یک داستان مخوف و ترسناک

(A Tale Dark & Grimm)
thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی فانتزی درباره‌ی ترک خانه و سفر خواهر و برادری دوقلو و تلاش آن‌ها برای یافتن والدین جدید

سال: 2021
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هانسل و گرتل، وقتی برداشت می‌کنند والدین‌شان قصد نابودی آن‌ها را داشته‌اند، به شدت حس ترس و سرخوردگی را در خود احساس می‌کنند. خانه برای‌شان جایی ناامن و خطرناک جلوه می‌کند و هر کاری می‌کنند تا زودتر از آنجا خلاص شوند. ترک قصر، جایی که به آن مدت‌ها خو گرفته بودند، تصمیمی سخت است و هر دو احساس تنهایی و درماندگی دارند، ولی رفتارهای حمایتگرانه‌ی بچه‌ها نسبت به هم، حالشان را کمی بهتر می‌کند. بچه‌ها نسبت به هم حس همدلی بالایی دارند و احساسات هم را به خوبی درک می‌کنند. آن‌ها در مواجهه با سرپرستان جدیدشان، گاهی دچار تردید می‌شوند و نمی‌توانند به آن‌ها اعتماد کنند و گاه حس امنیت را کنار آن‌ها تجربه می‌کنند، اما حس دلتنگی برای خانه و خاطرات گذشته نیز اغلب همراه‌شان است. تجربه‌ی آن‌ها در شکست و ناامیدی، ممکن است برای کودکان و نوجوانان معنادار باشد.
  گرتل دختری شجاع و ماجراجوست. او برای رسیدن به خواسته‌هایش سرسختانه مبارزه می‌کند و در مواجهه با موانع، به جای کم آوردن و تسلیم شدن، به‌دنبال راهی جایگزین می‌گردد. هانسل نیز اگرچه جسارت کمتری نسبت به گرتل در رویارویی با موقعیت‌های دشوار دارد، ولی برای همراهی با گرتل و حمایت از او، سعی می‌کند با ترس‌ها و تردیدهایش مقابله کند. بچه‌ها رابطه‌ی دوستانه‌ی خوبی با هم دارند و به تصمیمات هم احترام می‌گذارند و یکدیگر را برای خطاهایشان قضاوت و طرد نمی‌کنند. دوستان هانسل و گرتل نیز، افرادی حامی و مهربان هستند و به آن‌ها کمک می‌کنند.
  موضوعاتی چون کودک‌ربایی و آسیب به خردسالان، حقوق کودکان و وظایف والدین و سرپرستان برای مراقبت مناسب از آن‌ها که در سریال مطرح است، جز موضوعات متعلق به جهان بزرگسالی است.
  برخی الفاظ توهین‌آمیز در سریال به کار رفته است؛ نمک‌نشناس، دیوانه‌کننده، زشت، مسخره، به درد نخور، احمقانه.
  سریال به دوران قرون وسطی اروپا برمی‌گردد و سبک زندگی، پوشش و باورها و خرافات آن دوران را تا حدی ترسیم می‌کند.
  هانسل و گرتل متوجه می‌شوند سرشان توسط والدین‌شان با شمشیر قطع شده و سپس با نخی جادویی از نو دوخته شده است. زن کیک‌پز قصد کشتن هانسل و گرتل را دارد و می‌خواهد با آن‌ها کیک درست کند. او به علت بیماری روانی، کودکان زیادی از جمله فرزند خودش را نیز پخته و تبدیل به کیک کرده است. هانسل به اجاقی داغ انداخته می‌شود و هر لحظه امکان دارد آنجا خفه شود و بسوزد. زن در حال تعقیب بچه‌ها از ارتفاع سقوط می‌کند و بر آب نباتی تیز افتاده و می‌میرد. در جنگل تاریک گرگ‌ها به کودکان حمله می‌کنند و قصد شکارشان را دارند. بچه‌ها برای نجات خود از ارتفاعات خطرناکی عبور می‌کنند. پسران کشاورزی در اثر نفرین او به پرستو تبدیل شده و در کوهی حبس هستند. گرتل برای باز کردن دری جادویی، انگشت خود را قطع می‌کند. هانسل در جنگلی جادویی در اثر شکار زیاد از حد به هیولایی تهاجمی تبدیل می‌شود. کلاغ‌هایی در خلال قسمت‌ها، رخداد وقایعی ترسناک را تجسم می‌کنند، مثل پاره شدن شکم شخصیت‌ها و تکه‌تکه شدن بدن‌شان. بچه‌ها با اژدهایی ترسناک مبارزه می‌کنند. این مبارزات با انفجار، آتش‌سوزی و استفاده از ساتور، چاقو و دیگر اجسام تیز است. افرادی مرموز با ظاهرهای ترسناک در حال تعقیب هانسل و گرتل هستند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال انیمیشنی و کامپیوتری یک داستان مخوف و ترسناک، براساس کتاب کودکانی به همین نام اثر آدام گیتویز ساخته شده است، به داستان خواهر و برادری دوقلو به نام گرتل و هانسل می‌پردازد که روزی براساس شواهدی برداشت می‌کنند والدین‌شان قصد کشتن آن‌ها را داشته‌اند. بچه‌ها از قصر فرار می‌کنند و برای یافتن والدینی جدید راهی جنگل می‌شوند. ترک خانه، جایی که به آن خو گرفته بودند، برای بچه‌ها تصمیمی سخت است و هانسل و گرتل احساس تنهایی و درماندگی می‌کنند، ولی رفتارهای حمایتگرانه‌‌شان نسبت به هم، روحیه‌ی‌ هر دو را کمی بهتر می‌کند. بچه‌ها نسبت به هم حس همدلی بالایی دارند و احساسات هم را به خوبی درک می‌کنند. آن‌ها در مواجهه با سرپرستان جدیدشان، گاهی دچار تردید می‌شوند و نمی‌توانند به آن‌ها اعتماد کنند و گاه حس امنیت را کنار آن‌ها تجربه می‌کنند، اما حس دلتنگی برای خانه و خاطرات گذشته نیز اغلب همراه‌شان است و در شکست‌ها و ناامیدی‌ها بیش از پیش بر آن‌ها جلوه می‌کند. بچه‌ها رابطه‌ی دوستانه‌ی خوبی با هم دارند و برای تصمیمات هم احترام و ارزش قائلند و هم را برای خطاهای‌شان قضاوت و طرد نمی‌کنند. دوستان هانسل و گرتل نیز، افرادی حامی و مهربان هستند و به آنها کمک می‌کنند. سریال بر اهمیت مفاهیمی چون دوستی، حمایت‌گری و همراهی مثبت در مواجهه با مشکلات و کنار آمدن با سختی‌ها تاکید دارد.
  فیلم موقعیت‌های دلهره‎‌آور متعددی دارد؛ از جمله برداشت بچه‌ها درباره‌ی قطع شدن سرشان توسط والدین‌شان با شمشیر و حضور در خانه‌ی زنی بیمار که قصد کشتن بچه‌ها و تبدیل‌شان به کیک را دارد. او کودکان زیادی از جمله فرزند خودش را نیز قبلا کشته است. هانسل به اجاقی داغ انداخته و حبس می‌شود. زن در حال تعقیب بچه‌ها از ارتفاع سقوط می‌کند و می‌میرد. در جنگل تاریک نیز خطرات متعددی برای بچه‌ها به وجود می‌آید، از جمله حمله‌ی گرگ‌ها عبور از ارتفاعات خطرناک و تعقیب شدن توسط شخصیت‌های مرموز با ظاهری ترسناک. کلاغ‌هایی در هر قسمت‌، رخداد وقایعی ترسناک را روایت و تجسم می‌کنند، مثل پاره شدن شکم شخصیت‌ها و تکه تکه شدن بدن‌شان. بچه‌ها با اژدهایی ترسناک مبارزه می‌کنند. این مبارزات با انفجار، آتش‌سوزی و استفاده از ساتور، چاقو و دیگر اجسام تیز است. موضوعاتی چون کودک‌ربایی، آسیب به کودکان، حقوق کودکان و وظایف والدین و سرپرستان برای مراقبت مناسب از آن‌ها که در سریال مطرح است، در دنیای کودکان معنادار نیست. تماشای این سریال برای کودکان زیر 11 سال پیشنهاد نمی‌شود. کودکان بین 11 تا 13 سال هم بهتر است همراه با والدین خود تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو در مورد موضوعات فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  خواهر و برادری دوقلو به نام گرتل و هانسل در قصر کنار والدین‌شان زندگی می‌کنند، تا اینکه روزی از شواهدی برداشت می‌کنند سرشان توسط والدین‌شان قطع و سپس با نخی جادویی دوخته شده است. آن‌ها برای محافظت از خود از قصر فرار می‌کنند تا والدینی مناسب برای خود دست و پا کنند. در هر قسمت از سریال آن‌ها با افرادی مختلف مواجه می‌شوند و برای سرپرستی انتخاب‌شان می‌کنند؛ گاهی این افراد آسیب‌زننده هستند، مثل زن کیک‌پز و گاهی نیاز به کمک دارند، مثل زن و مرد شلغمی. هانسل و گرتل در هر قسمت بدنبال ماجراهای مربوط به این خانواده‌های جایگزین می‌روند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا هانسل و گرتل از قصر فرار کردند؟
  فکر می‌کنید والدین خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟
  شخصیت گرتل را بیشتر دوست داشتید یا هانسل؟ چرا؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۰
  کارگردان Jamie Whitney
  رتبه MPAA TV-Y۷
  مدت زمان ۲۶
  کشور سازنده آمریکا، کانادا
  استودیو Netflix Animation، Boat Rocker Studios، Novo Media Group، Astro-Nomical Entertainment
  بازیگران اسکات آدسیت، ران فانچس، رینی رودریگز
  سال انتشار ۲۰۲۱