رد پای آبی و شما

(Blue's Clue and You)
thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجراهای مجری و سگ آبی همراه با حل مسئله از طریق پیدا کردن سرنخ‌ها

سال: 2019
  بررس فیلم: دریا نویدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  استفاده از رنگ‌هایی درخشان و براق در کنار موسیقی‌های مناسب، فضایی شاد و کودکانه برای مخاطبان خردسال فراهم کرده است. شخصیت آبی، بسیار بازیگوش و کنجکاو و البته شوخ طبع است. او در عین حال که گاه معما‌هایی را مطرح می کند که می‌توانند برای مخاطب دشوار باشند، اما بسیار مهربان است و برای یاری کردن مخاطبان دست از تلاش برنمی‌دارد.
  در هر قسمت با مواجه شدن مخاطب با معما و همراهی او تا حل آن، با شیوه‌های تفکر و حل مسئله و نگاه دقیق به مسائل آشنا می‌شویم. نگاه شخصیت‌های سریال به یکدیگر و همچنین شیوه‌ی گفتگوی آن‌ها، شیوه‌ای مثبت، اخلاقی و آموزنده است. هیچ یک از شخصیت‌های داستان از واژگان با بار منفی استفاده نمی‌کنند و یکدیگر را بابت ناتوانایی‌هایشان تحقیر نمی‌کنند. در طول این مجموعه تلویزیونی صدایی را به نمایندگی از مخاطبان کودک این برنامه می‌شنویم که به سوالات مجری برنامه پاسخ می‌دهند. در واقع این مجموعه با استفاده از این شیوه تلاش دارد پرسشگری و فرهنگ پرسش و پاسخ را در میان مخاطبان ترویج کند. ضمن اینکه مخاطب احساس می‌کند او هم نقش کلیدی در حل معماها دارد. یکی دیگر از نکاتی که در این مجموعه به آن توجه شده، کمک گرفتن از دیگران زمانی که پاسخ را نمی‌دانیم، است. در واقع در اغلب قسمت‌ها زمانی که جاش به مشکلی بر می‌خورد با یکی از دوستانش تماس می‌گیرد یا از مخاطبان سوال می‌پرسد.
  یکی از نکات آموزشی این سریال تقویت مهارت‌های زبانی و شناختی در مخاطب است. در هر قسمت از این برنامه، کودک با تعدادی کلمه‌ی آسان و مناسب برای رده‌ی سنی خود و همچنین تعدادی از اشکال و رنگ‌های مختلف آشنا می‌شود و آن‌ها را می‌آموزد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مجموعه تلویزیونیِ ردپای آبی و شما، مجموعه‌ای است که در ادامه‌ی مجموعه‌ی کلاسیک ردپای آبی که تا سال ۲۰۰۲ پخش می‌شد، تولید شده است. در مجموعه‌ی تلویزیونی جدید از فضای شادتر و لطیف‌تری برای مخاطبان استفاده شده و استفاده از رنگ‌های براق و درخشان در کنار موسیقی‌های شاد و شوخی‌های شخصیت‌ها، فضای کودکانه‌ای را به مجموعه بخشیده است. در هر قسمت از این مجموعه، مجری با کمک مخاطبان به حل یکی از معماهایی که سگی به نام آبی مطرح کرده است، می‌پردازند. هر معما بهانه‌ای برای آموزش مجموعه‌ای از مهارت‌ها از جمله مهارت‌های شناختی، رفتاری و زبانی به مخاطبان است. پاسخ مخاطبان به سوالات مجری برنامه باعث حل معماها می‌شود و در این مجموعه توجه زیادی به ترویج روحیه‌ی پرسشگری و تاکید بر اهمیت نقش مخاطبان به عنوان افرادی که معماها را حل می‌کنند، شده است. آبی معماهای هر قسمت را مطرح می‌کند و سرنخ‌ها و پاسخ‌هایی برای حل آن را هم در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. شخصیت کنجکاو، آرام و مهربان او باعث می‌شود که مخاطب برای حل هر مسئله انگیزه پیدا کند و معماها را به عنوان اتفاقاتی غیر قابل حل و پیچیده نبیند. همچنین جاشوا تمام سرنخ‌ها را در دفتری مکتوب می کند که پشت این دفتر تبدیل به تلفن موبایل می شود و جاشوا در مواقعی که پاسخ سوالی را نمی‌داند با کمک آن با دوستانش تماس می گیرد.
  تماشای سریال برای کودکان کوچکتر از 4 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 4 تا 6 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  مجری این برنامه جاشوا نام دارد. او به همراه سگی به نام آبی این برنامه را اجرا می‌کند. در هر قسمت، آبی معمایی را مطرح می‌کند و سپس با جا گذاشتن ردپای خود، به جاشوا و مخاطبان برنامه کمک می‌کند تا این معما را حل کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام معما را بیشتر از بقیه دوست داشتید؟
  تابه‌حال برای شما هم پیش آمده پاسخ سوالی را با کمک سرنخ‌ها پیدا کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۷
  رتبه MPAA TV-G
  مدت زمان ۲۰
  کشور سازنده کانادا، ایالات متحده آمریکا، ایرلند
  استودیو ۹ Story Media Group، Brown Bag Films، Nickelodeon Animation Studio
  بازیگران برد آدامسون، جاشوا دلاکروز، داگ موری
  سال انتشار ۲۰۱۹