سفرهای علمی

(The Magic School Bus)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی سفرهای علمی و ماجراجویانه‌ی یک معلم پرانرژی و دانش‌آموزانش، همراه با تجربه‌ی دوستی، کنجکاوی و اکتشاف

سال: 1994
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فضای کلی این انیمیشن در مدرسه و سفرهای علمی‌ای که دانش‌آموزان به همراه معلم‌شان می‌روند، اتفاق می‌افتد. به همین خاطر کودکان به راحتی با این سریال ارتباط برقرار می‌کنند و جذب آن می‌شوند. کنجکاوی، شگفتی، دوستی و ماجراجویی، موضوعات پررنگ در این سریال و در جهان کودکان‌اند.
  خانم فریزل معلمی پرانرژی است که با عشق و علاقه، به دانش‌آموزانش درس می‌دهد و همیشه در سفرهایی که می‌روند مراقب آن‌ها است. او معلمی جسور و بی‌پروا است. تمام دانش‌آموزان کنجکاوند و با علاقه‌ی زیادی به فراگیری علم می‌پردازند. آن‌ها در ارتباط با هم خوش‌رفتارند و ارتباط دوستانه‌ای با هم و با معلم‌شان دارند.
  این سریال که بر اساس کتابی آموزنده و جذاب ساخته شده، کودکان را به آموختن تمام شاخه‌های علمی تشویق می‌کند. در هر قسمت شاهد سفرهای دانش‌آموزان به مکان‌های متفاوتی مانند فضا، درون بدن انسان، اعماق زمین، دوران ماقبل تاریخ، اعماق دریا یا آتش‌فشان‌ها و آموختن مفاهیم مختلف علمی به شیوه‌ای خلاقانه هستیم.
  بعضی از سفرهایی که در این سریال شاهد آن‌ها هستیم خطرناک‌اند و ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ترسناک باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که در فارسی، به نام «سفرهای علمی» معروف شده، بر اساس رمانی به نام «اتوبوس جادویی مدرسه» نوشته‌ی جونا کول و بروس دگان ساخته شده است. این سریال درباره‌ی اتوبوسی جادویی است که به دستور معلم مدرسه، خانم فریزل، به هر شکل و اندازه‌ای درمی‌آید و دانش‌آموزان مدرسه را به سفرهایی علمی در مکان‌های مختلف دنیا مانند زیر دریا، فضا و حتی به درون بدن انسان می‌برد. دانش‌آموزان با همراهی خانم فریزل با مسائل مختلفی مواجه می‌شوند و تشویق می‌شوند تا راه‌های مختلفی را برای حل این مسائل امتحان کنند. آن‌ها جسور و کنجکاوند و با تجربه‌ی ناکامی و شکست، ناامید نمی‌شوند. این سریال کودکان را به کنجکاوی، آزمایش و تجربه‌‌گری و علاقه به علم ترغیب می‌کند.
  سریال سفرهای علمی صحنه‌های خشن و ترسناکی ندارد؛ تنها ممکن است بعضی از سفرهای ماجراجویانه برای کودکان کوچک‌تر ترسناک باشند. موضوعات علمی مطرح‌شده در هر قسمت نیز می‌توانند برای کوچک‌ترها غیرقابل فهم و حوصله‌سربر باشند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موضوعات علمی مطرح‌شده در هر قسمت با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان‌های این سریال در مورد سفرهای ماجراجویانه‌ی معلمی پرانرژی و دانش‌آموزانش است. در کلاس درس خانم فریزل، بچه‌ها همواره مطالب تازه‌ای یاد می‌گیرند. خانم فریزل بعد از طرح هر سؤال‌، دانش‌آموزان را به سفری علمی و خیال‌انگیز می‌برد؛ سفرهایی نظیر فضا، درون بدن انسان، اعماق زمین، دوران ماقبل تاریخ، اعماق دریا، یا آتشفشان‌ها. آن‌ها با اتوبوس زردرنگ مدرسه به سفر می‌روند که اتوبوسی جادویی است؛ مثلاًٍ وقتی سوارش می‌شوند به اندازه‌ای کوچک می‌شوند که به داخل بدن انسان راه می‌یابند، یا این‌که اتوبوس به شکل حشره درآمده و به دنیای حشرات وارد می‌شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  نظرتان در مورد سفر امروز بچه‌ها چیست؟ دوست دارید چنین سفری را تجربه کنید؟ تا به حال سفری ماجراجویانه رفته‌اید؟
  در سفر امروز چه موضوعاتی برای شما جالب بودند؟
  به نظرتان حضور و همراهی معلم چه کمکی به بچه‌ها می‌کند؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که بچه‌ها از همراهی‌اش لذت می‌برند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  مدت زمان ۲۵
  سال انتشار ۱۹۹۴