سفرهای موک

(Mouk)

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک بچه‌خرس و دوستش گربه و سفرهای ماجراجویانه‌ی آن‌ها به دور دنیا، همراه با تجربه‌هایی هیجان‌انگیز و سرشار از شگفتی و یادگیری

سال: 2011
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  این سریال سرشار از موقعیت‌های همذات‌پندارانه و معنادار برای کودکان است؛ دوستی موک و چاواپا و ارتباط از راه دور با دو دوست دیگرشان، تجربه‌های شگفت‌انگیز و جالب هر روزه‌ی آن‌ها، اشتراک این تجربه‌ها با دوستان‌شان، رقابت‌ها و کل کل‌هایشان و شیطنت‌ها و بازیگوشی‌هایشان همگی برای کودکان قابل ارتباط‌اند.
  موک و چاواپا کنجکاو و بازیگوش و پرانرژی‌اند. آن‌ها دوست دارند درباره‌ی همه چیز بدانند و با مشاهده‌ی دقیق محیط اطراف‌شان چیزهای زیادی درباره‌ی طبیعت، فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف یاد می‌گیرند و هر بار با دیدن پدیده‌های تازه شگفت‌زده می‌شوند. رفتار آن‌ها با هم و با بقیه دوستانه و همراه با احترام است و دوست دارند به دیگران کمک کنند. بقیه‌ی شخصیت‌ها هم مهربان و حمایتگرند و به موک و چاواپا کمک می‌کنند سفرهای شیرین و تجربه‌های بی‌نظیری داشته باشند.
  گاهی موک و چاواپا هم را مسخره می‌کنند.
  موک و چاواپا در سفرهایشان چیزهای زیادی یاد می‌گیرند؛ از ساختن چیزهای جور و واجور با وسایل دورریختنی تا حیوانات و پرنده‌های مناطق مختلف و استفاده‌های دارویی گیاهان و کلی چیزهای دیگر. کودکان در خلال سفرهای آن‌ها به استفاده از تخیل، دوستی با طبیعت و آدم‌ها، مشاهده‌ی دقیق محیط اطراف و کنجکاوی و پرسشگری ترغیب می‌شوند.
  موک و چاواپا به کشورهای مختلف سفر می‌کنند و با جغرافیای کشورها و فرهنگ بومی‌شان آشنا می‌شوند. آن‌ها در کنار مردم آن مناطق تجربه‌های تازه‌ای می‌کنند و با مشارکت در آن موقعیت‌ها، از نزدیک با فرهنگ آن سرزمین آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، داستان سفرهای ماجراجویانه‌ی بچه‌خرسی به نام موک و بچه‌گربه‌ای به نام چاواپا است. آن‌ها با دوچرخه‌هایشان دور دنیا را می‌گردند و در هر قسمت به کشور تازه‌ای می‌روند و بخش‌هایی از تجربه‌هایشان را از طریق لپ‌تاپ و اینترنت برای دو دوست راه دورشان تعریف می‌کنند. موک و چاواپا در سفرهایشان با کشورهای مختلف، با جغرافیا و فرهنگ آن کشورها و بخش‌هایی از سبک زندگی مردم آن مناطق آشنا می‌شوند. تجربه‌ها و ماجراجویی‌های آن‌ها سرشار از شگفتی و هیجان است؛ به‌‌خصوص این‌که با مردم آن کشور دوست می‌شوند و در بخش‌هایی از زندگی روزمره‌ی آن‌ها مشارکت می‌کنند و موقعیت‌ها را از نزدیک تجربه می‌کنند. همه‌ی یادگیری‌ها در خلال داستان‌ها اتفاق می‌افتند و لذت، شگفتی، ماجراجویی و یادگیری، از تجربه‌های برجسته و تأثیرگذار تماشای این سریال، هم برای کودکان و هم بزرگسالان است. این سریال همچنین کودکان را به مشاهده‌ی دقیق محیط اطراف و استفاده از قوه‌ی تخیل‌شان ترغیب می‌کند. در نسخه‌ی اصلی، کودکان با زبان‌ها و لهجه‌های بومی مناطق مختلف هم آشنا می‌شوند ولی این آشنایی در نسخه‌ی دوبله اتفاق نمی‌افتد.
  موضوع ترسناک و خشنی در سریال وجود ندارد و فضای کلی آن شاد و رنگارنگ و دوست‌داشتنی است. رویکرد این سریال در آموزش، مثبت و غیرمستقیم است؛ به این معنی که با شناخت کودکان و نیازها و علاقه‌هایشان و با نزدیک شدن به جهان کودکان، سعی دارد به آن‌ها کمک کند تا خود و دنیای اطراف‌شان را بهتر بشناسند و ارتباط بهتری با خود و جهان برقرار کنند. علاوه بر این، داستان‌ها موقعیت‌هایی را فراهم می‌کنند تا کودکان بتوانند در صورت علاقه‌مندی و با همراهی بزرگ‌ترها در مورد کشورهای مختلف بیشتر یاد بگیرند یا با ایده گرفتن از فعالیت‌های شخصیت‌ها چیزهایی بسازند یا فعالیت‌های تازه‌ای انجام دهند. موضوع آشنایی با کشورها و فرهنگ‌های مختلف ممکن است برای کودکان خردسال که تازه دارند خودشان را می‌شناسند و با هویت فردی و فرهنگی خودشان ارتباط برقرار می‌کنند، به اندازه‌ی کافی جذاب یا قابل ارتباط نباشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موضوعات متنوع داستان‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  موک خرس کوچکی است که با همراهی دوستش، چاواپا که یک گربه‌ی خاکستری است، با دوچرخه‌هایشان دنیا را می‌گردند. آن‌ها در هر قسمت به یک جای جدید می‌روند و تجربه‌های هیجان‌انگیزی می‌کنند و خاطرات و تجربه‌هایشان را از طریق اینترنت و لپ‌تاپ برای دوستان‌شان، میتا و پوپو تعریف می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این قسمت موک و چاواپا به کجا رفتند؟ تا به حال اسم این مکان را شنیده بودید؟ دوست دارید جای آن را روی نقشه ببینید؟
  شما سفر کردن را دوست دارید؟ در سفرهایتان چه چیزهای جالبی تجربه کرده‌اید؟
  به نظر شما تجربه کردن چیزهای تازه هیجان‌انگیز است یا ترسناک؟ شما از تجربه‌های تازه استقبال می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۲۰۱۱