شهر راز

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی پسربچه‌ای که از پدرش جدا مانده، سفر او به گذشته‌ی سرزمینش و تلاش برای پیدا کردن پدر و هویتش

سال: 1393
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پدر سپهر به‌خاطر علاقه به ستاره‌ها آن‌ها را ترک کرده و به کویر رفته است. آن‌ها دیگر از او خبری ندارند و احتمال می‌دهند مرده باشد. سپهر از دست پدرش عصبانی است. سپهر رابطه‌ی خوبی با مادرش هم ندارد. مادر همیشه او را از ستاره‌شناسی منع می‌کند. سپهر از دست مادر کلافه و غمگین است. احساس می‌کند کسی او را درک نمی‌کند. از طرف بچه‌های محل هم مسخره می‌شود؛ این‌ها همه موضوعات معناداری در جهان کودکان‌اند و برای بسیاری از آن‌ها همذات‌پندارانه‌اند.
  سپهر مصمم و پرتلاش است. وقتی سر از شیراز قدیم در می‌آورد، سعی می‌کند با پشتکار و استفاده از دانشش، مسائل مختلف را حل کند و از راز حضورش در آن‌جا باخبر شود. رفتار و ارتباط او با دیگران محترمانه و زیرکانه است و اجازه نمی‌دهد دیگران از او سوءاستفاده کنند. گودرز و دیگر دوستان سپهر در شیراز قدیم هم از همان ابتدا هوای او را دارند و در موقعیت‌های سخت و پرچالش از او حمایت می‌کنند.
  گاهی از عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: لعنتی، دستت رو بکش، مسخره، خل، سزای کارت رو می‌بینی، زقنبود، فضولی، موش مردگی، خنگ، وامونده، مخش تاب برداشته، لیچار، بدجنس.
  کودکان با شیوه‌ی کشورداری در چندصد سال پیش در ایران و نیز با بعضی پدیده‌های علمی که سپهر آن‌ها را توضیح می‌دهد آشنایی مختصری پیدا می‌کنند.
  در سفر سپهر به شیراز قدیم، کودکان با لهجه‌ی شیرازی، پوشش و ظاهر افراد، و معماری و جغرافیای شهر آشنا می‌شوند.
  موضوع رفتن پدر سپهر و ناپدید شدنش و نیز پرت شدن سپهر به زمان گذشته می‌تواند برای کودکان آزاردهنده باشد. در اوایل سریال، بین سپهر و بچه‌های محل دعوا و درگیری پیش می‌آید. در شیراز قدیم، داروغه و درباریان ابتدا با سپهر بدرفتاری می‌کنند. خوابگزار اعظم سعی دارد از او برای رسیدن به مقاصد خودش سوءاستفاده کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده و نسخه‌ی سینمایی آن هم موجود است، درباره‌ی پسربچه‌ای به نام سپهر است. پدر او به دنبال علاقه‌اش به ستاره‌ها خانه را ترک کرده و سپهر با مادرش زندگی می‌کند. او که از رفتن پدر عصبانی است، رابطه‌ی خوبی با مادرش هم ندارد. مادر به او اجازه نمی‌دهد در مورد پدر و موضوعات مربوط به او حرفی بزند. سپهر غمگین و مستاصل در سفری جادویی، به گذشته‌ی سرزمینش، یعنی به شیراز قدیم پا می‌گذارد و در آن‌جا بعد از تلاش و پشتکار زیاد و پیدا کردن راه‌های خلاقانه برای کمک به مردم در حل مسائل‌شان، چیزهایی در مورد پدرش می‌فهمد و بخش‌هایی از هویتش را بازسازی می‌کند. این سریال بر اهمیت رابطه با پدر در شکل‌گیری هویت تأکید می‌کند و با زبانی نمادین نشان می‌دهد که بازسازی گذشته می‌تواند در حل بحران‌های زمان حال ما تأثیرگذار باشد. استفاده از لهجه‌ی شیرازی و به کار بردن ضرب‌المثل‌ها و اصطلاحات مختلف فارسی بر غنای زبانی این سریال افزوده است.
  موضوع رفتن پدر از خانه و خشم و دلتنگی سپهر، پرت شدن او به دنیای گذشته و سختی‌هایی که آن‌جا در تنهایی تجربه می‌کند، ممکن است برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشند. زبان غنی سریال هم که پر از عبارات و اصطلاحات قدیمی است، درک خط سیر داستان را برای کوچک‌ترها دشوار می‌کند. درون‌مایه‌ی اصلی داستان که پیدا کردن هویت و بازسازی رابطه با پدر است، برای کودکانِ در آستانه‌ی نوجوانی قابل ارتباط است. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سپهر پسربچه‌ای است که با مادرش در شیراز زندگی می‌کند. پدرش که ستاره‌شناس بوده، آن‌ها را ترک کرده و به کویر رفته تا بهتر بتواند در مورد ستاره‌ها تحقیق کند. طی ماجرایی جادویی، سپهر که وارد یک ساختمان قدیمی شده، به درون زمان پرت می‌شود و به چند صد سال قبل می‌رود. در شیراز قدیم که پادشاهی دارد، سپهر با مسائلی مواجه می‌شود که در اثر خرابکاری‌های شاه به وجود آمده‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این سریال را دوست دارید؟ چه چیزی را در مورد آن دوست دارید؟ داستانش؟ شخصیت‌هایش؟ سبک انیمیشنش؟
  به نظرتان سپهر نسبت به پدرش چه احساسی دارد؟ به او حق می‌دهید؟ فکر می‌کنید چه بر سر پدرش آمده؟
  شیوه‌ی زندگی مردم، کشورداری، ظاهر افراد و معماری شهر شیراز با زندگی امروز شما چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۵
  سال انتشار ۱۳۹۳