریال نوجوانان را به مطالعه‌ی بیش‌تر در رابطه با تاریخ ایران ترغیب کند.
  همراه با تماشای سریال نوجوانان با فرهنگ، نوع لباس پوشیدن، غذا و رسم و رسومات رایج در دربار و جامعه‌ی ایران آشنا می‌شوند.
  خدیجه در رویایی که با رنگ‌ قرمز و دود بسیار نشان داده می‌شود، ننه آشوب را می‌بیند. در رویای او سیاوش در قفسی اسیر است و صدای زوزه‌ی گرگ و شغال شنیده می‌شود. ننه آشوب پیرزنی رازآلود است که یک چشم خود را از دست داده و در موقعیت‌هایی که حضور دارد، زوزه‌ی گرگ شنیده می‌شود. خانه‌ی او پر از استخوان و جمجمه‌ی حیوانات مختلف است. خدیجه با خواست شاه مجبور است خانه و خانواده‌ی خود را ترک کند و در محیطی جدید که دیگران با او بدرفتاری می‌کنند زندگی کند. او در سریال بارها در اتاق خود حبس می‌شود. شاهزاده‌ای قجری با کمک ندیمه و خواجه‌ی حرمسرا و برای اجرا کردن خواست صدراعظم جدید، دختری از کشور گرجستان به ایران می‌آورند و او را مجبور می‌کنند تا سوگلی ناصرالدین شاه شود. آن‌ها برای رسیدن به خواست خود، برادر دختر را اسیر کرده‌اند و بارها جان او را تهدید می‌کنند. در سریال موقعیت‌های بسیاری از مبارزه بین شخصیت‌ها و استفاده از سلاح‌هایی مانند نیزه و شمشیر وجود دارد. در برخی از موقعیت‌ها به قتل رساندن شخصیت‌ها با استفاده از سلاح وجود دارد که در آن خون نمایش داده می‌شود. سیاوش به دلیل دزدیدن دختر گرجی اسیر می‌شود و از سمت نیروهای درباری برای گرفتن اعتراف شکنجه می‌شود. شکنجه‌ی سیاوش که همراه با کتک زدن، شلاق و سوزاندن اعضای بدن است نشان داده می‌شود. یکی از شخصیت‌ها که از سیاوش کینه دارد، او را به مبارزه دعوت می‌کند و زمانی که و روی زمین افتاده است، پای سیاوش را می‌شکند و قصد دارد با چاقو او را به قتل برساند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال جیران که براساس دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است، برشی از زندگی شاه و ماجرای آشنایی و علاقه‌ی او با دختری از طبقه‌ی رعیت است. خدیجه برخلاف خواست خود و به دلیل نجات جان دیگران از خشم شاه به حرمسرای سلطان می‌رود، اما تصمیم می‌گیرد در شرایط جدید و با قدرتی که به دست آورده است، برای کمک به طبقه‌ی رعیت هرکاری که می‌تواند انجام دهد. او به‌تدریج با نوع روابط در دربار و شیوه‌های پیش بردن خواست خود آشنا می‌شود. او دختری شجاع است و با کمک دانایی که از راه مطالعه به دست آورده است، در مواجهه با موقعیت‌های بحرانی برای نجات خود و دیگران تصمیمات درستی می‌گیرد. خدیجه برخلاف دیگر اعضای دربار در مقابل اشتباهی که صاحبان قدرت مانند مادر ناصرالدین شاه انجام می‌دهند، سکوت نمی‌کند و به همین دلیل در موقعیت‌های بسیاری از سمت دیگران تهدید می‌شود. او در مسیر خود و برای تحقق آرزویی که دارد دوستان و همراهانی پیدا می‌کند. در سریال موضوعاتی مانند شجاعت، آرمان‌خواهی، مبارزه با ستم برای تحقق عدالت، کمک به دیگری و اهمیت دوستی پررنگ شده است که ممکن است برای نوجوانان معناردار باشد.
  در فیلم موقعیت‌های بسیاری از ترس و خشونت وجود دارد که ممکن است برای کوچکترها آزاردهنده باشد؛ در موقعیت‌های بسیاری شخصیت‌ها با یکدیگر مبارزه می‌کنند که در آن زد و خورد و استفاده از سلاح‌هایی مانند نیزه و شمشیر نشان داده می‌شود. در موقعیت‌هایی برخی از شخصیت‌ها به قتل می‌رسند که همراه با نشان دادن خون است. یکی از شحصیت‌ها در زندان اسیر می‌شود و برای گرفتن اعتراف او را با روش‌های مختلفی مانند سوزاندن اعضای بدن، شکنجه می‌کنند. علاوه‌بر آن موضوعاتی مانند اجبار به ازدواج، دسیسه کردن برای به دست آوردن قدرت و ثروت، استفاده از دیگران برای رسیدن به خواست خود و سیاست مربوط به دنیای بزرگسالان است و در دنیای کودکان معنادار نیست. تماشای این سریال برای نوجوانان کوچکتر از 15 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان 15 تا 17 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا هم احساس امنیت کنند و هم در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  اوضاع دارالخلافه پس از مرگ امیرکبیر، که به دستور شاه قاجار انجام شده، نابسامان است. ناصرالدین شاه دوران سختی را پشت سر می‌گذارد و تلاش افراد سودجو در نبود امیرکبیر برای به دست آوردن قدرت او را نسبت به اطرافیانش بدبین کرده است. در همین زمان ناصرالدین شاه با پیشنهاد قراول خاصه، برای تمدد اعصاب به شکار می‌رود. او به قراول دستور می‌دهد تا در لباس مبدل و بدون همراه به شکار بروند. آن‌ها برای شکار به ده تجریش می‌روند و آن‌جا ناصرالدین شاه دختری به نام خدیجه را ملاقات می‌کند، به او علاقمند می‌شود و دستور می‌دهد تا خدیجه را به حرمسرای سلطان ببرند. خدیجه که به پسری به نام سیاوش علاقمند است و قرار است با او ازدواج کند، تلاش می‌کند تا او را به دربار نفرستند، اما در نهایت و به خاطر نجات جان سیاوش، خانواده‌اش و مردم روستا، درخواست شاه را می‌پذیرد. خدیجه با رفتن به حرمسرا و توسط شاه، جیران نامیده می‌شود. سیاوش که بعد از رفتن خدیجه به درباره، ماجرای علاقه‌ی شاه را متوجه می‌شود، به دارالخلافه می‌رود تا خدیجه را نجات دهد، اما خدیجه که زندگی جدید خود را پذیرفته به سیاوش می‌گوید که پس از این تنها بهتر شدن زندگی رعیت برایش اهمیت دارد. هر قسمت ماجرای فتنه‌ها و دسیسه‌های اهالی دربار و حرمسرا و تلاش آنان برای تضعیف جیران و به دست آوردن قدرت و ثروت است و تصمیماتی که جیران برای مقابله با آنان می‌گیرد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما کدام ویژگی‌های جیران را بیش‌تر دوست دارید؟ به نظر شما جیران می‌تواند در رسیدن به هدفی که دارد موفق باشد؟
  فکر می‌کنید چرا برخی از شخصیت‌ها رسیدن به قدرت را به بهبود وضعیت کشور و مردم ترجیح می‌دهند؟
  آیا تماشای سریال شما را به مطالعه درباره‌ی تاریخ ایران در زمان قاجار ترغیب کرده است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۵
  کارگردان حسن فتحی
  مدت زمان ۶۰
  کشور سازنده ایران
  استودیو شبکه‌ی نمایش خانگی
  بازیگران بهرام رادان، پریناز ایزدیار، مریلا زارعی
  سال انتشار ۱۴۰۱