دختران کاغذی

(Paper Girls)
thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی علمی تخیلی درباره‌ی سفر چند دختر روزنامه‌پخش‌کن به آینده، مواجهه‌ی آنها با اشرار و نسخه‌های بزرگتر خود

سال: 2022
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بین گروه دختران روزنامه‌ای حس حمایتگرانه‌ای وجود دارد. بچه‌ها در موقعیت‌های خطرناک، کنار هم هستند و به این ترتیب، به یکدیگر حس امنیت بالایی را منتقل می‌کنند. هر چند مواجهه با این سفر در زمان و پذیرش و هضم اتفاقات رخ داده، حسی عجیب و ناشناخته برای آنها پیش آورده است. برخی شخصیت‌ها در آینده جان باخته‌اند و دخترها از مواجهه با حقیقت مرگ عزیزان‌شان دچار ناراحتی و اندوه می‌شوند. بیگانگان بدنبال دخترها هستند و جان دخترها و دیگر دوستان‌شان در خطر است و اغلب احساس ناامنی و ترس دارند. همچنین آنها در آینده‌ با نسخه‌ی بزرگترشان مواجه می‌شوند. گاه دستاوردهای نسخه‌های بزرگتر باعث سربلندی و افتخار دخترها می‌شود و گاه روال زندگی این نسخه‌ها جز سرشکستگی و افسوس حاصل دیگری برای‌شان ندارد. دخترها بر سر موضوعاتی با هم اختلافاتی دارند، ولی در مجموع حس اعتماد خوبی بین‌شان برقرار است.
  مادر ارین انگلیسی بلد نیست و ارین حس مسئولیت بالایی برای مراقبت از خانواده‌ی خود دارد. او با اینکه روز اول کارش به عنوان پخش‌کننده‌ی روزنامه است، اما به سرعت با شرایط این شغل هماهنگ می‌شود و با دوستان جدیدش رابطه‌ی خوبی برقرار می‌کند. تیفانی حس حمایتگرانه‌ی بالایی نسبت به دخترها دارد و برای دفاع از آنها پیشقدم می‌شود. این موضوع در بین بقیه‌ی بچه‌ها نیاز به عنوان امری ارزشمند درآمده است و در ماجراجویی‌ها همگی از هم مراقبت می‌کنند. بچه‌ها در مواجهه با آینده و نسخه‌ی بزرگتر خود، گاه دچار ناراحتی‌هایی می‌شوند، اما با همدلی با هم تلاش دارند این حس را تغییر بدهند و روحیه‌ی خود را بازیابند. روحیه‌ی انعطاف و سازگاری شخصیت‌های اصلی با جهان جدید بسیار خوب است و به سرعت می‌توانند با این جهان و اختراعات و امکانات جدید هماهنگ شوند و روش استفاده از آن را بیابند.
  در بخش‌هایی از سریال به موضوع پذیرایی نوشیدنی الکلی در مهمانی‎‌ها اشاره می‌شود. بچه‌ها گاه در گفت‌وگوهای خود به خاطراتی اشاره می‌کنند؛ مثل برهنه دیدن یکی از پسران همکلاسی‌شان. نسخه‌های بزرگتر بچه‌ها گاه در روابط رمانتیکی هستند و بچه‌ها راجع به آن باهم صحبت می‌کنند. در برخی صحنه‌ها، بزرگسالان در حال مصرف نوشیدنی‌های الکلی ترسیم می‌شوند. نسخه‌ی بزرگتر ارین به خوردن قرص‌های آرام‌بخش اعتیاد دارد. موضوعاتی چون حمله‌ی بیگانگان و تسخیر زمین، فقر، افسردگی و مرگ والدین نیز همگی موضوعاتی متعلق به جهان بزرگسالی است.
  در سریال از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده است: احمق، بازنده، لعنتی، عوضی، تازه‌کار، آشغال، کثافت و افتضاح.
  در فیلم نوجوانان در دنیای جدید با ابزارها و بسترهای جدید تکنولوژیک آشنا می‌شوند و اطلاعاتی درباره‌ی تاریخچه‌ی ساخت و توسعه‌ی آنها نیز به دست می‌آورند. این اطلاعات می‌تواند مخاطبان را به مطالعه در این زمینه ترغیب کند.
  بچه‌ها در خلال سریال با فرهنگ برخی سرزمین‌ها از جمله چین آشنا می‌شوند و آداب و رسوم، خرافات، افسانه‌ها، نوع روابط و تعاملات درون فرهنگی این مردمان تا حدی نمایش داده می‌شود.
  بچه‌ها متوجه تغییراتی عجیب در آب و هوا می‌شوند. گویا موقعیتی اضطراری باعث فرار مردم شده است و کسی در شهر نیست. بچه‌ها به خانه‌‌ای پناه می‌برند. یکی از بچه‌ها برای دفاع از بقیه از اسلحه‌ی پدرش استفاده می‌کند، ولی اشتباهی به ارین شلیک می‌کند. ارین دچار خونریزی شدیدی می‌شود طوریکه احتمال مردنش می‌رود؛ البته به شکلی معجزه‌آسا نجات پیدا می‌کند. یکی از بچه‌ها با چوب بیسبال به سر یکی از بیگانگان می‌زند و باعث مرگ او می‌شود. بیگانگان به دنبال بچه‌ها می‌گردند و با شکنجه و شلیک با اسلحه‌های لیزری آنها را مورد تهدید و ضرب و شتم قرار می‌دهند. برخی گروه‌های بزه‌کار به دخترها زور می‌گویند و با تهدید و ارعاب، از آنها اخاذی می‎کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال دختران کاغذی، که براساس مجموعه کتابی تصویری به همین نام اثر برایان واگان ساخته شده است، درباره‌ی سفر تخیلی چهار دختر روزنامه‌پخش‌کن به آینده و مواجهه‌ی آنها با نسخه‌های بزرگترشان است. ظاهرا بیگانگانی به زمین حمله کرده‌اند و بچه‌ها برای برگشت به زمان خود مجبور به مبارزه با این افراد هستند. بین بچه‌ها حس حمایتگری خوبی وجود دارد. بچه‌ها در موقعیت‌های خطرناک، کنار هم هستند و به این ترتیب، به یکدیگر حس امنیت را منتقل می‌کنند. هر چند مواجهه با این سفر در زمان و پذیرش و هضم اتفاقات رخ داده، حسی عجیب و ناشناخته برای آنها پیش آورده است، مثلا برخی شخصیت‌ها در آینده مشخص می‌شود جان باخته‌اند و دخترها از مواجه با حقیقت مرگ عزیزان‌شان دچار ناراحتی و اندوه می‌شوند. بیگانگان بدنبال دخترها هستند و جان دخترها و دیگر دوستان‌شان در خطر است. آنها در آینده‌ با نسخه‌ی بزرگترشان مواجه می‌شوند. گاه دستاوردهای نسخه‌های بزرگتر باعث سربلندی و افتخار دخترها می‌شود و گاه روال زندگی این نسخه‌ها جز سرشکستگی و افسوس حاصل دیگری برای‌شان ندارد. دخترها بر سر موضوعاتی با هم اختلافاتی دارند، ولی در مجموع حس اعتماد خوبی بین‌شان برقرار است. روحیه‌ی انعطاف و سازگاری شخصیت‌های اصلی با جهان جدید بسیار خوب است و به سرعت می‌توانند با این جهان و اختراعات و امکانات جدید هماهنگ شوند و روش استفاده از آن را بیابند. فیلم بر مفاهیمی چون اهمیت انطباق با شرایط و قدرت اثرگذار در ایجاد تغییر در اتفاقات تاکید دارد.
  سریال شامل لحظاتی دلهره‌آر است از جمله ایجاد تغییراتی عجیب در آب و هوا و موقعیتی اضطراری که ظاهرا باعث فرار مردم شده است. یکی از بچه‌ها برای دفاع از بقیه با اسلحه‌ی اشتباهی به ارین شلیک می‌کند. ارین دچار خونریزی شدیدی می‌شود طوریکه احتمال مردنش وجود دارد؛ البته به شکلی معجزه‌آسا نجات پیدا می‌کند. یکی از بچه‌ها با چوب بیسبال به سر یکی از بیگانگان می‌زند و باعث مرگ او می‌شود. بیگانگان به دنبال بچه‌ها می‌گردند و با شکنجه‌ی افراد و شلیک با اسلحه‌های لیزری آنها را مورد تهدید و ضرب و شتم قرار می‌دهند. برخی گروه‌های بزه‌کار نیز به دخترها زور می‌گویند و با تهدید ارعاب آنها را مورد اخاذی قرار می‌دهند. نسخه‌های بزرگتر بچه‌ها گاه در روابط رمانتیکی هستند و بچه‌ها راجع به آن باهم صحبت می‌کنند. در برخی صحنه‌ها، بزرگسالان در حال مصرف نوشیدنی‌های الکلی ترسیم می‌شوند. نسخه‌ی بزرگتر ارین به خوردن قرص‌های آرام‌بخش اعتیاد دارد. موضوعاتی چون حمله‌ی بیگانگان و تسخیر زمین، فقر، افسردگی و مرگ والدین نیز همگی موضوعاتی متعلق به جهان بزرگسالی است.تماشای این فیلم برای کودکان و نوجوانان زیر 14 سال پیشنهاد نمی‌شود. نوجوانان بین 14 تا 16 سال هم بهتر است همراه با والدین خود تماشا کنند تا فرصت گفتگو پیرامون مفاهیم فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  چند دختر نوجوان در صبح جشن هالووین 1988، در حال پخش روزنامه هستند که ناگهان در اثر اختلالی در زمان، به آینده و به سال 2019 سفر می‌کنند. آنها با بیگانگانی مهاجم مواجه می‌شوند که نسل بشر را مورد مخاطره قرار داده‌اند و بچه‌ها در این ماجراجویی با این بیگانگان مبارزه می‌کنند تا به زمان خود برگردند. همچنین در خلال سفر، هر دختر با نسخه‌ی بزرگتر خود مواجه می‌شود و چاره‌ای ندارد که یا تسلیم تقدیر شود و هر چه را که رخ داده بپذیرد و یا با تغییر شرایط، سرنوشت دیگری برای خود و بقیه رقم بزند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا ارین از مواجهه با نسخه‌ی بزرگتر خود ناراحت شد؟
  شما با کار کردن نوجوانان مواف هستید؟ چه منافع و چه مشکلاتی می‌تواند به همراه داشته باشد؟
  اگر امکان سفر در زمان وجود داشت، آیا دوست داشتید به آینده سفر کنید؟ اگر بله، تحت چه شرایطی و اگر نه، به چه دلیل؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۸
  کارگردان Stephany Folsom
  رتبه MPAA TV-MA
  مدت زمان ۴۰
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Future Investigations، Sorry Dave Productions، Sic Semper Tyrannis، Plan B Entertainment، Amazon Studios، Legendary Television
  بازیگران سوفیا رزینسکی، فینا استرازا، کمرین جونز
  سال انتشار ۲۰۲۲