سلام نینجا

(Hello Ninja)

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی دو دوست نینجا و تجربه‌های کودکانه و هیجان‌انگیز آن‌ها برای نجات دیگران، با کمک بزرگ‌ترهای حمایتگرشان

سال: 2019
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  وزلی و جورجی دوستان صمیمی یکدیگرند که همیشه و در همه حال در کنار هم‌اند و کارهایشان را با هم انجام می‌دهند. آن‌ها از دوستی با هم لذت می‌برند و مأموریت‌های نینجایی‌شان را که سرشار از ماجراجویی و بازیگوشی است، با کمک هم انجام می‌دهند. ارتباط آن‌ها با بزرگ‌ترهایشان نیز دوستانه و اطمینان‌بخش است. دنیای وزلی و جورجی سرشار از شادی و امید است و مسائلی که برایشان پیش می‌آیند نیز در جهان کودکانه‌ی آن‌ها معنادار است. دنیای رنگارنگ و پرانرژی آن‌ها و تجربه‌های ماجراجویانه‌شان می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه و معنادار باشد.
  وزلی و جورجی در عین این‌که شیطان و بازیگوش‌اند، مهربان و مسئولیت‌پذیر هم هستند و از این‌که به دیگران کمک کنند لذت می‌برند. آن‌ها دوستان صمیمی یکدیگرند و رفتارشان با هم و با بزرگ‌ترها محترمانه است. وزلی و جورجی مأموریت‌هایشان را با کمک و همکاری هم انجام می‌دهند و به نظر می‌رسد باور دارند که یک دست صدا ندارد. والدین جورجی و مادربزرگ وزلی حمایتگر و مهربان‌اند و در همه‌ی موقعیت‌ها هوای بچه‌ها را دارند. مادربزرگ همیشه به بچه‌ها نکات کوچکی را یادآوری می‌کند و آن‌ها هم از این مشورت‌ها در مأموریت‌هایشان استفاده می‌کنند.
  موضوع نجات دادن دیگران که در طول سریال بارها به آن اشاره می‌شود، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست و ممکن است بعضی از کودکان را درگیر احساس مسئولیتی زودهنگام و اضطراب‌آور کند.
  وزلی و جورجی گاهی حرف‌هایی می‌زنند که ممکن است آموزه‌های نادرستی به کودکان انتقال دهند؛ مثلاً: وقتی عصبانی می‌شم غیرقابل کنترلم، یا نینجاهای باهوش هر کاری می‌تونن بکنن.
  در بعضی قسمت‌ها به موقعیت‌هایی اشاره می‌شود که می‌توانند برای کودکان آموزنده باشند؛ مثلاً تبدیل شدن کرم ابریشم به پروانه، یا بنا به موقعیت داستانی، در مورد گیاهان و جانوران صحبت می‌شود. همچنین، استفاده از قوه‌ی تفکر و پیدا کردن راه‌‌‌های مناسب برای حل مسائل، از موضوعات مورد تأکید در این سریال‌اند.
  موسیقی چینی در پس‌زمینه‌ی بیشتر قسمت‌ها شنیده می‌شود.
  گاهی ماجراجویی‌های شخصیت‌ها آن‌ها را در موقعیت‌های ترسناکی قرار می‌دهد؛ مثلاً باید به سختی، از روی گدازه‌های آتشفشان عبور کنند یا از روی شاخه‌های درخت بپرند. افتادن و پرت شدن و قرار گرفتن در موقعیت‌های خیالی پرخطر در طول سریال زیاد اتفاق می‌افتد ولی فضای داستان‌ها شاد و بامزه است و نینجاها از همه‌ی این موقعیت‌ها جان سالم به در می‌برند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی کامپیوتری که با اقتباس از کتابی با همین نام، نوشته‌ی اِن. دی. ویلسون ساخته شده، درباره‌ی دو دوست صمیمی به نام‌های وزلی و جورجی است که در کنار بزرگ‌ترهایشان، زندگی شاد و پرماجرایی را تجربه می‌کنند. این پسر و دختر پرانرژی و مهربان، دوست دارند به دیگران کمک کنند و برای این کار، تبدیل به نینجا می‌شوند؛ نینجاهایی که بیشتر از فنون رزمی، از مهارت‌های تفکر و حل مسئله، کار گروهی و دوستی با یکدیگر بهره می‌برند. آن‌ها مسائل ساده و روزمره را به مأموریت‌هایی بزرگ و ماجراجویانه تبدیل می‌کنند و با رفتن به دنیایی خیالی، هم از حل کردن مسائل و کمک کردن به دیگران لذت می‌برند و هم چیزهای زیادی را در مورد اهمیت دوستی و همکاری می‌آموزند. مادربزرگِ وزلی نیز که پیرزنی خردمند و باروحیه است، در موقعیت‌های مختلف آن‌ها را همراهی می‌کند و با اشاره‌هایی کوتاه به آن‌ها یادآوری می‌کند که تنها با خوب فکر کردن و همکاری با یکدیگر است که می‌توانند مسائل مختلف را حل کنند و به دیگران کمک کنند. مراقبت از دیگران، توجه به محیط پیرامون و اهمیت دادن به طبیعت و محیط زیست، از موضوعات مورد تأکید در این سریال‌اند.
  گاهی ماجراجویی‌های شخصیت‌ها آن‌ها را در موقعیت‌های ترسناکی قرار می‌دهد؛ مثلاً باید از روی گدازه‌های آتشفشان عبور کنند یا از روی شاخه‌های درخت بپرند؛ هرچند همه‌ی این موقعیت‌ها شاد و بامزه‌اند و نینجاها همیشه جان سالم به در می‌برند. از طرفی، رفتارهای پرخطر نینجاها و شعار آن‌ها در مورد این‌که بر هر کاری توانا هستند، آموزه‌‌ی مناسبی برای کودکان نیست و می‌تواند آن‌ها را نسبت به خطرات دنیای پیرامون سهل‌انگار کند یا درک نادرستی از توانمندی‌هایشان به آن‌ها بدهد. موضوع نجات دادن دیگران نیز که در طول سریال بارها به آن اشاره می‌شود، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست و ممکن است بعضی از کودکان را درگیر احساس مسئولیتی زودهنگام و اضطراب‌آور کند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد پیام‌های داستان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پسربچه‌ای به نام وزلی و دختربچه‌ای به نام جورجی، دوستان صمیمی یکدیگرند. وزلی با مادربزرگ خردمندش و جورجی با والدین مهربانش زندگی می‌کند و گربه‌ای نارنجی‌رنگ به نام پرِتزل هم همیشه آن‌ها را همراهی می‌کند. آن‌ها وقتی با مسئله‌ای در محیط اطراف‌شان مواجه می‌شوند، مثلاً وقتی باید خرگوشی را که گم شده پیدا کنند یا بشقاب‌پرنده‌ی دوست‌شان را به او برگردانند، با تبدیل شدن به نینجا، وارد دنیایی خیالی می‌شوند که در آن، شجاع و اهل خطر کردن‌اند. در این دنیا، آن‌ها کارهای ساده را تبدیل به مأموریتی بزرگ می‌کنند و با استفاده از مهارت‌های نینجایی خود، و با کمک گربه‌ی وفادارشان، مسئله‌ی پیش‌آمده را حل می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چه چیزی به وزلی و جورجی کمک می‌کند تا در همه‌ی مأموریت‌ها موفق شوند؟ فکر می‌کنید ممکن است آدم همیشه پیروز باشد؟
  به نظر شما اگر وزلی و جورجی نتوانند مسئله‌ای را حل کنند چه حالی پیدا می‌کنند؟ برای شما تا به حال پیش آمده که نتوانید کاری را که می‌خواهید، انجام دهید؟ چه احساسی داشتید؟
  بازی‌ها و فعالیت‌های وزلی و جورجی چقدر شبیه بازی‌هایی است که شما در طول روز می‌کنید؟ آن‌ها با هم دوست‌اند؟ از کجا می‌فهمید؟

  مشخصات سریال

  مدت زمان ۱۲
  سال انتشار ۲۰۱۹