سیاره‌های کوچک

(Tiny Planets)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و علمی‌تخیلی درباره‌ی سفرهای ماجراجویانه و آموزنده‌ی دو دوست پشمالو به سیاره‌های مختلف و تجربه‌ی هم‌فکری و همکاری

سال: 2001
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بینگ و بونگ کنجکاو و ماجراجو هستند و برای یادگیری به تجربه‌های گوناگونی دست می‌زنند. آن‌ها در هر قسمت با موضوعات تازه‌ای روبه‌رو می‌شوند که سعی می‌کنند با هم‌فکری و همکاری به راز آن پی ببرند و مشکل را حل کنند. تجربه‌های آن‌ها در مواجهه با شکل‌ها، رنگ‌ها، صداها، مواد، وسایل و پدیده‌ها در دنیای کودکی معنادار است.
  بینگ و بونگ از کنجکاوی و ماجراجویی دست نمی‌کشند. آن‌ها با هم و با ساکنان دیگر سیاره‌ها مهربان‌اند و به دیگران برای حل مشکلات‌شان کمک می‌کنند. آن‌ها از طریق تجربه، آزمون و خطا، و گاه کمک گرفتن از دیگران چیزهای تازه‌ای یاد می‌گیرند. تفاوت‌های ظاهری شخصیت‌های سریال مانع دوستی‌شان نمی‌شود.
  سفرهای بینگ و بونگ به شش سیاره است که هر یک از آن‌ها به یکی از موضوعات رنگ و نور، صدا و موسیقی، طبیعت، اشیا، فناوری و خویشتن اختصاص دارد و کودک در این باره اطلاعاتی کلی به دست می‌آورد. از آن‌جا که این سریال بدون کلام است، شاید لازم باشد خانواده‌ها درباره‌ی موضوعات مطرح‌شده با کودک گفتگو کنند.
  پشمالویی بینگ و بونگ، قیافه‌ی شخصیت‌های فضایی، و مواردی در برخی قسمت‌ها نظیر کوچک و بزرگ شدن موجودات با گذشتن از یک دروازه، ممکن است برای برخی کودکان آزاردهنده باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال بدون کلام، انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی با گرافیکی ساده، درباره‌ی سفرهای اکتشافی دو شخصیت پشمالو به نام‌های بینگ و بونگ، به سیاره‌های خیالی است. آن‌ها مثل هر کودکی کنجکاو و ماجراجو هستند و در هر سفرشان با وسایل یا پدیده‌های جدیدی روبه‌رو می‌شوند، تجربه‌های نو کسب می‌کنند و چیزهای تازه‌ای یاد می‌گیرند. تجربه‌های آن‌ها در مواجهه با شکل‌ها، رنگ‌ها، صداها، مواد، وسایل و پدیده‌های گوناگون در دنیای کودکان معنادار است. اگرچه بینگ از نظر هیکل و اندازه از بونگ بزرگ‌تر است اما نسبت آن‌ها مشخص نیست. با وجود تفاوت‌های ظاهری، شخصیت‌های سریال با هم دوست‌اند و در موقعیت‌های مختلف به هم کمک می‌کنند. بینگ و بونگ به ساکنان سیاره‌های دیگر در حل مشکلات‌شان کمک می‌کنند یا از آن‌ها برای حل مشکلات خودشان کمک می‌گیرند. در این سریال، با نمایش کنجکاوی‌ها و ماجراجویی‌های بینگ و بونگ، بر تجربه و آزمون و خطا به عنوان مهم‌ترین عناصر لازم برای یادگیری تأکید می‌شود.
  این سریال صحنه‌ی خشن و ترسناکی ندارد؛ هرچند قیافه‌های عجیب موجودات سیاره‌های دیگر و ظاهر پشمالوی خود بینگ و بونگ ممکن است برای برخی کودکان ترسناک باشد. با وجود این‌که شخصیت‌ها حرف نمی‌زنند اما می‌توان منظورشان را از حرکت‌های سر و دست و بدن‌شان فهمید ولی این موضوع ممکن است درک داستان‌ها را برای کوچک‌ترها دشوار کند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال سریال را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد مطرح‌شده و احساسات و تجربه‌های خودشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  بینگ و بونگ در سیاره‌ای کوچک زندگی می‌کنند. آن‌ها روی مبل سفید خود با وسیله‌ای شبیه به منجنیق به سیاره‌های مختلف سفر می‌کنند، با ساکنان آن سیاره آشنا می‌شوند، به حل مشکلات آن‌ها کمک می‌کنند و در این مسیر به اکتشاف، تجربه و یادگیری درباره‌ی موضوعات گوناگون می‌پردازند. هر یک از این سیاره‌ها به موضوع خاصی از جمله رنگ و نور، صدا و موسیقی، طبیعت، اشیا، فناوری و خویشتن اختصاص دارد. در پایان هر قسمت هم با همان مبل به خانه‌ی خود بر می‌گردند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  بینگ و بونگ در این قسمت به کدام سیاره سفر کردند؟ چه چیزی را تجربه کردند؟
  قیافه‌ی موجودات فضایی در این سریال چه احساسی به شما می‌دهد؟ اگر از شما می‌خواستند، آن‌ها را چطور نقاشی می‌کردید؟
  درباره‌ی فضا و منظومه‌ی خورشیدی چه می‌دانید؟ دوست دارید عکس‌هایی از دیگر سیاره‌های نزدیک ما ببینید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","علمی-تخیلی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","علمی-تخیلی"]
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۲۰۰۱