شاهزاده اژدها

(The Dragon Prince)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی تقابل انسان‌ها و موجوداتی اساطیری، با مضامینی از صلح، دوستی، اعتماد و وفاداری

سال: 2018
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شاهزاده‌های کوچک در همراهی با اِلف احساساتی نظیر ترس، تنهایی، جدایی از والدین و ناامیدی را تجربه می‌کنند و دوستی و اعتماد را تمرین می‌کنند. تلاش آنها برای تصمیم‌گیری و دستیابی به هدف می‌تواند برای کودکان معنادار باشد.
  شاهزاده‌ها و دختر اِلف همراه می‌شوند و به هم اعتماد می‌کنند. آنها صرف‌نظر از جنسیت و قومیت متفاوتشان با هم دوست می‌شوند و برای رسیدن به هدف شجاعانه با خطرات روبه‌رو می‌شوند. آنها برای ایجاد تغییر و پایان دادن به جنگ همکاری می‌کنند. شاهزاده‌های کوچک تلاش می‌کنند در موقعیت‌های حساس کار درست را انجام دهند. سربازان و محافظان پادشاه به او وفادارند و برای دفاع از او از تمام وجودشان مایه می‌گذارند.
  جنگ، انتقام، و تلاش برای بازپس‌گیری سرزمین و حفظ قدرت و سلطنت موضوعات کودکانه‌ای نیستند.
  به ندرت عبارت‌هایی نظیر کوفت بخوری یا خفه شو به کار می‌رود.
  در این سریال به افسانه‌هایی پیرامون اِلف‌ها و روابط آنها با انسان‌ها پرداخته می‌شود. می‌توان با کودکان در مورد اِلف‌ها در اساطیر غربی و تشابه آن با مفهوم جن در فرهنگ اسلامی صحبت کرد.
  تصاویر متعددی از اژدهای غول‌پیکر، درنده‌های جادویی دودمانند، تغییر رنگ قورباغه‌ی شاهزاده در حالت‌های مختلف و سیاه شدن چشمان جادوگرها ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. صحنه‌های متعددی از نبرد تن به تن میان اِلف‌ها و انسان‌ها با سلاح‌هایی نظیر فلاخن، شمشیر، خنجر و تیروکمان همراه با تهدید و اشاره به قتل و انتقام وجود دارد. اِلف‌ها در زمان تابش ماه کامل نامرئی می‌شوند. شخصیت‌های اصلی داستان در خطرهای متعددی از جمله سقوط بهمن و فرو رفتن در دریاچه‌ی یخ‌زده قرار می‌گیرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  شاهزاده اژدها یک سریال کارتونی کامپیوتری از تقابل انسان‌ها و اِلف‌ها در سرزمینی جادویی است. انسان‌ها به کمک جادوی سیاه بر اِلف‌ها مسلط شده و میراث ارزشمند آنها یعنی اژدها و تخم آن را نابود کرده‌اند؛ و حالا اِلف‌ها در صدد انتقام از پادشاه انسان‌ها هستند. اما یکی از اِلف‌ها به همراه شاهزاده‌های کوچک، تخم اژدها را پیدا می‌کنند و سعی می‌کنند جلوی ادامه‌ی جنگ میان انسان‌ها و اِلف‌ها را بگیرند. همراهی پسرها با اِلف و خارج شدن از محیط امنشان، تجربه‌ها و درس‌های فراوانی برایشان به همراه دارد؛ آنها یاد می‌گیرند پیش‌داوری‌ها و ذهنیت‌هایشان را نسبت به اِلف‌ها کنار بگذارند و دوستی و اعتماد را تمرین کنند. این سریال ضمن نمایش شجاعت و وفاداری سربازان به پادشاه، بر تلاش برای برقراری صلح تأکید می‌کند.
  تصاویر خشن و ترسناک متعددی در سریال وجود دارد؛ از جمله اژدهای غول‌پیکر، درنده‌های جادویی سیاه‌رنگ و نامرئی شدن اِلف‌ها که ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد، و صحنه‌های متعددی از نبرد میان اِلف‌ها و انسان‌ها با سلاح‌هایی نظیر فلاخن، شمشیر، خنجر و تیروکمان. شخصیت‌های اصلی داستان بارها در خطر قرار می‌گیرند و بارها به قتل و انتقام اشاره می‌شود. موضوع جنگ، انتقام و حفظ یا بازپس‌گیری سرزمین موضوعی نیست که به دنیای کودکان ارتباطی داشته باشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه با والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موارد خشن و ترسناک آن گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  مدت‌ها قبل، در سرزمینی خیالی، انسان‌ها از جادوی سیاه برای غلبه بر اِلف‌ها و اژدهاها استفاده کردند و شاه اژدها و تخم آن، شاهزاده اژدها را نابود کردند. حالا اِلف‌ها قصد انتقام از پادشاه و وارثش را دارند. یکی از اِلف‌ها به همراه دو شاهزاده‌ی جوان تخم اژدها را پیدا می‌کنند و درمی‌یابند که تخم اژدها نابود نشده بلکه دزدیده شده است. آنها سعی می‌کنند تخم را به اژدهایان برگردانند تا صلح میان انسان‌ها و اِلف‌ها دوباره برقرار شود. اما جادوگر بزرگ، مشاور پادشاه، علاقه‌ای به این اتفاق ندارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، کدام شخصیت بزرگسال در این داستان الگوی شخصیتی مثبت است؟ آیا با ادامه‌ی داستان نظرتان عوض می‌شود؟
  آیا اگر نیت خوبی داشته باشیم، مجوزی است برای اینکه کار اشتباهی انجام دهیم؟ به عبارت دیگر، آیا هدف وسیله را توجیه می‌کند؟ کدام شخصیت‌ها با چنین معضلی روبه‌رو می‌شوند؟
  به نظرتان اولین برداشت‌ها یا پیش‌داوری‌های ما بر ارتباطمان با دیگران چه تأثیری می‌گذارد؟ شاهزاده و اِلف چگونه موفق شدند ذهنیت‌های یکدیگر را نسبت به هم تغییر دهند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["اکشن","فانتزی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["اکشن","فانتزی"]
  مدت زمان ۲۶
  سال انتشار ۲۰۱۸