قلمروی ناشناخته

(Terra Incognita)
thumbnail
۱۷ سال به بالا
۱۵ تا ۱۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی ترسناک درباره‌ی خواهر و برادری در جست‌وجوی پدر و مادر گمشده‌شان، آشکار شدن رازهای مخوف، همراه با مضامینی چون دوستی و همدلی

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی اریک و اوما خوب است و همدیگر را دوست دارند. پدربزرگ و مادربزرگ هم به آن‌ها توجه می‌کنند و دوستشان دارند. اریک می‌خواهد هر طور شده بفهمد پدر و مادرش کجا هستند. اریک به دختری از دوستان قدیمی‌اش علاقه‌مند می‌شود. آن‌ها با وجود اتفاق‌های ترسناکی که برایشان می‌افتد، سعی می‌کنند تا رسیدن به حقیقت بر ترس‌هایشان غلبه کنند.
  اریک شجاع و مصمم است پدر و مادرش را پیدا کند. او هوای خواهرش را دارد و هر جا خواهرش به کمک نیاز داشته باشد حضور پیدا می‌کند. وقتی اوما متوجه می‌شود اریک کجا رفته، یواشکی سوار ماشین پدربزرگش می‌شود و برای کمک به اریک هر کاری از دستش برمی‌آید، انجام می‌دهد. پدربزرگ آن‌ها با این‌که کمی عصبی است و بابت اتفاقی که برای دخترش افتاده به‌شدت ناراحت است. وقتی پدربزرگ تصمیم اریک را برای کشف راز گم شدن پدر و مادرش می‌شنود، در نهایت موضوع را می‌پذیرد. مادربزرگشان هم زن بسیار خوش‌خلقی است که دائم در حال روحیه دادن به همسرش است. او با مهربانی رفتار می‌کند و سعی دارد تنش‌های به وجود آمده را از بین ببرد. در کیپ کوئرت اریک با پابلو و چند تا دوست‌های قدیمی‌اش آشنا می‌شود. همه‌ی آن‌ها به اریک و اوما کمک می‌کنند راز پدر و مادرشان را کشف کنند.
  در سریال بین دو شخصیت زن و مرد، علاقه‌ای به وجود می‌آید.
  ابتدای فیلم وقتی شکارچیان روح به پارک متروکه می‌روند، زنی شبح‌وار آن‌ها را دنبال می‌کند و روی شیشه‌ی ماشین دایره می‌کشد. وقتی اریک وارد هزارتو می‌شود، گوشه‌ی لباس کسی را می‌بیند و دنبال او می‌رود و متوجه می‌شود یک شبح است. آن شبح که از چشم‌هایش خون جاری است، او را دنبال می‌کند و فریاد می‌کشد. وقتی اریک و پابلو درِ کمد قدیمی‌شان را باز می‌کنند، اسکلتی از توی آن بیرون می‌افتد. آن‌ها در زیرزمین‌های قدیمی پر از تارعنکبوت راه می‌روند و صداهای عجیب و ترسناکی شنیده می‌شود. وقتی گیشرمو به زیرزمین خانه‌ی قدیمی اریک می‌رود، حالش بد می‌شود و کسی نمی‌تواند او را پیدا کند. در بعضی از موقعیت‌ها اشباحی با چشم‌های براق و حالت‌های ترسناک به آن‌ها حمله می‌کنند. گاهی دست‌هایی از پشت گلوی آن‌ها را می‌گیرد. آن‌ها متوجه می‌شوند هیولایی بدن بقیه را تسخیر می‌کند و باعث می‌شود چشم‌های آن‌ها براق شود و تبدیل به هیولا شوند. هیولا می‌خواهد اریک را تسخیر کند که دوست‌هایش نجاتش می‌دهند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال قلمروی ناشناخته ماجرای دختر و پسر نوجوانی است که هشت سال پیش پدر و مادرشان در پارک بزرگی گم شده‌اند. اریک تصمیم می‌گیرد دنبال آن‌‌ها بگردد. آن‌ها سر از ماجراهای ترسناک و عجیبی درمی‌آورند. رابطه‌ی اریک و اوما با هم خوب است. پدربزرگ و مادربزرگ آن‌ها هم خیلی دوستشان دارند، ولی پدربزرگ بیش از حد نگران آن‌هاست. بچه‌ها به صورت گروهی همراه دوستانشان سراغ حل این معما می‌روند و تجربه‌ای از دوستی و همدلی بین آن‌ها به وجود می‌آید.
  فیلم حاوی صحنه‌های ترسناکی است که ممکن است برای افراد کوچک‌تر آزاردهنده باشد. آن‌ها وارد پارکی می‌شوند که ممنوعه است. فضاهای تیره‌وتار، هزارتوی ترسناکی پر از تارعنکبوت، حمله‌ی هیولاهایی با چشم‌های نورانی، مخالفت پلیس با کاری که می‌کنند، دوقلوهای مشکوکی که همیشه سوار تاب هستند و غارهای پرپیچ و خمی که از گوشه کنار آن هیولایی با چشم براق به آن‌ها نگاه می‌کند، از موقعیت‌های ترسناک فیلم است. اریک به پدربزرگ و مادربزرگش دروغ می‌گوید و درواقع از خانه فرار می‌کند. اوما هم بدون اطلاع به کسی پنهانی سوار ماشین پدربزرگش می‌شود. پلیس شخصیتی منفی در فیلم دارد و درمجموع نوجوان‌ها باید به‌تنهایی از راز ترسناک پرده بردارند و با پلیس مقابله کنند. تماشای این سریال برای نوجوان‌های زیر 15 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوان‌های 15 تا 17 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین خود تماشا کنند تا در صورت نیاز بتوانند با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  پدر و مادر اریک و اوما هشت سال قبل در پارک بزرگی که خودشان طراحی کرده و ساخته‌اند، ناپدید می‌شوند. آن‌ها همراه پدربزرگ و مادربزرگشان زندگی می‌کنند. اریک می‌خواهد از راز گم شدن پدر و مادرشان پرده بردارد. به خاطر همین به پدربزرگ و مادربزرگش به دروغ می‌گوید می‌خواهد اردو برود، ولی راهیِ کیپ کوئرت می‌شود و همراه دوست قدیمی‌اش پابلو به پارک تیرا اینکوگنیتا می‌رود. آن‌ها جست‌وجوی خودشان را آغاز می‌کنند و اتفاق‌های عجیب و ترسناکی برایشان رخ می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اریک برای پیدا کردن پدر و مادرش به پدربزرگ و مادربزرگش دروغ گفت و پنهانی از خانه رفت. چرا این کار باعث ناراحتی و عصبانیت بقیه شد؟
  آیا راه‌هایی برای کنترل خشم یا ترس می‌شناسید؟
  چرا پدربزرگ اریک و اوما آن‌قدر مراقبشان بود؟ به نظرتان بهترین راه برای رسیدن به تعادل در رفتار چیست؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۸
  رتبه MPAA TV-۱۴
  مدت زمان ۳۰
  کشور سازنده آرژانتین
  استودیو Buena Vista International، Non Stop
  بازیگران پدرو ماریزی، توماس کرزنر، مورا فیز
  سال انتشار ۲۰۲۲