والت گوزن شگفت‌انگیز

(Valt the Wonder Deer)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک گوزن جادویی و دوستانش، و سفر قهرمانی او برای پیدا کردن والدین‌اش و حاکم شدن بر سرزمین‌اش

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی بین والت و بقیه، ماجراهایی که در کنار هم تجربه می‌کنند و نیز بخشی از احساساتشات می‌تواند برای کودکان معنادار باشد. همچنین، فضای معمایی و مرحله‌ای داستان‌ها هم برای خیلی از کودکان قابل ارتباط است.
  والت و بقیه مصمم و مسئولیت‌پذیرند. آن‌ها برای رسیدن به هدفشان همه‌ی تلاش‌شان را می‌کنند، از یکدیگر در موقعیت‌های دشوار حمایت می‌کنند و خسته و ناامید نمی‌شوند.
  در یکی از قسمت‌ها شخصیت‌ها میوه‌ای می‌خورند که به نظر می‌رسد شبیه مواد روانگردان، هم باعث تغییر رفتار می‌شود و هم اعتیادآور است. موضوعاتی مثل نجات والدین و مبارزه برای نجات سرزمین، موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند و ممکن است برای کودکان کوچک‌تر اضطراب‌آور باشند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده است؛ مسخره، لعنتی، لجباز، افتضاح، خیانت‌کار، حال‌به‌هم‌زن، دهنت رو ببند، عنق، احمقانه، خنگ، خل و چل، احمق، چه غلطی می‌کنی، لعنت بهتون و عقب‌مونده.
  داستان با توجه به اهمیت عدد پنج در اساطیر و فرهنگ چین و موضوع عناصر پنج‌گانه‌ی هستی نوشته شده و می‌تواند موضوعی قابل مطالعه و پیگیری برای کودکان باشد.
  در همه‌ی قسمت‌های سریال، بین هیولاها و والت و دوستانش تعقیب‌ و گریزهایی رخ می‌دهد. در جریان این اتفاقات، شخصیت‌ها از بلندی پرت می‌شوند، به درون دره سقوط می‌کنند، در تله می‌افتند یا با هم مبارزه می‌کنند، ولی در هیچ یک از این صحنه‌ها آسیبی نمی‌بینند. والت ابتدا تصور می‌کند والدینش به دست هیولاها از بین رفته‌اند، ولی بعدا متوجه می‌شود آن‌ها زندانی پادشاه هیولاها هستند. شخصیت‌ها با خوردن میوه‌های جادویی تغییر رفتار می‌دهند و خشن و بدرفتار می‌شوند. روح پادشاه هیولاها در بدن شخصیت‌ها وارد می‌شود و آن‌ها را خشن و ترسناک می‌‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال انیمیشنی دوبعدی والت گوزن شگفت‌انگیز، براساس باور اساطیری چینیان درباره‌ی عناصر پنج‌گانه‌ی هستی ساخته شده، راجع به تلاش و مبارزه‌ی گوزنی به نام والت است که نیرویی جادویی دارد و همراه با پنج دوستش که هر کدام از یکی از سرزمین‌های پنج‌گانه‌ی چوب، خاک، آتش، آب و فلز می‌آیند، راهی سفری پرمخاطره می‌شوند تا با پیدا کردن پنج عنصر هستی، هم والدین والت را از اسارت پادشاه تاریکی نجات دهند و هم با از بین بردن هیولاها، شرایط را برای پادشاهی والت مهیا کنند. آن‌ها در طول سفر با خطرات و موانع بسیاری روبرو می‌شوند و با کار گروهی و حمایت از یکدیگر، همه‌ی این خطرات و موانع را پشت سر می‌گذارند. والت و دوستانش به هم کمک می‌کنند تا در مبارزه با هیولاهایی که به شکل‌های مختلف، می‌خواهند آن‌ها را از ادامه‌ی مسیر منصرف کنند، پیروز شوند و مصمم و امیدوار به مسیرشان ادامه دهند.
  تعقیب و گریز، افتادن، سقوط و زد و خورد، در همه‌ی قسمت‌های سریال در جریان است. هیولاها با ظاهری ترسناک به دنبال والت و بقیه هستند. آن‌ها به روش‌های مختلفی مثل رفتن به کالبد دوستان والت، سعی دارند آن‌ها را نسبت به هم بدبین کنند. والدین والت در اسارت پادشاه هیولاها هستند و والت در همه‌ی قسمت‌ها در تلاش برای رسیدن به آن‌ها و نجاتشان است. در یکی از قسمت‌ها شخصیت‌ها میوه‌ای می‌خورند که به نظر می‌رسد شبیه مواد روانگردان، هم باعث تغییر رفتار می‌شود و هم اعتیادآور است. همچنین، موضوعاتی مثل نجات والدین و مبارزه برای نجات سرزمین، موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند و ممکن است برای کوچک‌ترها اضطراب‌آور باشند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  والت گوزنی شگفت‌انگیز است که به عنوان یکی از نوادگان پادشاه گوزن، قرار است پادشاه سرزمین چوب شود و پنج سرزمین را از شر هیولایی به نام پادشاه دامینگ نجات دهد. والت که ابتدا تصور می‌کند والدینش را از دست داده، متوجه می‌شود آن‌ها زنده‌ و در بند پادشاه دامینگ هستند. او حالا باید به پنج سرزمین سفر کند و عناصر جادویی پنج‌گانه را پیدا کند تا بتواند والدینش را از شر دامینگ نجات دهد. او با پنج دوستش، میمونی آبی از سرزمین چوب به نام کبالت، هیولایی سبز از سرزمین فلز به نام کِم، گربه‌ای زرد از سرزمین خاک به نام تریکا، پرنده‌ای نارنجی از سرزمین آتش به نام آلیا و گاومیشی سفید از سرزمین آب به نام یارک، راهی سفر می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  دوستان والت هر کدام چه ویژگی جالبی دارند؟ شما از کدام یکی از آن‌ها بیشتر خوش‌تان می‌آید؟
  به نظرتان چرا دوستان والت به او کمک می‌کنند تا به هدفش برسد و پادشاه شود؟ والت و آن‌ها چگونه با هم دوست شدند؟
  سفر والت و دوستانش به آن‌ها چه کمکی می‌کند؟ آن‌ها در طول سفر چه تغییراتی کردند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۴
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۶۱
  مدت زمان ۱۳
  کشور سازنده چین
  استودیو DreamEast Pictures، Tencent
  بازیگران اوگی بنکس، بن دیسکین، کریستوفر سویندل
  سال انتشار ۲۰۱۷