شهر بزرگ گرین‌ها

(Big City Greens)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی خانواده‌ی گرین که از روستا به شهری بزرگ آمده‌اند، تلاش آن‌ها برای زندگی در شهر و پیدا کردن راه‌حل‌های مختلف برای مشکلاتشان

سال: 2018
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کریکت و تیلی ماجراجو هستند. آن‌ها با سروصدا و حال‌و‌هوای زندگیِ شهری آشنا نیستند ولی دوست دارند کاری کنند که بقیه را تحت تأثیر قرار دهند. آن‌ها دوست جدیدی پیدا می‌کنند و راه‌های مختلفی را امتحان می‌کنند تا بتوانند یک مرغ را به فضا بفرستند. همه‌شان با هم‌فکری هم کارهایشان را انجام می‌دهند. کریکت سعی می‌کند مسئولیت‌پذیر باشد و وقتی بسته‌ی استیک را در مترو جا می‌گذارد، همه‌ی تلاشش را می‌کند آن را برگرداند. کریکت برای به دست آوردن نام خانوادگی‌شان همه‌ی تلاشش را می‌کند.
  برخی کلمه‌ها و عبارت‌های به کار رفته در این سریال مربوط به دنیای بزرگسالانه است و شخصیت‌ها گاهی از الفاظ زشت استفاده می‌کنند؛ مثلاً می‌گویند: مامان‌بزرگ احمق، مراسم احمقانه‌ی خانواده‌ی گرین، مزاحمِ خونه‌خراب‌کن، بیا جلو خانم پیرزن و ریقو استفاده می‌کنند.
  کریکت و تیلی و رمی می‌خواهند یک مرغ را پرتاب کنند به فضا. آن‌ها به شیوه‌های مختلف این کار را امتحان می‌کنند. خود کریکت از روی سقف خانه پرت می‌شود و لباسش به یک میخ گیر می‌کند. آن‌ها تمام مرغ‌هایشان را به هوا می‌فرستند و همین کار باعث قطع شدن برق و تصادف و به هم ریختن شهر می‌شود. پای پدر بچه‌ها توی تله‌ی شکار خرسِ کریکت گیر می‌کند. مادربزرگ بچه‌ها برای مراقبت از خودش توی خانه شمشیر دارد و شبی که بچه‌ها برای دزدی به اتاقش می‌روند، به روی آن‌ها شمشیر می‌کشد. در یکی از قسمت‌ها دست پدرشان لای در مترو گیر می‌کند، یا کمی بعدتر، خود کریکت لای در مترو می‌ماند. در موقعیتی دیگر کریکت و روبات وسط ریل با هم درگیر هستند و چیز نمانده قطار از روی او رد شود. کریکت برای به دست آوردن نام خانوادگی‌شان باید با یک حیوان وحشی بجنگد. وقتی حیوانی پیدا نمی‌کند، با مادربزرگش می‌جنگد. صحنه‌های زد و خورد آن‌ها شدید است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال انیمیشنی خانواده‌ی گرین‌ها تازه از روستا به شهر آمده‌اند. آن‌ها به زندگی شهری عادت ندارند. کریکت و تیلی هر کاری می‌کنند صدای همسایه‌ها درمی‌آید. پدرشان از آن‌ها می‌خواهد کاری کنند که همسایه‌ها تحت تأثیر قرار بگیرند. آن‌ها تصمیم می‌گیرند یکی از مرغ‌هایشان را بفرستند فضا… در یکی دیگر از قسمت‌ها، خانوادگی برای شام خرید کرده‌اند، ولی کریکت استیک را توی مترو جا می‌گذارد… در قسمتی دیگر کریکت برای به دست آوردن نام خانوادگی‌شان باید با یک حیوان وحشی بجنگد… فضای انیمیشن شاد است، مشکلات زیادی سر راه بچه‌هاست که با همفکری آن‌ها را حل می‌کنند. آن‌ها در حال تلاش برای رسیدن به هدف‌هایشان هستند. خانواده نقش مهمی در این سریال دارد و با این‌که مادربزرگشان جدی و بداخلاق است، از بچه‌ها حمایت می‌کند.
  فیلم صحنه‌ها و محتوایی دارد که ممکن است مناسب کودکان کوچک‌تر نباشد. در موقعیتی وقتی کریکت از رِمی (پسری که دارد می‌رود کلاس ویولون) می‌خواهد کمکش کند یک مرغ را بفرستند هوا، رمی می‌گوید مامانش بهش اجازه‌ی این کار را نمی‌دهد. کریکت می‌گوید مامانت که این‌جا نیست. رمی هم ویولونش را پرتاب می‌کند یک طرف و می‌گوید بی‌خیالِ کلاس ویولون. یا این‌که کریکت و رمی یک درِ مخفی توی اتاقشان دارند که دور از چشم پدرشان می‌توانند بروند بیرون. آن‌ها مرغ‌ها را با شدت زیاد پرتاب می‌کنند هوا و باعث به هم خوردن شهر می‌شوند. بابای کریکت می‌گوید مجبور شده از پول دانشگاه کریکت خرج کند، کریکت هم داد می‌زند: «من که نمی‌خوام برم دانشگاه.» در یکی از موقعیت‌ها کریکت آدامس چسبیده‌ی زیر صندلی مترو را می‌خورد. تیلی کمک می‌کند کریکت از مترو فرار کند. مادربزرگ کریکت به او می‌گوید یک گرین واقعی هم حیله‌گر است هم باهوش است. همین باعث می‌شود کریکت به دروغ وانمود کند با یک حیوان وحشی جنگیده است. وقتی کریکت نمی‌تواند حیوانی برای نبرد پیدا کند، مادربزرگش نمی‌گذارد غذایی را که دوست دارد بخورد، و به او می‌گوید باید برود توی معدن زغال‌سنگ کار کند و اجاره‌ی اتاقش را بدهد، چون دیگر یک گرین به حساب نمی‌آید. جنگ تن‌به‌تن کریکت و مادربزرگ هم صحنه‌های خشن دارد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 7 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 7 تا 9 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که با همراهی والدین فیلم را تماشا کنند تا در صورت نیاز با هم گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  داستان سریال درباره‌ی ماجراهای خانواده‌ی گرین است که تازه از روستا به محله‌ی جدیدشان در شهر اسباب‌کشی کرده‌اند. تیلی و کریکت، دختر و پسر خانواده، همراه پدر و مادربزرگشان زندگی می‌کنند. آن‌ها که به زندگی در شهر عادت ندارند، هر قسمت ماجرای تازه‌ای را به وجود می‌آورند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر به جای کریکت و تیلی بودید و قرار بود همسایه‌ها را تحت تأثیر قرار دهید، چه کار می‌کردید؟
  اگر مثل کریکت بسته‌ی مهمی را در ایستگاه مترو جا بگذارید چه کار می‌کنید؟
  به نظر شما آیا می‌شود تغییری در سنت‌های خانوادگی داد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۳
  تعداد قسمت ها تا کنون ۶۶
  رتبه MPAA TV-Y۷
  مدت زمان ۳
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا، کره‌ی جنوبی
  استودیو Disney Television Animation
  بازیگران باب جولز، کریس هاوتون، ماری هِرینگتون
  سال انتشار ۲۰۱۸