شب‌های شیرین

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و روایتگر قصه‌های عامیانه برای قبل از خواب کودکان، با هدف آموزش مهارت‌های زندگی و اصول تربیتی و اخلاقی

سال: 1388
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط شخصیت‌ها با هم، شیطنت‌ها و بازی‌های کودکان و حیوانات و بعضی مسائلی که برایشان پیش می‌آید، مثل بازیگوشی و دردسر درست کردن، حسادت و رقابت، یا گم شدن، برای کودکان قابل ارتباط‌اند؛ هرچند عموم این موقعیت‌ها از منظر بزرگسال به تصویر درآمده‌اند.
  خیلی از شخصیت‌ها رفتار محترمانه‌ای با هم دارند و در موقعیت‌های سخت به هم کمک می‌کنند. بزرگ‌ترها نیز عموماً مهربان و حمایتگرند و رفتارشان با کوچک‌ترها محترمانه است.
  از بعضی کلمات و عبارات توهین‌آمیز یا لحن تمسخرآمیز استفاده می‌شود: کم‌جنبه، تازه به دوران رسیده، خاک به سرم، باز تو حرف زدی؟، خوب گول خوردی، بدبخت شدم. گاهی شخصیت‌های غیرشهری با لهجه‌ای حرف می‌زنند که متعلق به جای خاصی نیست.
  کودکان از خلال داستان‌ها با بعضی از مهارت‌های زندگی مثل بهداشت و تمیزی، مراقبت از وسایل، ادب و احترام به دیگران آشنا می‌شوند. همچنین در داستان‌ها به بعضی از پدیده‌های طبیعی مثل باد و باران اشاره می‌شود.
  در بعضی قسمت‌ها اتفاقات خشن یا ترسناکی می‌افتد، مثلاً بره‌ای گم می‌شود یا با شخصیتی بدرفتاری می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌ صورت کامپیوتری و سه‌بعدی و با اقتباس از قصه‌های کتابی با همین نام نوشته‌ی محمد میرکیانی ساخته شده، در قالب قصه‌های شبانگاهی یا قبل از خواب، برای کودکان روایت می‌شود. روای در هر قسمت قصه‌ای را درباره‌ی تجربه‌های زندگی یک کودک، ارتباط او با والدینش، یا حیوانات مختلف و موقعیت‌هایی که با آن‌ها مواجه می‌شوند، برای کودکان تعریف می‌کند و در پایان، به آن‌ها شب به‌خیر می‌گوید و آرزوی خواب‌های شیرین می‌کند. قصه‌های مختلف، صرف‌نظر از موضوع‌شان، به مهارت‌های مختلفی مثل رعایت نظم، بهداشت و تمیزی، ادب و احترام، توجه به حرف بزرگ‌ترها و سایر مسائل و موضوعات تربیتی و اخلاقی می‌پردازند.
  رویکرد این سریال در آموزش ادب و اخلاق و مهارت‌های زندگی غیرمستقیم است اما عموم قصه‌ها رویکردی سرزنش‌آمیز دارند؛ به این معنی که می‌خواهند با قرار دادن کودکان در موقعیت‌های داستانی و مواجه کردن‌شان با پیامدهای رفتارهای نادرست، آن‌ها را متوجه اشتباهات‌شان کنند. به همین دلیل، گاهی ارتباط شخصیت‌ها با هم همراه با سرزنش یا تمسخر است. گاهی نیز بدون دلیل، برای شخصیتی که عموماً غیرشهری است، از لهجه‌ای استفاده می‌شود که به‌خاطر نامفهوم بودن حرف‌های شخصیت موردنظر، درک خط داستانی را برای کودکان کوچک‌تر دشوار می‌کند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  راوی قصه‌ها شب‌ها قصه‌ای را برای کودکان تعریف می‌کند تا آرام و راحت به خواب بروند و در آخر به آن‌ها شب به‌خیر می‌گوید. موضوع قصه‌ها به ماجراهای بین کودکان و والدین‌شان، حیوانات و گیاهان مختلف و سایر موضوعاتی مربوط می‌شود که در عموم قصه‌های عامیانه حضور دارند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  قصه‌ی این قسمت را دوست داشتید؟ اگر شما قصه را می‌نوشتید آن را چگونه تمام می‌کردید؟
  دوست دارید قبل از خواب، کارتون قصه‌ها را تماشا کنید یا بزرگ‌ترها برایتان قصه‌ای تعریف کنند؟
  کتاب شب‌های شیرین را خوانده‌اید؟ دوست دارید بزرگ‌تری آن‌ را برای شما بخواند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۸۸