شنگول و منگول

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی سه بزغاله و مادرشان و تجربه‌ها و ماجراهای روزمره‌ی آن‌ها با تأکید بر محبت و همکاری

سال: 1390
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های بزغاله‌ها، ارتباط‌شان با هم و شیطنت‌ها و بازی‌هایشان می‌تواند برای کودکان خردسال معنادار باشد.
  بزغاله‌ها روابط خوبی با هم و با مادرشان دارند. آن‌ها در مواقع خطر به هم کمک می‌کنند. مامان بزی هم همیشه حمایتگر و مراقب آن‌هاست.
  گاهی از کلمات توهین‌آمیز استفاده شده: بی‌ادب، خرابکار، دیوونه.
  کودکان با اسامی بعضی حیوانات و مناسبات بین‌شان آشنا می‌شوند.
  مثل عموم قصه‌های عامیانه، گرگ همیشه در کمین بزغاله‌هاست و خطراتی برایشان به‌وجود می‌آورد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌‌اوت ساخته شده، ماجراهای زندگی چند بزغاله است که همراه با مادرشان در دشتی سرسبز زندگی می‌کنند. بزغاله‌ها شیطان و بازیگوش‌اند و هر روز با مسئله‌ای تازه مواجه می‌شوند یا با شیطنت‌هایشان دردسری درست می‌کنند. بعد با کمک هم و با مشورت و حمایت مادرشان سعی می‌کنند مسئله‌ی پیش‌‌آمده را حل کنند. راستگویی، مسئولیت‌پذیری، کار گروهی و دوستی از موضوعات مورد تأکید در این سریال‌اند.
  موقعیت ترسناک و خشن خاصی در سریال وجود ندارد؛ به‌غیر از تلاش‌های همیشگی گرگ برای گرفتن بزغاله‌ها و البته ترس همیشگی بزغاله‌ها از او. ریتم سریال کند است و ممکن است دنبال کردن داستان‌ها برای کوچک‌ترها خسته‌کننده باشد. بز و بزغاله‌ها برای شباهت داشتن به صدای بز، با لحنی تکه‌تکه حرف می‌زنند که ممکن است برای کودکان خوشایند نباشد. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سه بزغاله همراه مادرشان در دشتی سرسبز زندگی می‌کنند. آن‌ها هر روز با ماجراهای تازه‌ای مواجه می‌شوند و نقشه‌های تازه‌‌ای برای فرار از چنگ گرگ می‌کشند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  قصه‌های مربوط به گرگ و گوسفندان را دوست دارید؟ به نظرتان چرا این‌قدر قصه‌های زیادی در موردشان ساخته شده؟
  دوست دارید خواهر یا برادر داشته باشید؟ به نظرتان خواهر و برادر داشتن چه خوبی‌ها و بدی‌هایی نسبت به تنها بودن دارد؟
  از این‌که بزغاله‌ها این مدلی و تکه‌تکه حرف می‌زنند خوش‌تان می‌آید؟ اگر شما بودید چگونه صدای آن‌ها را در می‌آوردید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["ماجراجویی"]
  مدت زمان ۸
  سال انتشار ۱۳۹۰