سونیک خارپشت

(Sonic the Hedgehog)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی یک خارپشت سریع و چابک و مبارزه‌ی او و دوستانش برای شکست ربات‌ساز شرور

سال: 1993
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی میان سونیک و دوستانش و طعنه‌ها و شوخی‌هایشان درباره‌ی تیپ و قیافه‌ی همدیگر ممکن است برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  سونیک و دوستانش از رویارویی با خطرات ترسی ندارند و برای موفقیت خطر می‌کنند. آن‌ها با یکدیگر همکاری تیمی دارند و حاضرند برای نجات همدیگر جان‌شان را به خطر بیندازند. نقش و حضور دختران در موفقیت سونیک و تیمش پررنگ و تأثیرگذار است.
  مسئله‌ی مبارزه و شورش علیه فرمانروای ستمگر موضوع کودکانه‌ای نیست. محصولات متنوعی از لباس و وسایل مختلف گرفته تا انواع اپلیکیشن و بازی‌های کامپیوتری با شخصیت سونیک در بازار موجودند و تماشای سریال می‌تواند میل به خرید این محصولات را در کودکان به جریان بیندازد.
  سونیک در چند صحنه از عبارت‌های توهین‌آمیزی چون مغزفندقی، کودن، کله‌آهنی برای تحقیر دشمنانش استفاده می‌کند.
  سونیک یا دوستانش در خطر قرار می‌گیرند. ربات‌های غول‌پیکر به سمت‌شان پرتوهای لیزری شلیک می‌کنند و صحنه‌های متعددی از انفجار و ویرانی در هر قسمت وجود دارد. سونیک و دوستانش از بمب‌هایی برای خرابی تأسیسات دشمن یا نابودی ربات‌ها استفاده می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی بر اساس شخصیت یک بازی ویدیویی به همین نام ساخته شده است. دکتر رباتنیک شرور و دستیارش سیاره‌ی موبیوس را تسخیر کرده و مردم را به ربات تبدیل می‌کنند، اما گروهی به نام جنگجویان آزادی با آن‌ها مبارزه می‌کنند تا سیاره را نجات دهند و مردم را دوباره به شکل اولیه‌شان بازگردانند. اعضای این گروه از رویارویی با خطر و ریسک کردن هراسی ندارند، با یکدیگر همکاری تیمی دارند و جانشان را برای هم به خطر می‌اندازند. قهرمان گروه یک خارپشت آبی‌رنگ به نام سونیک است که با سرعت و چابکی بی‌نظیرش دکتر رباتنیک و ربات‌هایش را به چالش می‌کشد. این سریال همچون دیگر کارتون‌های ابرقهرمانی دارای مرزبندی‌های روشنی بین نیروهای خیر و شر و نشان‌دهنده‌ی درگیری همیشگی میان این دو جبهه است. گروه عدالت‌خواه با شجاعت، فداکاری و همکاری با یکدیگر موفق می‌شوند بر فرمانروای ستمگر پیروز شوند.
  در این سریال صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی از شلیک پرتوهای لیزری و انفجار و ویرانی وجود دارد. سونیک و دوستانش در خطر قرار می‌گیرند اما در نهایت موفق به فرار می‌شوند و نجات پیدا می‌کنند. گیر افتادن دوستان سونیک و ظاهر ترسناک برخی ربات‌ها با رنگ تیره و چشمان قرمز ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد. مسئله‌ی مبارزه با فرمانروای ستمگر و نجات مردم هم موضوع کودکانه‌ای نیست. همچنین، محصولات متنوعی از لباس و وسایل مختلف گرفته تا انواع اپلیکیشن و بازی‌های کامپیوتری با شخصیت سونیک در بازار موجودند و تماشای سریال می‌تواند میل به خرید این محصولات را در کودکان به جریان بیندازد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موارد خشن و ترسناک سریال با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دکتر رباتنیک شرور و دستیارش با ساخت ربات‌ها و دستگاه‌های پیچیده و تبدیل مردم به ربات، کنترل سیاره‌ی موبیوس را به دست گرفته است. اما سونیک، خارپشتی آبی‌رنگ، با سرعت بی‌نظیر و به کمک دوستانش در گروه جنگجویان آزادی تلاش می‌کند آن‌ها را شکست دهد و مردم سیاره را نجات دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه ویژگی‌هایی قهرمان‌ها را از مردم عادی متمایز می‌کند؟ شما کدام یک از ویژگی‌های قهرمان‌ها را بیشتر می‌پسندید؟ به نظر شما، کدام ویژگی سونیک او را به یک قهرمان تبدیل می‌کند؟
  آیا قهرمان‌ها شخصیت‌های کامل و بی‌نقصی‌اند؟ به نظر شما قهرمان کیست؟
  آیا سونیک، تنها با تکیه بر توانایی‌های منحصربه‌فرد خود می‌تواند نقشه‌های دکتر رباتنیک را خنثی کند؟ او به چه چیزهای دیگری نیاز دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","اکشن"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","اکشن"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۱۹۹۳