مجتمع مسکونی سی

(Housing Complex C)
thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی فانتزی درباره‌ی حضور دختری در مجتمعی مرموز و تلاش او برای برقراری صلح بین ساکنان و کشف راز آنجا

سال: 2022
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کیمی دختری شاد و سرزنده و ماجراجوست. او دوست دارد بین افراد مجتمع صلح و دوستی برقرار کند. اغلب بزرگسالان ساکن مجتمع با کیمی و یوری رفتاری پر از محبت دارند و با ایجاد فضایی امن و بی‌حاشیه آن‌ها را از اتفاقات مرموز مجتمع دور نگه می‌دارند تا باعث ناراحتی بچه‌ها نشود. کیمی و دوستانش برای کشف راز نهفته در غار به ماجراجویی می‌پردازند. حضور در غار برای آن‌ها همراه با احساساتی چون ترس، دلهره و هیجان بالاست. بچه‌ها درک و همدلی خوبی نسبت به یکی از ساکنان منزوی مجتمع و همچنین با کارآموزها دارند و با برگزاری جشنی در مجتمع، قصد دارند این همدلی بین همه‌ی بزرگسالان برقرار شود.
  کیمی دختری خونگرم و مهربان است. او با ساکنان مجتمع برخوردی محترمانه دارد و سعی می‌کند با کاهش تنش بین ساکنان و کارآموزها نقش مفیدی در محیط برعهده بگیرد. کیمی و یوری به سرعت باهم وفق پیدا می‎‌کنند. کیمی سعی دارد شرایطی برای یوری آنجا فراهم کند که مدت اقامت در جزیره همراه با خاطرات خوب و هیجان‌انگیز باشد. یوری این رفتار را متقابلا با برخورد خوب پاسخ می‌دهد. بزرگترها در تلاش هستند بچه‌ها را از اتفاقات مرموز رخ داده در مجتمع دور نگه دارند و از آن‌ها محافظت کنند. روابط دوستان ساکن در مجتمع باهم خوب است و در موقعیت‌های خطرناک با فداکاری از هم حمایت می‌کنند.
  افراد بزرگسال در جشن و مهمانی در حال مصرف نوشیدنی الکلی هستند. موضوعاتی چون تمدن‌های باستانی، خدایان، آداب و رسوم و خرافات به جا مانده از آن دوران در سریال مطرح می‌شود که موضوعاتی متعلق به جهان بزرگسالی است.
  شخصیت‌ها با لحنی همراه با خشونت با یکدیگر صحبت می‌کنند که همراه با کلمات توهین‌آمیز است؛ احمق، دیوانه، خرفت، خل و چل، عوضی، اهریمن، گنده، خنگ، روانی
  موضوعات تاریخی و باستان‌شناسی در سریال پیرامون تمدن‌های باستانی، کهن‌الگوها، شعرها، افسانه‌ها و نمادها مطرح می‌شود و می‌تواند مخاطب را به تحقیق و مطالعه در این زمینه ترغیب نماید.
  سریال در کشور ژاپن روایت می‌شود و با معرفی معماری، طراحی منازل، ابزارها، پوشش، غذا، آداب و رسوم و تاریخ و مذاهب این سرزمین، مخاطب را با بخشی از این فرهنگ آشنا می‌کند.
  ساکنان مجتمع به شکلی مرموزی یکی پس از دیگری ناپدید می‌شوند. زیرزمین به غاری باستانی منتهی می‌شود و اجسامی عجیب از جمله سگی مومیایی در آن انبار شده است. موجوداتی خیالی با ظاهری بین انسان و ماهی، گاه در لابه‌لای صخره‌ها مشاهده می‌شوند. به نظر می‌رسد یکی از کارآموزها با تعقیب کیمی و یوری قصد آسیب رساندن به آنها را دارد و کوشیده با وارد کردن ضربات چاقو او را متوقف می‌کند. در ابتدای فیلم صحنه‌ای از جنگ باستانی نمایش داده می‌شود که سربازان با ضربات شمشیر قصد کشتن دخترهایی را دارند. کیمی از لبه‌ی پنجره‌ای مرتفع پایش می‌لغزد و سقوط می‌کند. جنازه‌ی برخی حیوانات مثله شده برای ایجاد ترس در ساکنان در جلوی در منازل پخش می‌شود. بین ساکنان و کارآموزها دعوایی رخ می‌دهد و باهم کتک‌کاری می‌کنند. کوشیده و زنش برای انجام آدابی باستانی، به ساکنان مجتمع حمله می‌کنند و آن‌ها را با ضربات چاقو می‌کشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال مجتمع مسکونی سی، درباره‌ی دختری نوجوان به نام کیمی است که در مجتمعی مسکونی با ساکنان عمدتا بازنشسته‌اش اوقات تابستانش را می‌گذراند. او و تعدادی از دوستان بزرگسالش متوجه می‌شوند زیرزمین مجتمع به غاری باستانی راه باز می‌کند. کمی بعد، گروهی کارآموز به مدیریت خانواده‌ی کوشیده و دخترشان یوری برای اقامت موقت وارد مجتمع می‌شوند. کیمی و یوری با هم دوست می‌شوند، اما با ورود این افراد، ساکنان مجتمع یکی یکی ناپدید شده و کیمی و یوری و دیگر ساکنین سعی در کشف این معما دارند. اغلب بزرگسالان ساکن مجتمع با کیمی و یوری رفتاری پر از محبت دارند و با ایجاد فضایی امن و بی‌حاشیه آن‌ها را از اتفاقات مرموز مجتمع دور نگه می‌دارند تا باعث ناراحتی بچه‌ها نشود. کیمی و دوستانش برای کشف راز نهفته در مجتمع به ماجراجویی می‌پردازد اگرچه این ماجراجویی برای‌شان همراه با احساساتی چون ترس، دلهره و هیجان بالا است. بچه‌ها و دیگر شخصیت‌های مثبت درک و همدلی خوبی نسبت به ساکنان مجتمع و کارآموزها دارند و با برگزاری جشنی در مجتمع، قصد دارند این همدلی بین همه‌ی بزرگسالان برقرار شود. سریال بر اهمیت ارزش‌های انسانی و برقراری صلح دوستی در زندگی تاکید دارد و جدال انسان‌ها بر سر موضوعات مختلف را امری بی‌فایده و نابودگر معرفی می‌کند.
  سریال لحظات ترسناک و دلهره‌آوری دارد؛ ناپدید شدن ساکنان مجتمع، حضور افراد در زیرزمین منتهی به غار باستانی و مشاهده‌ی اجسامی عجیب از جمله نقاشی‌های نمادین و جسد سگی مومیایی. موجوداتی خیالی با ظاهری بین انسان و ماهی گاه در لابه‌لای صخره‌ها مشاهده می‌شوند. جنازه‌ی برخی حیوانات مثله شده برای ایجاد ترس در ساکنان در جلوی در منازل پخش می‌شود. بین ساکنان و کارآموزها دعوایی رخ می‌دهد و باهم کتک‌کاری می‌کنند. کوشیده و زنش برای انجام آدابی باستانی، به ساکنان مجتمع حمله می‌کنند و آن‌ها را با ضربات چاقو می‌کشند. افراد بزرگسال در جشن و مهمانی در حال مصرف نوشیدنی الکلی هستند. موضوعاتی چون تمدن‌های باستانی، خدایان، آداب و رسوم و خرافات به جا مانده از آن دوران در سریال مطرح می‌شود که موضوعاتی متعلق به جهان بزرگسالی است. تماشای این سریال برای کودکان و نوجوانان زیر 14 سال پیشنهاد نمی‌شود. نوجوانان بین 14 تا 16 سال هم بهتر است همراه با والدین خود تماشا کنند تا فرصت گفتگو پیرامون مفاهیم فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  کیمی دختری نوجوان است که در مجتمعی مسکونی به نام سی، در کنار ساکنان بازنشسته‌اش زندگی می‌کند. ظاهرا زیرزمین مجتمع به غاری می‌رسد که متعلق به تمدنی باستانی است. روزی گروهی کارآموز به مدیریت خانواده‌ی کوشیده و دخترشان یوری برای اقامت تابستانی موقتا وارد مجتمع سی می‌شوند. بعد از ورود این گروه، ساکنان مجتمع یکی یکی ناپدید می‌شوند و هیچ ردی جز اندکی خزه بر روی زمین از آن‌ها به جا نمی‌ماند. بین ساکنان مجتمع و کارآموزها تنش ایجاد می‌شود. کیمی و دوستش یوری سعی دارند بین اهالی با برگزاری جشنی صلح برقرار کنند، اما اتفاقات مرموز همچنان ادامه پیدا می‌کند. در هر قسمت، بچه‌ها به همراه دوستان‌شان بدنبال کشف علت این اتفاقات عجیب و معمایی هستند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا خانواده‌ی کوشیده، با ساکنان مجتمع رفتاری همراه با خشونت داشتند؟
  نمادهای فیلم مثل خزه، رنگین‌کمان و دروازه‌ها به سوی معبد را می‌توانید تحلیل کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۴
  کارگردان Yuji Nara
  رتبه MPAA TV-۱۴
  مدت زمان ۲۶
  کشور سازنده ژاپن، آمریکا
  استودیو Akatsuk، Production I.G، Warner Bros. Discovery
  بازیگران سین چیپلاک، کتلین گلس، لیان کلت لوی
  سال انتشار ۲۰۲۲