سوگلی

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی درباره‌ی یک دختربچه، ارتباط او با والدین و دوستانش و درس‌هایی در مورد رفتار درست و مهارت‌های زندگی

سال: 1390
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط سوگلی با والدین و دوستانش و بعضی موضوعاتی که برایش پیش می‌آید، مانند قهر و آشتی، ترس از غول، و دوستی، برای کودکان خردسال قابل ارتباط‌اند.
  رفتار شخصیت‌ها محترمانه و با مهربانی است. مادر سوگلی مهربان و حمایتگر است و وقتی برای سوگلی مسئله‌ای پیش می‌آید او را همراهی می‌کند.
  بعضی عبارات و جملات توهین‌آمیز و خشن استفاده می‌شود: حقته، تا تو باشی دروغ نگی، این کلاغه رو می‌نداختم جلوش تا یه لقمه‌ی چپش کنه، دوباره پیدات شد؟، من بابای اخمو دوست ندارم. کلاغ مدام منفی‌بافی می‌کند و با لذت، از شرایط منفی و بدرفتاری تعریف می‌کند و حرف‌هایی می‌زند تا بقیه را آزار دهد.
  کودکان با مهارت‌های اجتماعی مثل امانت‌داری، راستگویی، اهمیت عذرخواهی در رابطه و کمک به دیگران آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌ صورت استاپ‌ موشن ساخته شده، ماجراهای زندگی دختربچه‌ای به نام سوگلی است که با مادر و پدرش در خانه‌ای قدیمی زندگی می‌کند. در حیاط خانه‌ی آن‌ها یک مرغ و خروس و جوجه‌هایشان و یک گربه و کلاغ هم زندگی می‌کنند که سوگلی با آن‌ها دوست است. در هر قسمت او با مسئله‌ای مواجه می‌شود و با کمک مرغ و خروس و گربه و با همراهی مادرش آن را حل می‌کند. اما کلاغ همیشه منفی‌بافی می‌کند و سعی دارد سوگلی را از رفتار درست منحرف کند و به کارهای نادرست تشویق کند. سوگلی همیشه در کشمکش بین رفتارهای مثبت و منفی‌ای که دوستانش و کلاغ به او معرفی می‌کنند قرار دارد و البته همیشه رفتار درست را انتخاب می‌کند.
  رویکرد این سریال در آموزش رفتارهای درست و مهارت‌های زندگی مثبت و غیرمستقیم است؛ به این معنی که سعی دارد با قرار دادن کودکان در موقعیت‌های چالش‌برانگیز و ترغیب آن‌ها به گرفتن تصمیم درست، به آن‌ها کمک کند تا بر ترس‌هایشان غلبه کنند یا روابط‌شان با دیگران را مدیریت کنند. اما شیوه‌ی پرداختن سریال به این موضوعات کمی کند و خسته‌کننده است و ریتم کند داستان‌ها ممکن است برای کودکان کوچک‌تر حوصله‌سربر باشد. کلاغ همیشه نقشی منفی در داستان‌ها دارد و تلاش می‌کند سوگلی را گول بزند تا بدرفتاری کند. رفتار بقیه‌ی شخصیت‌ها با او هم منفی است و همیشه طرد می‌شود یا با جملات توهین‌آمیزی با او صحبت می‌شود. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سوگلی دختربچه‌ای است که همراه والدینش در خانه‌ای قدیمی زندگی می‌کند. او در حیاط خانه دوستانی مثل مرغ و خروس و جوجه‌هایشان و گربه دارد. کلاغی هم روی درخت حیاط زندگی می‌کند که همیشه سعی دارد او به رفتارهای منفی تشویق کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا در بیشتر داستان‌ها کلاغ را موجودی بدجنس یا بدرفتار معرفی می‌کنند؟ شما نسبت به کلاغ‌ها چه احساسی دارید؟
  رابطه‌ی سوگلی با مرغ و خروس چگونه است؟ به نظرتان با هم دوست‌اند؟ از کجا می‌فهمید؟
  این کارتون را دوست دارید؟ از تماشای آن لذت می‌برید؟ چه چیزهایی در آن را بیشتر دوست دارید و چه چیزهایی را کمتر؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۹۰