سمندون

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی کمدی درباره‌ی تجربه‌ی پسری جوان از چالش با یک بچه‌دیو و شیطنت‌ها و خرابکاری‌‌های بچگانه‌ی او

سال: 1373
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رفتارهای شیطنت‌آمیز سمندون، خرابکاری‌‌ها و کشمکش‌های همیشگی او با پسر جوان به عنوان یک بزرگسال، در جهان کودکان معنادار است. سمندون برای به دست آوردن شکلات و آب‌نبات حاضر است هر کاری بکند. او قصد ندارد کسی را اذیت کند اما رفتارهای اشتباهش همیشه باعث آزار و آبروریزی جوان می‌شود. از سوی دیگر، چالش‌های پسر جوان در رابطه با بزرگ‌ترها، استقلال‌طلبی، جلب اعتماد و اثبات توانایی‌های خود به آن‌ها نیز می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  پسر جوان با ترسش روبه‌رو می‌شود. او نسبت به رفتارهای سمندون احساس مسئولیت می‌کند و از اشتباهات او شرمنده می‌شود. او از این‌که ناچار می‌شود دروغ بگوید، ناراحت است؛ هرچند هیچ وقت سعی نمی‌کند تمام ماجرا را روراست برای عمه‌خانم و شوهرش تعریف کند. با وجود سوءتفاهم‌ها و حرف و حدیث‌هایی که بین عمه‌خانم و برادرزاده‌اش پیش می‌آید، عمه او را دوست دارد و حاضر نیست حمایتش را از او دریغ کند.
  پسر جوان گاهی با لحن بدی با سمندون حرف می‌زند و عبارت‌هایی نظیر شعور نداری و به جهنم به کار می‌برد.
  قیافه‌ی سمندون، شاخ‌های روی سرش و ظاهرشدنش در زیرزمین تاریک و متروک ممکن است باعث ترس کوچک‌ترها شود؛ به‌ویژه این‌که خود شخصیت‌ها هم از ترس حرف می‌زنند و اولین بار که او را می‌بینند، غش می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سمندون سریالی تلویزیونی درباره‌ی پسری جوان است که در زیرزمین خانه‌ی عمه‌اش با یک بچه‌دیو روبه‌رو می‌شود. جوان چند بار سعی می‌کند موضوع را به عمه و شوهرش بگوید اما آن‌ها باورشان نمی‌شود. او سمندون را مخفیانه نزد خود نگه می‌دارد اما شیطنت‌ها و خرابکاری‌‌های سمندون، همه به پای او نوشته می‌شود. رفتارهای بچگانه‌ی سمندون، خرابکاری‌های ناخواسته‌اش و کشمکش‌هایش با جوان بر سر شکلات و آب‌نبات برای کودکان معنادار است. جوان برای حفظ آبروی خود بارها از دروغ و پنهانکاری استفاده می‌کند؛ هرچند از این کار ناراحت است. او همچنین چند بار سعی می‌کند سمندون را فریب دهد تا از شر مسئولیت او راحت شود. در مقابل، عمه‌خانم با همه‌ی سوءتفاهم‌ها و دردسرهایی که پیش می‌آید، برادرزاده‌اش را دوست دارد و همواره از او حمایت می‌کند. فیلم با نمایش شیطنت‌ها و خرابکاری‌های بچه‌ها در قالب رفتار یک بچه‌دیو، چند رویکرد متفاوت از طرف بزرگ‌ترها را برجسته می‌کند.
  قیافه‌ی سمندون با قد کوتاه و شاخ‌های کوچک روی سرش ممکن است برای بچه‌ها ترسناک باشد؛ به‌ویژه این‌که خود شخصیت‌ها هم از او می‌ترسند. پسر جوان گاهی که از شیطنت‌های سمندون خسته می‌شود، با لحن تندی با او حرف می‌زند. تماشای این مجموعه برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که مجموعه را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در منزل عمه، زیرزمین اسرارآمیزی وجود دارد که برادرزاده‌ی او می‌خواهد از آن استفاده کند. بعد از آن‌که جوان به این زیرزمین پا می‌گذارد، متوجه می‌شود که یک بچه‌دیو ۲۰۰۰ ساله در آن‌جا زندگی می‌کند. عمه‌خانم و شوهرش حرف او را باور نخواهند کرد اما مخفی نگهداشتن حضور بچه‌دیو همیشه هم آسان و بی‌دردسر نیست.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  با این‌که سن بچه‌دیو خیلی بیشتر از پسر جوان است، به نظرتان چه چیزی باعث می‌شود جوان، بزرگ‌تر و پخته‌تر به نظر بیاید؟ آیا به‌خاطر این است که قد بلندتری دارد؟
  چرا پسر جوان حقیقت را به عمه‌خانم یا شوهرش نمی‌گوید؟ به نظر شما، او برای این کار به اندازه‌ی کافی تلاش می‌کند؟
  کدام بخش‌ها از این قسمت برایتان ترسناک یا ناراحت‌کننده بود؟ فکر می‌کنید اگر عمه‌خانم یا شوهرش سمندون را ببینند، چه واکنشی نشان می‌دهند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["کمدی"]
  مدت زمان ۳۰
  سال انتشار ۱۳۷۳