سونیک بوم

(Sonic Boom)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی خارپشتی قهرمان و همکاری او و دوستانش در مبارزه با دشمنی شرور

سال: 2014
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی میان سونیک و اعضای گروه، و همکاری آن‌ها در مقابل دکتر تخم‌مرغی ممکن است برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  سونیک و دوستانش شجاع و مقاوم‌اند و در مقابل شرارت‌های دکتر تخم‌مرغی مبارزه و همکاری می‌کنند.
  دو عضو زن در گروه، برخلاف بقیه‌ی شخصیت‌ها که لباسی به تن ندارند و بیشتر شبیه حیوانات به نظر می‌رسند، لباس پوشیده‌اند و به فراخور موقعیت‌، لباس‌هایشان را عوض می‌کنند. ظاهر آن‌ها، تمرکزشان روی لباس، رنگ صورتی لباس یکی از آن‌ها و لباس نیم‌تنه‌ی دیگری، تداعی‌کننده‌ی کلیشه‌های جنسیتی در مورد زنان است. موضوع مبارزه با شرارت و نجات مردم و سرزمین موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. محصولات متنوعی از لباس و وسایل مختلف گرفته تا انواع اپلیکیشن و بازی‌های کامپیوتری با شخصیت سونیک در بازار موجودند و تماشای سریال می‌تواند میل به خرید این محصولات را در کودکان به جریان بیندازد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و لحن خشن و تحقیرآمیز استفاده می‌شود: کله تخم‌مرغی، بی‌عرضه، دست و پا چلفتی، نادون، بکش کنار، خل و چل،‌ مسخره، مزخرف، خجالت داره، احمق. کلماتی چون ویرانی، دشمن و سوزاندن بارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در یک قسمت یکی از اعضای گروه، آموزش بانو بودن می‌بیند و به او گفته می‌شود: یه خانوم عضو مودب و فرهیخته‌ی جامعه‌ است، خانوما دعوا نمی‌کنن، خانوما توی مهمونی نیاز به یه همراه دارن. او وقتی از خانوم بودن کلافه می‌شود می‌گوید: از مودب بودن خسته شدم، وقتشه که وحشی بشم.
  در طول سریال، سونیک یا دوستانش در خطر قرار می‌گیرند. ربات‌های غول‌پیکر به سمت‌شان پرتوهای لیزری شلیک می‌کنند و صحنه‌های متعددی از انفجار و ویرانی در هر قسمت وجود دارد. سونیک و دوستانش نیز از انواع سلاح‌های خشن برای مبارزه استفاده می‌کنند. زدوخورد و تعقیب و گریز در همه‌ی قسمت‌ها مشاهده می‌شود. گاهی نیز شخصیت‌ها زخمی می‌شوند، ولی زود بهبود پیدا می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی که با الهام از شخصیت یک بازی ویدیویی به همین نام ساخته شده، درباره‌ی قهرمانی به نام سونیک است که همراه دوستانش در جزیره‌ای ساحلی زندگی می‌کند و مثل همه‌ی قهرمان‌ها و ابرقهرمان‌های کارتونی، دشمنی دارد که همیشه در حال مبارزه با اوست. دکتر تخم‌مرغی که دشمنی شرور و خطرناک است، همیشه برای سونیک و دیگران دردسر درست می‌کند و با ساخت ربات‌هایی غول‌پیکر و فرستادن آن‌ها به جنگ سونیک، آن‌ها را به مبارزه می‌طلبد. سونیک و اعضای گروهش که در جبهه‌ی خیر قرار دارند، با همکاری هم تلاش می‌کنند بر شرارت‌های دکتر تخم‌مرغی غلبه کنند و او را شکست دهند. در این سریال هم مرزبندی خیر و شر روشن است و همه‌ی داستان‌ها حول مبارزه‌ی بین خیر و شر و پیروزی خیر بر شر، با استفاده از انواع روش‌های خشن شکل گرفته است.
  در این سریال صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی از شلیک پرتوهای لیزری و انفجار و ویرانی وجود دارد. سونیک و دوستانش بارها در خطر قرار می‌گیرند اما در نهایت موفق به فرار می‌شوند و نجات پیدا می‌کنند؛ هرچند گاهی هم بعضی از شخصیت‌ها زخمی می‌شوند. ظاهر ترسناک برخی ربات‌ها با رنگ تیره و چشمان قرمز هم ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد. موضوع مبارزه با شرارت و نجات مردم و سرزمین موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. همچنین، محصولات متنوعی از لباس و وسایل مختلف گرفته تا انواع اپلیکیشن و بازی‌های کامپیوتری با شخصیت سونیک در بازار موجودند و تماشای سریال می‌تواند میل به خرید این محصولات را در کودکان به جریان بیندازد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در این سریال هم سونیک، خارپشت آبی‌رنگ به همراه دوستانش در جزیره‌ی ساحلی در دهکده‌ی خارپشت زندگی می‌کند و در تلاش است با دسیسه‌های دکتر تخم‌مرغی شرور و دستیارانش مبارزه کند و مردم و جزیره را از دست شرارت‌های او نجات دهد. دکتر تخم‌مرغی با ساخت ربات‌ها و دستگاه‌های پیچیده او را به مبارزه می‌طلبد و سونیک همیشه با توانایی‌های فوق‌العاده‌اش و همراهی دوستانش بر او پیروز می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چه ویژگی‌هایی قهرمان‌ها را از مردم عادی متمایز می‌کند؟ شما کدام یک از ویژگی‌های قهرمان‌ها را بیشتر می‌پسندید؟ به نظر شما، کدام ویژگی سونیک او را به یک قهرمان تبدیل می‌کند؟
  به نظر شما سونیک با دیگر اعضای گروه چه تفاوتی دارد؟ چرا او قهرمان است ولی دیگران نیستند؟ او تنها با تکیه بر توانایی‌های خود می‌تواند نقشه‌های دکتر تخم‌مرغی را خنثی کند؟ او به چه چیزهای دیگری نیاز دارد؟
  روش سونیک و دوستانش برای حل مسائل، خشونت و زدوخورد است. فکر می‌کنید تماشای سریال‌هایی که شخصیت‌های قهرمان همیشه از راه‌های خشن مسائل‌شان را حل می‌کنند، چه تأثیری روی ما می‌گذارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۰۴
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۲۰۱۴