دات

(Dot.)
thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و خانوادگی درباره‌ی یک دختربچه و دوستانش و ماجراجویی‌های همیشگی آن‌ها در کنار هم و با همراهی بزرگ‌ترها

سال: 2016
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دات مثل عموم کودکان، شاد و پرانرژی است و از حرف زدن و بازی کردن خسته نمی‌شود. او همیشه به دنبال ماجراجویی است و در کنار دوستانش، با مسائل ساده و کودکانه‌ای مواجه می‌شود که با کمک آن‌ها یا بزرگ‌ترها از عهده‌ی حل کردنشان برمی‌آید. ترس از تاریکی یا صدای بلند رعدوبرق، گم کردن وسیله‌ی مورد علاقه و تلاش برای پیدا کردنش، بازی کامپیوتری به همراه دوستان، خرابکاری و به دردسر افتادن و موضوعات دیگری از این دست، در همه‌ی قسمت‌ها اتفاق می‌افتند. احساسات و تجربه‌های دات و دوستانش می‌توانند برای کودکان کوچک‌تر هم‌ذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  دات کنجکاو و باروحیه است و از ماجراجویی و شیطنت لذت می‌برد. او در عین حال، خوش‌رفتار و مهربان است و با والدین و دوستانش محترمانه برخورد می‌کند. دات برای حل کردن مسائلی که برایش پیش می‌آید پیش‌قدم می‌شود و از شکت خوردن و ناکام شدن آشفته نمی‌شود. او به والدین و دوستانش هم در حل کردن مسائل‌شان کمک می‌کند. والدین دات حمایتگر و مهربان‌‌اند و هر وقت او نیاز داشته باشد، کنارش هستند و به او کمک می‌کنند. رفتار آن‌ها با دات و دوستانش محترمانه است و در عین این‌که حواس‌شان به نیازهای بچه‌ها هست، با آن‌ها جدی و بالغانه رفتار می‌کنند و به حرف‌ها و دغدغه‌هایشان گوش می‌دهند. دوستان دات مثل خود او بازیگوش و پرانرژی‌اند و همیشه از ماجراجویی استقبال می‌کنند. آن‌ها به هم کمک می‌کنند تا احساسات‌شان را بشناسند و مسائل‌شان را در کنار یکدیگر حل کنند.
  دات و دوستش تصور می‌کنند مادربزرگ از مرد همسایه خوش‌اش می‌آید و تلاش می‌کنند آن‌ها را وارد رابطه‌ای رمانتیک کنند. آن‌ها از شام رمانتیک و عشق واقعی حرف می‌زنند. دات از والدینش می‌خواهد ماجرای عاشق شدنشان را تعریف کنند.
  گاهی از کلماتی مثل ترسو و احمقانه استفاده شده است.
  در قسمت‌های مختلف سریال، مهارت‌هایی مانند کار گروهی، ارتباط موثر با دیگران، شناخت و بیان احساسات، دنبال کردن شواهد برای رسیدن به نتیجه، حل مسئله، همدلی با دیگران و پذیرش اشتباهات و اصلاح آن‌ها تمرین می‌شود.
  گاهی اتفاقاتی می‌افتد که ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشند؛ مثلا سگ دات از صدای رعدوبرق می‌ترسد یا دوست او از تاریکی و طوفان خوش‌اش نمی‌آید. خرابکاری‌های بچه‌ها و دست‌گل‌هایی که به آب می‌دهند هم ممکن است بعضی از کودکان را نگران کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که با اقتباس از کتابی با همین نام، نوشته‌ی رندی زاکربرگ ساخته شده، درباره‌ی دختربچه‌ای هشت‌ساله به نام دات است که همیشه در حال پیدا کردن راه‌حل یا برنامه‌ریزی برای انجام کارها با استفاده از برنامه‌های روی تبلت یا کامپیوترش است. او در هر قسمت، با چالشی روبرو می‌شود و سعی می‌کند با همراهی والدین و دوستانش آن را حل کند. گاهی راه‌حل‌های او و دوستانش به اندازه‌ی کافی پخته نیستند و باعث به وجود آمدن دردسرهایی برای خودشان یا دیگران می‌شوند ولی آن‌ها با روحیه‌ی خوبی که دارند، اشتباهاتشان را می‌پذیرند و سعی می‌کنند با کمک هم و راهنمایی بزرگ‌ترها مسئله‌ی پیش‌آمده را حل کنند. موقعیت‌هایی که دات و دوستانش با آن‌ها مواجه می‌شوند، به موضوعات روزمره‌ی زندگی خیلی از کودکان مربوطند؛ مثلا ترس از تاریکی، دلتنگی برای خانواده، کمک به دوستی برای نترسیدن از صدای رعد یا پیدا کردن وسیله‌ای که گم شده. والدین دات و بقیه‌ی بزرگ‌ترها خوش‌رفتار و حمایتگرند و وقتی بچه‌ها نیاز به کمک داشته باشند، در کنارشان هستند. بچه‌ها در قسمت‌های مختلف یاد می‌گیرند احساساتشان را بشناسند و بیان کنند، با دیگران همدلی کنند، کارها را به صورت گروهی انجام دهند، مسئولیت‌پذیر باشند، اشتباهاتشان را بپذیرند و برای جبران خطاهایشان تلاش کنند.
  گاهی اتفاقاتی برای بچه‌ها می‌افتد که ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشند؛ مثلا سگ دات از رعدوبرق می‌ترسد یا دوستش از طوفان خوش‌اش نمی‌آید. یکی دو بار هم از کلماتی مثل ترسو یا احمقانه استفاده شده است. موقعیت‌های سریال و اتفاقاتی که برای بچه‌ها می‌افتد، ممکن است برای کودکان خردسال قابل ارتباط نباشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دات یک دختربچه‌ی هشت‌ساله‌ی پرحرف و پرانرژی است که در هر قسمت، ماجراهای مختلفی را در کنار خانواده و دوستانش تجربه می‌کند و برای حل مسائلی که با آن‌ها مواجه می‌شود، از تبلت و کامپیوترش استفاده می‌کند. دوستان او، هال، روبی، نِو و دِیو نام دارند و سگی به نام اسکرچ هم همیشه همراه اوست. ترس از تاریکی و رعد‌وبرق، گم کردن عروسک، پیدا کردن گنج، رفتن به اردو و بازی کامپیوتری در کنار دوستان، از جمله اتفاقاتی است که در هر قسمت برای دات و بقیه می‌افتد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این قسمت چه ماجرایی برای دات و دوستانش پیش آمد؟ آن‌ها برای حل مسئله‌ای که با آن روبرو شدند چه راه‌حلی پیدا کردند؟ آیا راه‌حلشان مفید بود؟
  به نظر شما دات با کدام‌یک از دوستانش رابطه‌ی صمیمانه‌تری دارد؟ فکر می‌کنید چرا آن‌ها با هم صمیمی‌ترند؟
  اگر برای شما مسئله‌ای پیش بیاید چه کار می‌کنید؟ از چه کسانی کمک می‌گیرید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۷۸
  رتبه MPAA TV-Y
  مدت زمان ۱۱
  کشور سازنده کانادا، آمریکا
  استودیو Industrial Brothers، The Jim Henson Company
  جایزه ها Kidscreen Awards
  بازیگران آیزایا اسلیتر، تری مک گورین، لیلی نوئل بارتلم
  سال انتشار ۲۰۱۶