سیاره‌ی پام

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی پسربچه‌ای علاقه‌مند به محیط زیست و تلاش بی‌وقفه‌ی او برای آگاه کردن دیگران از اهمیت مصرف بهینه‌ی آب

سال: 1390
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از تجربه‌های تیرداد و ارتباطش با اعضای خانواده و موجودات فضایی می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  تیرداد خوش‌رفتار و مهربان است. او نسبت به محیطش احساس مسئولیت می‌‌کند و تمام تلاشش را می‌کند تا از هدر رفتن آب جلوگیری کند. پدر تیرداد حمایتگر است و وقتی دغدغه‌ی تیرداد درباره‌ی آب را می‌بیند سعی می‌کند به او کمک کند.
  در چند صحنه از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌شود: عقلت رو از دست دادی؟، بداخلاق، نق نقو.
  کودکان با موضوع صرفه‌جویی در مصرف آب و روش‌های مصرف بهینه‌ی آن آشنا می‌شوند.
  در خلال داستان‌ها به بعضی از آثار تاریخی زنجان اشاره می‌شود و گاهی شخصیت‌ها با زبان یا لهجه‌ی ترکی صحبت می‌کنند.
  برای حساس کردن کودکان به موضوع کمبود آب، گاهی موقعیت‌هایی ترسیم می‌شود که ممکن است کوچک‌ترها را مضطرب کند؛ مثلاً در یک قسمت، بچه‌ای تب کرده و به خاطر نبود آب احتمال دارد تشنج کند و فلج شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری ساخته شده، درباره‌ی پسربچه‌ای به نام تیرداد است که همراه خانواده‌اش در زنجان زندگی می‌کند. او که می‌خواهد مدال مصرف بهینه‌ی آب را به دست آورد، وقتی متوجه می‌شود روی زمین دیگر کسی آب را هدر نمی‌دهد، با حمایت پدرش به سیاره‌ی پام سفر می‌کند و در آن‌جا شروع به آموزش اهالی سیاره برای مصرف بهینه‌ی آب می‌کند. او پیگیر و پرتلاش است و برای رسیدن به هدفش خسته و ناامید نمی‌شود. گاهی برای رسیدن به نتیجه از روش‌های تنبیهی استفاده می‌کند و گاهی با حمایت‌ها و راهنمایی‌های پدرش، به روش‌های تشویقی روی می‌آورد. تلاش سریال، حساس کردن کودکان به اهمیت مصرف درست آب و نگه داشتن آن برای استفاده‌ی نسل‌های بعد است.
  در خیلی از موقعیت‌ها، رویکرد سریال در آموزش سرزنش‌آمیز است و تیرداد با جملات پشت هم و بی‌وقفه و حاوی سرزنش و تندی با اهالی سیاره حرف می‌زند. این میزان حساسیت در تیرداد نسبت به مصرف بهینه‌ی آب و ابراز نگرانی مداوم او در مورد تمام شدن آب و پیامدهایش، ممکن است برای کودکان اضطراب‌آور باشد و آن‌ها را نسبت به آینده ناامید کند. حضور والدین و بزرگ‌ترها و توضیحات دلگرم‌کننده‌ی آن‌ها می‌تواند در کاهش این اضطراب مؤثر باشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  تیرداد پسربچه‌ای است که می‌خواهد مدال مصرف بهینه‌ی آب را به دست آورد. او وقتی متوجه می‌شود که روی زمین هیچ ‌کس آب را هدر نمی‌دهد، تصمیم می‌گیرد به سیاره‌ای دیگر که در آن آب به هدر می‌رود سفر کند. در آن‌جا او به اهالی سیاره کمک می‌کند تا آب را درست و بهینه مصرف کنند و از اتلاف آن جلوگیری کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تماشای این کارتون و نگرانی‌های تیرداد در مورد تمام شدن آب چه احساسی به شما می‌دهد؟ این کارتون به شما کمک می‌کند در مورد مصرف آب حساس‌تر باشید؟
  به نظر شما چرا موضوع مصرف آب این‌قدر برای تیرداد مهم است؟
  شما هم مثل تیرداد موضوع مهمی دارید که برایش تلاش کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["ماجراجویی"]
  مدت زمان ۸
  سال انتشار ۱۳۹۰