سید پسر دانشمند

(Sid the Science Kid)

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی پسربچه‌ای کنجکاو و تلاش او برای فهمیدن علت پدیده‌های روزمره به کمک خانواده و معلمش

سال: 2008
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پدیده‌هایی که سید هر روز با یکی از آنها روبه‌رو می‌شود، موضوعات روزمره و عادی زندگی کودکان است؛ مثل رشد کردن، تنگ شدن کفش، آب شدن بستنی، و تلاش سید برای یادگیری و فهمیدن علت آن پدیده‌ها در خانه و مدرسه همراه با دوستانش و با حمایت و راهنمایی والدین و معلمش، برای کودکان خردسال هم‌ذات‌پندارانه و معنادار است. شیوه‌ی یادگیری آنها در مدرسه با کنجکاوی، مشاهده و تجربه و همچنین با نقاشی، موسیقی و آواز همراه است که جذابیت آن را برای کودکان دوچندان می‌کند.
  همه‌ی شخصیت‌های سریال مهربان و حمایتگرند؛ کوچک‌ترها شاد و کنجکاو، و بزرگ‌ترها مهربان و صبور. تفاوت‌های شخصیتی دوستان سید، سریال را خیلی طبیعی و واقعی کرده است؛ برای مثال، یکی بازیگوش است، اما دیگری آرام و مهربان. شیوه‌ی مواجهه‌ی بزرگ‌ترها با پرسش‌های سید می‌تواند برای بزرگ‌ترها هم الهام‌بخش باشد. معلم به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا مشاهده‌گرانی دقیق و نسبت به محیط اطرافشان کنجکاو باشند و آنها را برای آزمایش و تجربه راهنمایی می‌کند. سید پسر است، اما هیچ کجا جنسیت بچه‌ها پررنگ نمی‌شود؛ حتی تعداد دختران و پسران در مدرسه برابر است.
  کودکان با علت پدیده‌های مختلفی که روزانه با آنها روبه‌رو می‌شوند، آشنا می‌شوند و به کنجکاوی و پرسش‌گری، مشاهده، آزمایش و تجربه تشویق می‌شوند. بخش قابل توجهی از آموزش در مدرسه از راه مشاهده و آزمایش همراه با آواز و نقاشی و نمایش انجام می‌شود. مادربزرگ هم تجربه‌های خود از قدیم و از زمان کودکی خود را با سید به اشتراک می‌گذارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال تلویزیونی سید پسر دانشمند یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که بخش‌هایی از آن نیز به صورت تصاویر متحرک دوبعدی و تصاویر واقعی ساخته شده است. سید هر روز با پدیده‌ها و سؤال‌های جدیدی روبه‌رو می‌شود که مربوط به زندگی عادی و روزمره‌ی اوست. او بخشی از پاسخ را در خانه و از والدینش دریافت می‌کند و برای اطلاعات بیشتر، پرسش خود را در مدرسه هم با دوستان و معلمش در میان می‌گذارد. معلم به کودکان کمک می‌کند با مشاهده و آزمایش، پاسخ پرسش‌هایشان را پیدا کنند و همراه با بازی، نمایش، نقاشی و آواز آن را تمرین کنند و یاد بگیرند. مادربزرگ سید هم با بیان تجربه‌های کودکی خود، به تغییرات فرهنگی و زندگی در گذشته و حال اشاره می‌کند. شیوه‌ی مواجهه‌ی بزرگ‌ترها با پرسش‌های سید می‌تواند برای بزرگ‌ترها هم الهام‌بخش باشد و تجربه‌های مشابهشان در زمان کودکی را به آنها یادآوری کند.
  این سریال با نزدیک شدن به جهان کودکان و نمایش فضایی شاد و دوستانه در مدرسه، تلاش می‌کند آنها را به کنجکاوی و پرسش‌گری در مورد پدیده‌های مختلف فیزیکی ترغیب کند تا دنیای اطرافشان را بهتر بشناسند و نظام علت و معلولی جهان را بهتر درک کنند. همراهی و حمایت بزرگ‌ترها در این سریال باعث ایجاد حس دلگرمی و آرامش در کودکان می‌شود تا سؤال‌هایشان را با احساس بهتری با والدین مطرح کنند و به بزرگ‌ترها نیز یادآوری می‌کند تا با صبر و حوصله‌ی بیش‌تری کودکان را در فهمیدن مسائل کمک کنند. یکنواختی و روال یکسان قسمت‌ها و نیز طولانی بودن هر قسمت و متکی بودن داستان‌ها به گفت‌وگوهای زیاد بین شخصیت‌ها، ممکن است تماشای سریال را برای کوچک‌ترها کسل‌کننده کند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو در مورد موضوعات مطرح ‌شده و اصطلاحات تازه را داشته باشند.

  چکیده داستان

  سید پسربچه‌ی کنجکاوی است که هر روز با سؤال یا پدیده‌ای تازه روبه‌رو می‌شود و علت آن را از والدینش می‌پرسد. او در مدرسه هم سؤال را با دوستانش در میان می‌گذارد و با راهنمایی آموزگارش به آزمایش و تجربه در مورد آن می‌پردازد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اتفاقاتی که امروز برای سید افتاد برای شما تازگی داشت؟ تا به حال با این مساله مواجه شده بودید؟ چگونه جواب آن را پیدا کردید؟
  دوست دارید در مورد موضوع امروز تحقیق بیشتری بکنیم؟ از کجاها و از چه کسانی می‌توانیم کمک بگیریم؟
  به نظرتان سید وقتی جواب سوالاتش را پیدا می‌کند چه احساسی دارد؟ شما تا به حال این احساس را تجربه کرده‌اید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  مدت زمان ۳۰
  سال انتشار ۲۰۰۸